Balıkesir’in en geri kalmış ilçesi Dursunbey en yüksek oyu Erdoğan’a verdi

10 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Dursunbey ilçesi 2010 yılındaki yüzde 85,5 oy rekorunu zorladı ancak kıramadı. Buna rağmen Balıkesir genelinde “Yüzde bazında en fazla oy veren ilçe” olarak açık ara ile 1.ci olurken, Türkiye genelinde ise en ön sıralarda yer alan ilçe konumunda oldu.

dursunbey cumhurbaşkanlığı seçimi 

SEÇİM SONUÇLARINDAN DİKKAT ÇEKENLER:

-Dursunbey’de seçmen sayısı 4 ayda 200 seçmen azaldı

-2124 seçmen sandığa gitmedi. Dursunbey’de seçime katılım %86,5 oldu.

-Diğer partiler hariç (30 Mart yerel seçimlerine oranla) MHP ve CHP’nin oyları 3223 oy azaldı. Azalan oyların büyük oranda R. T. Erdoğan’a gittiği gözleniyor.

-30 Mart yerel seçimlerine oranla Dursunbey’de AKP 3463 oy artırdı.

-Halkların Demokratik Partisi (HDP) 30 Mart’ta Dursunbey’den 49 oy almıştı. 339 oy atışıyla (%790 artış) HDP’nin Dursunbey’deki oyları 388 oldu. HDP’nin Dursunbey’de parti teşkilatı olmaması ve Dursunbey’de her hangi bir çalışma yapılmamasına rağmen, Dursunbey’in muhafazakar-milliyetçi yapısına karşın HDP adayı Selahattin Demirtaş’ın 388 oy alması dikkat çekti, hayret uyandırdı.

dursunbey cumhurbaşkanlığı yüzdeleri

BALIKESİR’DE YÜZDE BAZINDA EN FAZLA OY VEREN İLÇE OLARAK YİNE TARİHİ BİR REKOR KIRDIK

Balıkesir ilçeleri içinde 10 ilçede iktidarın adayı, 10 ilçede de muhalefetin adayı yüzde olarak önde çıktı. Yüzde sıralamasında Dursunbey %81,65 ile açık ara ile önde çıkarken, onu 71,83 ile Kepsut, %68,72 ile de Ayvalık takip etti.

4 KİŞİYE SORDUK: NEDEN YÜZDE 82?

4 değişik siyasi görüşe mensup 4 kişiye şöyle sorduk: İktidar Dursunbey’e deniz getirmedi, havaalanı yapmadı, fabrikalar kurmadı. Aksine göç ve ekonomik sıkıntılar devam ediyor. Peki bu tabloya karşı Dursunbey seçmeninin bir adaya %82 ile yüklenmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? %50-55-60 değil de neden %82?

1.KİŞİ: Biz muhafazakar bir ilçeyiz. Ayrıca kendilerini ölüme yakın hisseden yaşlı bir nüfusumuz var. Buna iktidarın baskısını da eklemek lazım.

2.KİŞİ: Dursunbey sol partilere ve adaylara kesinlikle oy vermez. Ne olur, ne olmaz sol partinin adayı kazanabilir endişesi ile Tayyip’e yüklendiğini düşünüyorum.

3.KİŞİ: Cahillik demiyorum, cehalet diyorum. Başbakanın dini söylemleri halkımızın dini duygularını harekete geçiriyor ve halkın böyle yüksek oranda oy vermesine yol açıyor.

4.KİŞİ: Benim başörtülü bacım ve din-iman söylemlerini bizim halkımız seviyor. Bu söylemleri de en iyi başbakan kullanıyor. Mesela elhamdülillah dedi mi, akan sular duruyor. Başbakan dini söylemleri ile Dursunbey halkını adeta oy kullanmak için tahrik ediyor.

Araştırma/Haber: Ahmet Erdoğan

dursunbey erdoğan demirtaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.