Dursunbey bunu hak etmiyor!


Siyah: Küme düşme hattındaki ilçeler
Kırmızı: Düşme hattına yakın ilçeler
Mavi: Kepsut, Manyas, Erdek ilçeleri yükselişte

DURSUNBEY’DEKİ EĞİTİM MERCEK ALTINDA!

2010-2011 eğitim öğretim dönem sonu itibariyle yapılan Seviye Tespit Belirleme Sınavlarında (SBS) il genelinde sondan 3.cü (il sıralaması 17. Sıra) olan ilçemizdeki eğitim sistemi, bir yıl sonra aynı sınavda 2 basamak yükselerek (il sıralaması 15. Sıra) 2 yıl önceki yerine gelerek tekrar baştan 15.ci, sondan 5.ci oldu.

50 merkez ve 344 derslik ile eğitim verilen ilçemizde 386 öğretmenimiz, 3881 öğrencimiz (öğrenci başına ortalama 10 öğretmen düşüyor) var. Derslik başına düşen öğrenci sayımız ilköğretimde 18, ortaöğretimde 24, mesleki ve teknik eğitim de 15 kişiye tekabül ediyor. (Kaynak: dursunbey.meb.gov.tr)

Bu kadar olumlu ve altyapısı sağlam olan ilçe eğitim sisteminin SBS’da alt sıralarda yer alması gerçekten düşündürücü ve üzücüdür. Bu tablonun oluşma nedenlerini “ilçe olarak” masaya yatırmak, araştırmak, konuşmak ve tartışmak zorunluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Bilen-bilmeyen; yetkili-yetkisiz, ilgili-ilgisiz özellikle her ana-baba ve tüm veliler bu konudaki görüşlerini açıkça dile getirmelidir.

Bizler bu konudaki şahsi görüşlerimizi ve yorumlarımızı zaman zamanortaya koyacağız. Ancak “bu durum neden böyle?” diyen herkesi “DURSUNBEY’DEKİ EĞİTİM ARAŞTIRMASI”na davet ediyoruz. Bize yazın, Dursunbey’deki eğitimi hak ettiği noktaya hep birlikte taşıyalım.

Bu konu Dursunbey’in kronik bir konusu. İlçemizin öğretmen açığı tüm uğraşlara rağmen kapatılamamaktadır. Bu konunun sosyal analizini yapmadığımız sürece öğretmen açığı konusu “geyik muhabbeti”nden öteye gidemeyecektir.

* * *

(Aşağıdaki resmi sosyal medyada yayınlamıştık. Üslup ve eleştiri ağır gibi gözükse de, konu “Dursunbey adına” önemli bir konu olması nedeniyle ilgililerin bu tür eleştirileri “konuya dikkat çekmek adına” yapılıyor olarak değerlendirmelerini rica ediyoruz.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.