Yıl 1989…

1989 yılı yerel seçimleri öncesiydi…

Rahmetli Naci Kaymak gazetemizi ziyarete gelmişti. Kendisi ilçemizin sevilen Eczacılarından biriydi. Yerel seçimlere de bir hafta kadar bir zaman vardı.

Naci Kaymak, Anavatan Partisinden (ANAP) Balıkesir İl Genel Meclis üyesi adayı idi.

Haliyle siyasetçi ile, hele hele aday ise mutlaka siyaset konuşulur. Biz de Naci Kaymak’a sorduk: “Naci abi, İGM üyesi adayısın. Sence İGM seçim sonuçları ne olur?”

Naci Kaymak az düşündü ve bombayı patlattı: “İGM’DE KESİN 3-0 ALIRIZ…”

Bu bomba üzerine “Abi bu çok önemli bir tahmin. Bunu gazetede yazabilir miyiz?” diye sorduk. Rahmetli de o güleç ve sevecen kişiliği ile “Yaz anasını satayım” dedi. Ve biz de gazetemizde bu tahmini haber yaptık.

Yine o günlerde Çarşı camiinin önünde yılların politikacısı Bahattin Şat ağabeyimizle rastgele karşılaşmıştık. Selamlaşırken, Bahattin Şat “bir dakika” deyip bize “Gazetende Naci Kaymak’ın beyanatını yayınlamışsın. Naci kesin 3-0 alırız demiş. Biz bütün köylerde çalışıyoruz, köylerde ANAP’ı bitirdik, bunu ister haber olarak, ister bir not olarak bir kenara yaz” dedi. Bahattin Şat da o seçimde DYP’den İGM üyesi adayıydı.

O yıllarda yeni gazeteciyiz, siyaset ortamının yabancısıyız.

Sonuçta gün geldi ve seçimler yapıldı. Seçim sonuçlarına göre ilçemizde DYP 2, RP 1 İGM üyeliği kazanmıştı. Bu sonuca göre ANAP “0” çekmişti…

Aradan kısa bir zaman daha geçmişti. Naci Kaymak ağabeyimiz yine bir gün gazetemize geldi. Yine her zamanki güleç ve sevecenliği ile “Ahmet çakıyı yedik ya, hayret bir şey” dedi. O güldü, biz güldük, gülüştük.

Böylesine olgun, böylesine hoşgörülü, böyle sevecen başka siyasetçi tanımadık desek yalan olmaz. O yüzden Naci Kaymak’ın gönlümüzdeki yeri ayrı ve farklıdır.

Ve bir akşam “Naci Kaymak ve arkadaşları Balıkesir’e giderken Akbaşlar tarafında kaza yapmış. Naci kazada ölmüş diyorlar” haberini duyunca yüreğimizi adeta kara bir bulut kapladı. Afalladık, üzüldük, yıkıldık… Ve ertesi gün kesin öğrendik ki; iki arkadaşı ile Balıkesir’e giderlerken kaza yapmışlar ve arka koltukta oturan Naci Kaymak ölmüş, diğer iki arkadaşı ağır yaralanmıştı.

İlçemizden güzel bir insan daha uçup gitmişti.

Eczacı olarak herkese güler yüzlü davranan, herkese yardımcı olabilen, siyaset ve spor alanlarında aktif rol oynayan Naci ağabeyimiz artık yoktu. Yokluğuna uzun süre alışamadık.

Naci Kaymak’ın vefatından sonra “Kaymak Eczanesi” bir süre yaşatılmaya çalışıldı. Ancak, olmadı ki bir zaman sonra eczane kapatıldı.

Naci Kaymak “Bu kubbede hoş bir seda” olarak kaldı ama gönlümüzde hep yaşadı.

SAYGIYLA ANIYORUZ… MEKANI CENNET OLSUN…

2 Responses to Yıl 1989…

  1. er-aş dedi ki:

    Memleketini, memleketlilerini çok seven, güzel memleketinin olumsuzluklarını hiçbir zaman benimseyemeyip üzülen, Dursunbey için hep en iyisini arzu eden, hayatımda sayısız hatırası ve etkisi bulunan, aslında hiç unutmadığımız Naci Abimizi bir kez daha hatırlamamıza sebep oldunuz. Allah rahmet eylesin.

  2. komşu dedi ki:

    6 sene dükkan komşuluğu yaptık Naci abiyle mekanı cennet olsun,çok temiz kalpli bir insandı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.