2012’den 2014’e Güçbirliği A.Ş.

2 yıl önce Güçbirliği A.Ş. başkanı Osman Bahçavan ile röportaj yapmış, 22 ay önce de “Güçbirliği mi Güç(lüler)birliği mi?” başlıklı bir haber yayınlamıştık. Bu arada yönetim kurulu başkanı değişmiş, şirket başkanlığına Arif Eğnli getirilmişti. 2 yıl önce 6 yaşında olan Güçbirliği 8 yaşına gelince neler olmuştu, neler değişmişti, son durumuna bir daha bakalım düşüncesiyle Güçbirliği A.Ş. başkanı Arif Eğinli’yi işyerinde ziyaret ettik ve bilgilerine başvurduk.

Öncelikle başkan Arif Eğinli’nin verdiği bilgileri aktaralım:

-Şirkette şu an itibariyle 430 hayvan mevcut. Şirket bünyesinde şu an itibariyle 10 personel görev yapıyor. (2 yıl önce 350 olan hayvan sayısı 80 artışla 430’a ulaşmış oluyor)

-Şirket 5 milyon 250 bin liralık sermayeye ulaştı. (Şirketin 2 yıl önceki sermayesi 3 milyon 500 bin TL. idi)

-Şirket daha önceleri %5 faizli 200 bin lira kredi kullanmıştı. Daha sonra 0 faizli krediler uygulamaya girince bu kredi kapatıldı ve 2 yılı ödemesiz, 5 yıl ödemeli, toplam 7 yıl vadeli 0 faizli krediden 1 milyon 130 bin TL. kredi kullanıldı. Yeni kredinin ilk taksidi ödendi.

-Şirket aylık ortalama 160 bin lira civarında süt geliri elde ediyor.

-Şirket ortaklarının toplam hisse payı 150 bin TL. Ortaklar bugüne kadar taksitler halinde 140 bin lira civarında ödeme yapmışlar.

-Bu rakamlara göre şirkette her ortağın kasada kişi başına 150 bin lira parası, damda 12 hayvanı, 32 bin 285 lira da kredi borcu bulunuyor. (Bu bizim tespitimizdir. Açıklamalarda yer almamıştır)

-Yatırımlarımızı tam anlamıyla yapamadık. Bir dönem ortaklarımız “Yatırımı bırakalım, hayvan alımına yönelim” dediler. Biz de ortaklarımızın görüşleri doğrultusunda hareket ettik. Bu hayvancılık işi, riskli bir alan. Zaman zaman ölen hayvanlarımız da olabiliyor. Bu da bazı hesapların tutmamasına yol açabiliyor.

-2016 yılında genel kurulumuz olacak. Bu genel kurulda ‘kar payı mı dağıtalım, yoksa yeni yatırımlar mı yapalım’ konusunu ele alacağız. Ortaklarımızın görüşleri doğrultusunda çalışmalarımızı programlayacağız.

güçbirliği dursunbey

GÜÇBİRLİĞİ TESİSLERİNDE NELER GÖRDÜK?

Bu bilgileri aldıktan sonra “Arif abi şirket adına başka diyeceğiniz var mı?” diye sorduk. Başkan Eğinli “Bu böyle olmaz. Şirket alanına gidelim, oradaki çalışmaları da yerinde görmeni isteriz” teklifinde bulundu. Aldığımız bilgiler bizce yeterliydi, ancak başkanı kıramadık, başkan ile birlikte Güçbirliği tesislerine de ziyarette bulunduk.

-Tesislerin ana kapı girişinde hijyenik kurallara uygun önlemler ve uygulamalar var. İlaçlı sular, galoş vb.

-Tesis ziyaretimize işletme müdürü veteriner hekim Gürol Avcı da eşlik etti. Çeşitli bilgiler verdi. İlgi alanımız olmamasına rağmen yararlı ve ilginç bilgiler edindik.

-Bir ara “Malum önümüz kurban bayramı. Diyelim ki 3-5 arkadaş birlik olduk, kurban keseceğiz. Buraya gelsek, hayvan almak istesek, bize hayvan satar mısınız?” diye sorduk. Başkan Eğinli, kurbanlık hayvan yapmadıklarını, kurbanlıkların farklı özellikler taşıması gerektiğini söyledi.

-Tesisi gezerken hayvan yetiştiricilik kurallarına uygun ama (bize) ilginç gelen bir bölüm gördük. Erkek hayvanlar ile dişi hayvanlar karşılıklı ayrı bölmelerde tutuluyorlarmış. Nedeni ise; erkekler ile dişilerin bir arada bulunup performansları ve enerjilerinin düşmemesi içinmiş. Ayrıca erkek hayvanların olduğu bölümün tavanından aşağıya elektrik kabloları sarkıtılmış. Onun sebebi de, hayvanlar birbirleri ile dalaşıp, yükseğe sıçrayıp kendilerini sakatlamasınlar diye alan daraltılıyormuş. Bilenler için normal, bizim gibi bilmeyenler için ilginç bir durum.

-Tesise hayvanların açık alanda gezmeleri için yeni yürüyüş alanı yapılıyor. Anlatılanlara göre arazinin konumu nedeniyle zahmetli ve masraflı bir işmiş.

-Tesisin alt tarafında gübre atık alanı var. Oldukça geniş bir alan. Merakımızdan “Bu gübrelerin değerlendirildiği bir alan var mı?” diye soruyoruz. Başkan Eğinli, bazen civar köylerden gelip alındığını ancak çok talep olmadığını söylüyor.

-Tesis genelde hayvancılık işi için uygun bir yapılanmaya sahip. Hijyenik kurallara çok dikkat ediliyor. Süt sağım işi otomatik ekipmanlarla yapılıyor. Kesinlikle insan eli değmiyor. Süt hayvandan direkt süt tankına aktarılıyor.

-Başkan Arif Eğinli “Süt alıcıları Güçbirliği’nden çıkan süte itibar gösteriyorlar. Diğer toplama merkezlerindeki sütler değişik üreticilerden alındığı için bizim sütler kadar kaliteli değilmiş. Hatta bu durum bize az da olsa ekonomik artı sağlıyor” açıklamasını yaptı.

Şeffaflık adına ve ilgileri nedeniyle Güçbirliği yönetim kurulu başkanı sayın Arif Eğinli ile işletme müdürü sayın Gürol Elçi’ye teşekkür ediyor, emekleri ve gayretleri nedeniyle kendilerini kutluyoruz.

Güçbirliği’nin 2014/Eylül fotoğrafı böyle. Şirket ile ilgili görüş ve düşüncelerimiz de oluştu, ancak onlar da uzun konu olduğu için onları ayrı bir makalede ele alıyoruz. “Güçbirliği dereyi boğulmadan geçmiş!” başlıklı makalemize ulaşmak için:

Güçbirliği dereyi boğulmadan geçmiş!

Röportaj/Haber: Ahmet Erdoğan

dursunbey güçbirliği kar zarar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.