Barhaneye Hoşgeldiniz!

“Aşşa mahallenin hocası
Okudur ebcet hecesi
Gelecek Pazar gecesi
Sevdiğim bir o saydığım bir o
Bir o o mican
Sohbet senindir senindir gerçek senindir”

Böyle başlarmış eski barana geleneği şehrimizde bir zamanlar… Eski insanlardan orijinal boyutuyla dinlediğimiz Dursunbey’in geleneksel barana toplantıları çok daha farklı, çok daha güzelmiş. Adeta bir hayat okulu olduğunu anlatır eskiler.

Ve yıllar yılı kovalarken, kah çağın değişmesi, kah barana geleneğinin yozlaşması üzerine kaybettiğimiz barana toplantılarını günümüzde sembolik olarak da olsa yaşatılmaya çalışıyor.

11.12.2001 tarihinde Halil Erkek öncülüğünde kurulan ve kısa adı DUFAD olan “Dursunbey Folklör Araştırma, Eğitim ve Turizm Derneği”nin adı halk arasında “Barana Derneği” olarak bilinmektedir. Dursunbey’de Barananın ruhu sohbet toplantıları düzenleyen grup olarak bilinirken, barana kelimesinin kökeninin Farsçadan gelen “BARHANE” olduğu araştırmacılarca beyan edilmektedir (Kaynak: DUFAD’ın barana tanıtım kitabı sayfa 22)

2001 yılında kurulmasına rağmen dernek üyelerini 2002 yılını milat olarak kabul ediyorlar ve bu yıl 10. Kuruluş yılını kutladıklarını ifade ediyorlar.

Derneğin ilk üyelerinden olmamıza rağmen derneğe herhangi bir katkımız olduğunu söyleyemeyiz. Ancak dernek başkanı Halil Erkek’ten sürekli bilgi almışızdır, en azından “abi herhangi bir sıkıntınız var mı?” diye sormuşuzdur. En son Halil başkanımız ile kurban bayramında sokakta karşılaştık, ayak üstü sohbet ettik, haliyle yine DUFAD’ı konuştuk. Halil başkana “Başkanım eleştiriye ve öneriye kapalı bir oluşumsunuz, o yüzden size görüş beyan edemiyorum” dedik. Halil başkan “Estağfurullah biz eleştiriye açığız ve özellikle senin eleştirilerine ihtiyacımız var” dedi.

DUFAD ile ilgili bir haber dosyası hazırlamıştırk ancak bazı bilgiler yetersizdi. Bu kez DUFAD yöneticilerinden Ümit Kalkmaz’ı ziyaret ederek noksan bilgileri ikmal ettik.

Kuruluşundan bu yana DUFAD camiası sürekli ilgisizlikten ve destek görmemekten yakına yakına bugünlere geldi. Ancak “hem ağlarım, hem giderim” misali 11 yıldır önemli mesafeler alan DUFAD’ın maddi-manevi son durumu hakkında aldığımız bilgiler şöyle:

-İlçemizdeki herhangi bir kişi veya kuruluştan bağış veya sponsorluk adı altında herhangi bir bağış, yardım vb. alınmıyor. Yetkililer “ ah keşke olabilse” diye heyecanlanıyorlar.

-60 civarında üyesi bulunan dernek, üye aidatlarından bile yeterli gelir elde edemiyor.

-Derneğin şu anda düzenli her hangi bir geliri yok.

-Derneğin (kira, elektrik, su, telefon vb.) zorunlu giderleri dernek yöneticileri arasında herefene yoluyla karşılanıyor.

-Her hangi bir etkinliğe davet üzerine gidilecekse Dursunbey Belediyesi otobüslerinden yararlanılıyor. Yetkililer “tek tesellimiz burası” diye belediyeye şükranlarını sunuyorlar.

-Mayıs ayında yapılan 4. Yayla Kültür Şenliği için “Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Fonu Temsilciliği” 40.000 TL.lık bütçe ayırdı. Derneğin adına çıkarılmayan bütçe bakanlık fonu üzerinden kullanıldı. Mevzuatı çok yoğun olan uygulama DUFAD’ın yüzünü kara çıkarmamak adına uygulandı.

ÖNERİLERİMİZ:

1-DUFAD DÜZENLİ BİR GELİRE KAVUŞTURULMALI

11 yıl boyunca yaşamını sürdürmek için çeşitli kişi ve kurumlara el açan DUFAD mutlaka düzenli bir gelire kavuşturulmalıdır. Bu konuda düşündüklerimiz var ama derneğin görüşünü almak zorundayız.

Şu an ilçemizde inşaat işi yapan işadamlarımız paraya paraya demiyorlar. Bu memleketin sırtından trilyonlar kazanan inşaatçı işadamlarımıza “Allah daha çok versin ama siz de bu memlekete bir şeyler verin artık. Lütfen beyler pamuk eller cebe. Paraları ha bire istif yapacağınıza biraz da memleketi temsil edenlere koklatın” diyoruz.

2-DUFAD, HALK MÜZİĞİ YÖRESEL AMATÖR SESLER YARIŞMASI DÜZENLEYEBİLİR

Geleneksel hal alan Yayla şenlikleri kapsamında, Türkiye geneline yönelik olmak üzere “Ödüllü Halk Müziği yöresel amatör sesler yarışması” düzenlenebilir. Bu yarışma için TRT’den 3 isim jüri olarak davet edilir. İlk 2 gün ilk elemeler, 3. gün final ile etkinliğin adı daha yaygınlaştırılır ve belki de ülkemize önemli sanatçıların kazandırılmasına vesile olunur. (Bu konuda sayın Sedat Yavaş’tan manevi destek alınabilir)

3-YAYLA ŞENLİĞİ ÖDÜLLÜ EN GÜZEL FOTOĞRAF YARIŞMASI NEDEN OLMASIN!

Dursunbey ilçemiz her yönüyle otantik bir ilçe. Türkiye’nin profesyonel ve amatör tüm fotoğrafçıları, ilgili dernekler vasıtasıyla ilçeye davet edilir. Fotoğrafçıların Dursunbey ilçe sınırları veya etkinlik kapsamında çekecekleri fotoğraflar birkaç kategoride değerlendirilerek, dereceye girenlere çeşitli hediyeler verilebilir. (Bu konuda sayın Yıldırım Meriç’ten destek alınabilir)

4-DUFAD YEREL SES SANATÇILARIMIZA DA SAHİP ÇIKABİLİR

İlçemizde kendi çabaları ile müzisyenlik yapan Kerim Mutafoğlu, Selami Bayram, Süleyman Cemal Dereli, Mıcırlarlı Ercan ve şu an ismini hatırlayamadığımız değerli yerel ses sanatçılarımız vardır. Bunların da DUFAD bünyesine alınarak, organizeli etkinliklere imza atılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.