27 yıl önce Dursunbey’de 2 yıldızlı turistik otel vardı

Sohbetlerimizde “Şerafettin Kahvecioğlu’ndan sonra bu ilçeye cesur ve şeffaf belediye başkanı gelmedi” tanımlaması yaparız. Sakın ola ki bu tespitimizden ondan sonra görev yapan belediye başkanları alınmasılar. Onların da kendilerine göre meziyetleri vardı ama kalıcı hizmetlere imza atamadılar. Öncelikle 27 yıl öncesine gidip, o günlerden bu günlere gelelim. Bakalım bu süreçte neler olmuş?

dursunbey otel

27 YIL ÖNCE DURSUNBEY’E 2 YILDIZLI TURİSTİK OTEL YAPILDI

Tarih 7 Kasım 1987. Günlerden Cumartesi. Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Altemuçin, Balıkesir ANAP milletvekili hemşerimiz İsmail Dayı, Balıkesir Valisi Fevzi Yetkiner, belediye başkanımız Şerafettin Kahvecioğlu ve diğer davetliler eşliğinde saz mesire yerinde yapılan törenle saat 14.41 de 2 yıldızlı turistik otelin temeli atıldı.

O yıllarda “Turistik Otel” konusu Dursunbey’de çok tartışıldı, bir çok dedikodusu yapıldı. “Kuş uçmaz, kervan geçmez yerde, dağ başında turistik otel mi olur”dan tutun, rahmetli Kahvecioğlu’nun şahsına yönelik bir çok çirkin dedikodu da kamuoyunda dolaşıyordu.

Bu süreçte fırsat buldukça Şerafettin Kahvecioğlu ile görüşür, bilgi alırdık. O dedikodu süreciyle ilgili rahmetli Kahvecioğlu bir anısını şöyle anlatmıştı: “Adamın biri oteli şahsım ile ilişkilendirerek çok çirkin dedikodu çıkarmış. Tabi bu benim kulağıma da geldi. Sabrettim. Otel inşaatı bir noktaya gelince bir gün o arkadaşın koluna girip (Sadıç gel seninle Sazda birer çay içelim) diyerek arkadaşla beraber Saza doğru laflaya laflaya yürüdük. İnşaatın önüne geldiğimizde ise ‘Sadıç burası neye benziyor?’ diye sordum. Arkadaş mahçup oldu ve benden defalarca özür dilemek zorunda kaldı.”

dursunbey otel kahvecioğlu

MEHMET YARMA, OTELİ 4,5 YIL BOYUNCA SİYASİ MALZEME OLARAK KULLANDI

Mart/1989’da yerel seçimler yapıldı. Belediye başkanlığını DYP’nin adayı Mehmet Yarma kazandı. Otel konusunu 4,5 yıl boyunca “Enkaz devraldık” diyerek siyasi malzeme yaptı. 4,5 yılın sonunda oteli Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na devretmeyi başardı.

Mart/1994 seçimlerinde belediye başkanlığına RP’den Mehmet Filiz geldi. O yıllarda Dursunbey’e Meslek Yüksek Okulu açılması konusu vardı. Mehmet Filiz’in destekleri ile Dursunbey Belediyesinin tahsis ettiği eski itfaiyenin üzerindeki binada ilk MYO açıldı.

Unknown

TURİSTİK OTEL, MYO OLUYOR!

Eski itfaiyenin üzerindeki binanın elverişsiz ve yetersizliği nedeniyle 01.06.1996 tarihinde Dursunbey Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ait Saz mevkiinde bulunan toplam 4050 m2 alana sahip otel binası MYO’nun kullanımına sunuldu.

MYO daha sonra Eylül/2009 tarihinde Dursunbey Kaymakamlığı tarafından Hıdırlık mevkiinde kendisine tahsis edilen 45.000 m2’lik binaya taşındı.

MYO, Hıdırlık’a taşınması sonrası Saz mevkiindeki bina kız öğrenci yurdu amaçlı olarak özel sektöre ihale ile kiralandı. Zübeyde Hanım Kız Öğrenci Yurdu adıyla faaliyet gösteren bina, işletmecilerin istikrarsızlığı nedeniyle işletmeciler ile yapılan anlaşma feshedildi.

dursunbey KYK kız öğrenci yurdu

MYO GİTTİ, BİNA ÖĞRENCİ YURDU OLDU

MYO’nun Hıdırlık’a taşınması ve özel sektör ile anlaşmanın fesh edilmesi üzerine MYO’na kayıt yaptıracak kız öğrencilerin barınma sorununu çözmek amacıyla Sazdaki bina Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğüne devredilerek buranın kız öğrenci yurdu olması sağlandı. Mevcut bina şu an 216 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdu olarak faaliyet göstermektedir.

Kasım/1987’de turistik otel olarak başlanan bu binanın geçirdiği sürecin “Neresi haber?” diye sorarsanız. Onu da anlatarak haberimizi noktalayalım.

BENİM DAMARIMI KESSEN KIRAT ATAR!

Yine o yıllarda rahmetli başkan Kahvecioğlu’na “Başkan millet turistik otelin Dursunbey’de ne işi var? diye muhalefet ediyor. Gerçekten turistik otelin Dursunbey’de ne işi var?” diye sorduk.

Başkan şöyle cevapladı: “Ben de biliyorum Dursunbey’de turistik otel olmayacağını ama mevcut iktidar (ANAP iktidarda, Kahvecioğlu Milliyetçi Demokrasi Partisi’den, halk arasında Horoz partisi olarak biliniyor) otel dışında herhangi bir yatırım için para vermiyor. Ben de ‘Otel olmasa da nasıl olsa binayı söküp götürecek halleri yok’ diyerek iktidardan ancak bu binayı koparabildim”

Sonuçta rahmetli Kahvecioğlu haklı çıktı. Devlet Dursunbey’den binayı söküp götüremedi. Okul olarak kullandı, yurt olarak kullanılıyor. İnşallah kendisini siyasetçi olarak lanse edenler bu haberden kendilerine hisse çıkarırlar. Siyasette “İş bilenin, kılıç kuşananındır” Rahmetli Kahvecioğlu muhalif partidendi ama iktidardan otel diyerek parayı söke söke almıştı.

Sonrasında ise ANAP’a geçmek zorunda kaldı. Yine bir görüşmemizde “Ahmet benim damarımı kessen, Kırat atar. Biz 40 yıllık kıratçıyız ama ne yapayım kardeşim, kendilerinden olmayana para vermiyorlar. Ben de memleketin kaybı olmasın diye ANAP’a geçtim” demişti.

Not: Bu yazı Dursunbey’in siyasi tarihinin gelecek nesillere yaşanmış anılar olarak kaynak olması düşüncesiyle hazırlanmıştır.

Araştırma/Haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.