2009’dan 2014’e Dursunbey!

dursunbey belediye başkanlığı

2009 YEREL SEÇİMLERİNDE “FAVORİ” KAZANDI

-2009 yerel seçimlerinde belediye başkanlığı için 4 aday yarıştı. Seçimin favorisi olan (AKP) M. Ruhi Yılmaz’ı DP adayı Tayfun Bal zorlarken, Yılmaz Bal’dan 773 fazla oy alırken, meclis üyelerinden 31 oy az aldı. SP’nin adayı 3.cü, MHP’nin adayı 4.cü oldu. DP adayı meclis üyelerinden 576 oy fazla alırken, SP’nin adayı 157 oy, MHP’nin adayı 168 az oy aldı.

dursunbey belediye meclisi

BELEDİYE MECLİSİNDE SP VE MHP OYLARI EROZYONA UĞRADI

2009 yerel seçimlerinde DP, SP ve MHP’nin BM üyesi oyları erozyona uğradı. DP’de Tayfun Bal’a oy veren 576 seçmen “Tayfun Bal başkan olsun da, BM üyesi kim olursa olsun” düşüncesi ile BM üyelerine vermedi. SP’de BM’ne 1569 oy veren seçmenin 157’si, MHP’de ise BM’ne 1416 oy veren seçmenin 168’i “Biz nasıl olsa kazanamayız. Hiç değilse şunlara desteğimiz olsun” düşüncesi ile diğer adaylara oy vermiş oldu.

dursunbey il genel meclisi

AKP İGM SEÇİMLERİNDE SİLDİ, SÜPÜRDÜ…

İGM seçimlerinde kendi rekorunu egale eden AKP yüzde 59 oy alarak maçı rahatlıkla 3-0 kazandı. O seçimlerde Delice köyü sandığa gitmeyerek oy kullanmamıştı. Eğer Delice köyü sandığa gitmiş olsaydı AKP’nin oyu 17 binin aşacaktı. Yüzde 19 oy alan MHP’nin hevesi kursağında kaldı. AKP ile MHP oyların yüzde 75’ini elde edince diğer partilere pastadan yüzde 25’lik pay kaldı.

2014’te NE OLACAK?

2014 yerel seçimlerinde İl Genel Meclis Üyesi seçimleri olmayacak. Bu sayı Belediye Meclis Üyesi aday sayısına eklenecek. Yani Dursunbey Belediyesi BM üyesi aday sayısı 14 olacak. 5 BM üyesinden biri Dursunbey ilçesini Balıkesir Büyükşehir Belediye meclisinde temsil edecek.

2009 yerel seçimlerinde DP adayı Tayfun Bal, AKP adayı zorlamıştı. Bu dönem SP veya MHP’den AKP’yi zorlayacak belediye başkanı adayı çıkarması beklenmiyor. SP ve MHP yenilgiyi şimdiden kabul etmiş izlenimi veriyor. Bu seçimlerde Tayfun Bal gibi istekli belediye başkanı adayı olmayacağını varsayar isek, “3400 oy ne olacak veya nereye gidecek?” sorusu ortaya çıkıyor.

İGM’de ezici üstünlük sağlayan, ancak belediye başkanlığı seçimlerinde zorlanan AKP’nin bu seçimlerde bu ezici üstünlüğünü koruyup, koruyamayacağı yapılacak seçimler sonunda belli olacak.

2009’da 33.751 seçmeni bulunan Dursunbey ilçesinde 2014 yılında toplam 30 bin civarında seçmen oluşacağı tahmin ediliyor. Sürekli göç yoluyla nüfus ve seçmen sayısını kaybeden Dursunbey’de bütün hesaplar 30 bin oy üzerine yapılacak.

2014 seçimlerinin Dursunbey’deki favorisi yine Ak Parti. Tüm seçimleri kazanmasına kesin gözüyle bakılan AKP’nin ne kadar oy ile seçimi kazanacağı merak ediliyor. Ancak Dursunbey’de açık ara farkla desteklenen AKP’den önemli hayal kırıklıkları yaşayan kitleler de mevcut. Özellikle gençler işsizlikten ve göçlerden yakınıyor. “Dursunbey’e faydası olacak biri gelsin de kim olursa olsun” taleplerini sosyal medyada sık sık dile getiriyorlar.

2009’u unuttuk ve o bitti… Dursunbey olarak önümüzdeki maça hazırlanıyoruz. İyi bir golcü çıkarsa maçın sonucu “Dursunbey’in lehine” değişebilir. Bekleyelim, görelim. Gün doğmadan, neler doğar!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.