başka olur ağaların siyaseti!

HEY GİDİNİN EFESİ!

Herkes aynı şarkıyı aynı anda söylediği zaman “koro” oluyor. Eğer her hangi bir şarkıyı, herhangi bir kişi tek başına söylüyorsa ona da “solo” deniyor.

Dursunbey’de Ak Partinin hem yönetim, hem oy potansiyeli olarak ezici bir üstünlüğü var. Her çalışma koro halinde dile getiriliyor, koronun arkasındaki saz heyeti de tempoyu artırınca ortaya müthiş bir ahenk ve uyum çıkıyor. Ancak bu koro, hep aynı şarkıları söyleyince zaman zaman seyircinin sıkıldığı da oluyor.

Geçtiğimiz Ramazan Bayramında Dursunbey Ak Parti ilçe binasındaki bayramlaşma programında belediye başkanı M. Ruhi Yılmaz’ın “Efeler gibi yalnız oynuyoruz. Horon-halay bilmiyoruz” özeleştirisine karşılık İl Genel Meclis üyesi Üzeyir Sali’nin “Biz efeyiz, gerektiği zaman gereğini yaparız” çıkışı bayramlaşma programına damgasını vurmuştu.

Bayramlaşma programı nedeniyle, partilileri bilgilendirme amacıyla yapılan konuşmaların içinde “siyasi taktikleri ve mesajları” da görmek mümkündü.

Konuyla ilgili izlediğimiz video görüntülerine ve haberlerine göre; 17 yıldır (1995 yılından beri siyasetin içindeyim) siyasetin içinde olduğunun altını çizen ve “özeleştiri yapmak istiyorum” diyen belediye başkanı M. Ruhi Yılmaz (Ankara’da bir milletvekili ile yaptığı sohbeti örnekleyerek) teşkilat olarak herkesin kafasına göre takıldığını, teşkilatta birlik ve beraberliğin olmadığına vurgu yapıyor.

Belediye başkanı M. Ruhi Yılmaz’ın ardından İGM üyeleri adına söz alan Üzeyir Sali, halayı ve horonu bilmediklerini ancak başarılı bir lobi faaliyeti sonucu Balıkesir’de ilk defa İGM başkanını Dursunbey’den seçtikleri örneğini verdi. Bu örnek belediye başkanına ince mesaj olarak dikkat çekerken, “Gerektiği zaman konunun ehemmiyetine göre insanların bir araya gelebileceklerine” vurgu yapması ise “Belediye başkanının önemli konularla uğraşmadığı, birleştirici ve toparlayıcı olamadığı” olarak yorumlandı.

Burada 2 usta siyasetçinin gözden kaçırdığı bir noktayı hatırlatalım: Efede, horonda, halayda bize uymaz. Dursunbey’in barana oyunlarına dikkat ederseniz, bizde oyunlar 2 kişi ile karşılıklı oynanır. Lütfen nerede yaşadığınıza dikkat edin!

Bu haberin amacı “horoz dövüştürmek” değildir. Bu haber; ilçemizde giderek grileşen ve körelen siyaset ortamına biraz olsun renk katan değerli siyasilerimizin ustalıklarını vurgulamak amacı taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.