B. Akçaalan köyünde 1,5 trilyonluk yolsuzluk iddiası

Dursunbey ilçemizde köy kooperatifleri yıllardan beri en tartışılan oluşumların başında gelir. Çoğu kez köylülerden “Adamlar kooperatifin başına geçtiler, köşe oldular” gibi söylenti ve dedikodular eksik olmaz. Bu söylenti ve dedikoduların çoğu aslında doğrudur ama bazı doğrular bazı yerlerde kılıfına uydurulduğu için kanıtlanamaz, söylenti ve dedikodu boyutunda kalır.

Son olarak 200 üyeli B. Akçalalan köy kooperatifinde baş gösteren yolsuzluk iddiaları kamuoyunda ilgi gördü ve dikkat çekti. İddiaların sosyal medyada dile getirilmesi üzerine iddiaları araştırdık ve ortaya ilginç bir mücadele örneği çıktı. Olaylar ve iddialar özetle şöyle:

-B.D. yaklaşık 2 yıl önce her ay süt ve yem paralarındaki tutarsızlıklar nedeniyle Dursunbey Cumhuriyet savcılığına şikayette bulundu. Savcılık bu iddianın işleme konulabilmesi için yeminli mali müşavirin onayından geçmesi gerektiğini belirtti. Şikayet sonrası kooperatif yönetiminden bazı kişiler B. D.dan şikayetini geri almasını talep ettiler. B.D. geri adım atmadı. Şikayete konu iddialar yeminli mali müşavirden “eksik yoktur, yanlış yoktur” raporu gelince şikayet işleme konulmadı.

-O dönem kooperatifin denetleme kurulu üyesi olan B.D. kooperatif yönetim kurulunun faaliyetlerini denetlemek ve rapor düzenlemek için kooperatif defterlerini tutan muhasebecinin yanına gitti. İddialara göre; muhasebeci denetleme yapmaması karşılığında B.D’a maliyeti yaklaşık 1 milyon lira olan keklik çiftliği ve kuluçka hane kurmayı teklif etti. Muhasebeci ayrıca başkanın yanlış işler yaptığı imasında bulundu.

-Anormal akaryakıt faturaları, tapusu olmayan hazine arazisine yapılan süt soğutma tankı binasının 5-6 bin liraya mal edildiği halde 100 bin liraya mal edilmiş gibi gösterildiği, kooperatif üyelerinin süt paralarının aylarca ödenmediği, kooperatif imkanlarından rant sağlayan bazı kişilerin Bursa’daki otellerde hovardalık yaptığına kadar bir çok önemli iddialar B.D.nın iddiaları arasında yer aldı.

-B.D.ın denetleme kurulu üyesi olmasının rahatsızlık vermesi üzerine kooperatifin son seçimlerinde Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinden raporlu R.D.ın denetleme kurulu üyesi seçilmesi de iddialar içinde yer alan önemli konulardan biri olarak dikkat çekti.

1,5 milyon (trilyon) liralık yolsuzluk iddiaları, iddiaların ciddiyeti üzerine mahkemeye taşındı. Balıkesir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 18.11.2013 tarihinde duruşması yapılacak. Kamuoyunda büyük ilgi uyandıran iddiaların ne şekilde sonuçlanacağı ise özellikle köy halkı tarafından merak ediliyor.

dursunbey akçaalan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.