Bir zamanlar maziye bak, ne kadar şendik!

Her ülkenin, her yörenin tarihsel süreçleri farklı farklı yaşam kültürlerine sahne olmuştur. Günümüzde nostalji adıyla anılan geçmişe özlem tutkuları, bir daha tekrar yaşanılamayacak süreçlerdir. Örneğin köy fırınında ekmek yapmak, sanayileşmiş ve kentleşmiş yörelerde mümkün değildir. O yüzden o anılarda tatlı bir hayal olarak kalacaktır.

Dursunbey’in geçmişteki sosyal hayatına dikkat ettiğimizde ise karşımıza çok farklı fotoğraflar çıkıyor. Özellikle erkeklerimizin (Dursunbey’deki bayanların tarihteki sosyal hayatı görüntülerine pek rastlayamazsınız) tarihteki sosyal hayatlarını incelediğimizde karşımıza kır ve piknik olaylarının farklı versiyonlarında yaşandığı görülmektedir.

Sosyal medya üzerinde, Dursunbey’in geçmişteki sosyal hayatı üzerine yaptığımız araştırmalarda, siyah beyaz dönemin aslında çok renkli yaşandığını görüyoruz. Dostlukların, arkadaşlıkların ne kadar doğal olduğuna; sohbetlerin, eğlencelerin ne kadar doyumsuz yaşandığına, kaynaşmaların nasıl çoğaldığına, yemenin, içmenin nasıl keyif verdiğine tanık oluyoruz.

Bir başka rivayete göre ise; Dursunbey nüfusunun 3-4 bin olduğu yıllarda ilçede 6 adet meyhane ve şaraphane bulunduğu söylenmektedir. Bu meyhane ve şaraphanelerin şu anki balık pazarının olduğu yerde bulunduğu eski insanlarca anlatılmaktadır.

BARANA KÜLTÜRÜNÜN SİYAH-BEYAZ VERSİYONU NASILDI?

Bilindiği üzere şu an “Dursunbey Folklor ve Araştırma Derneği DUFAD”miz var. Bu derneğimiz yeni versiyonu ile Dursunbey tarihine ait Barana kültürünü sembolize etmektedir. Ancak geçmiş dönemi, yani Barana kültürünün orjinalini yaşayanların anlattığına göre de, barana kültürü çok farklı bir süreç geçirmiştir. Anlatılanlardan edindiğimiz bilgilere göre, barana kültürü gençleri geleceğe hazırlamanın hayat mekteplerinden biri durumunda olmuş. Terbiyeli, çevreye saygılı, sorumluluk sahibi, geleneklerine bağlı  gibi bir çok olumlu özelliklerin aşılandığı ve öğretildiği gençleri hayata hazırlamada adeta bir okul olan barana geleneği, çoğu şeyde olduğu gibi kah hedefinden sapmış, kah değişen zamana yenilmiş ve Dursunbey tarihinde tatlı bir anı olarak kalmış.

ŞEKER BAĞLAMASI DA NOSTALJİ OLDU…

10-15 yıl öncesine kadar genellikle maddi imkanı olan ilçemizin tanınmış isimlerinin yaptıkları düğünlerde “şeker bağlaması” olmazsa, olmazlardandı. Şeker bağlamasına genellikle yakın dostlar ve arkadaşlar özel şekilde davet edilir ve gece verilen davette bu misafirler çok özel şekilde ağırlanırdı. Yeme, içme, sohbet ve eğlencenin keyfine varılırdı.

Genellikle Fidanlık Müdürülüğü’nün bahçesi ile Çınarlıpınar Pembe Köşk mevkiinde verilen şeker bağlaması davetleri çok eğlenceli ve çok renkli görüntülere sahne olurdu. Kaymakam Ahmet (Kuyucu) katıldığı her şeker bağlaması davetinde, davetlilere neşeli anlar yaşatırdı.

Bizim en son hatırladığımız rahmetli petrolcü Hüsnü Tellioğlu’nun torunlarının sünneti nedeniyle verdiği şeker bağlaması davetiydi. Org tabir edilen müzik aleti ile müzik yapan müzisyenin yanı sıra, Susurluk’tan gelen ve Türk Sanat Müziği çalan ve seslendiren ekip ile yerel davul-zurna ekibi geceye renk katmıştı. Gece geç saatlere kadar süren şeker bağlaması daveti, o yılların en gözde, en renkli, en eğlenceli daveti olmuştu.

BİR ZAMANLAR MAZİYE BAK, NE KADAR ŞENDİK!

Siyah beyaz fotoğraflarda aslında çok renkli hayatların yaşandığını, eski insanların daha güler yüzlü ve hoşgörülü insanlar olduğunu bilmem fark edebildiniz mi? Günümüzde insanlar artık daha asık suratlı, daha mutsuz, daha hoşgörüsüz bilmem farkında mısınız!

Dursunbey’in mazisinde, o dönemin şartları, geleneği, göreneği, kültürü ve doğası olarak bir şeyler “doğrusu veya yanlışı ile” yaşanmış. Artık siyah beyaz fotoğraflarda kalan o geçmiş “Nostalji Dursunbey” olarak tarihimizde yer almaktadır.

NOT 1-Dursunbey’in sosyal mazisinin yer aldığı fotoğraflar için başta İbrahim Deles ve Dursunbey Nostalji grubuna teşekkür ediyoruz.

NOT 2-Bu yazı Dursunbey’in sosyal mazisine “nostaljik bir bakış” amacını taşımaktadır. Her hangi bir şeyi ima etmek veya savunmak anlamında değildir. Haberimizin yanlış zeminlere kaydırılmaması rica olunur.

(Ahmet Erdoğan özel haber)

2 Yorum var: Bir zamanlar maziye bak, ne kadar şendik!

  1. Anonim dedi ki:

    Çok ğüzel anlatilmis gercekden abim ibrahim deles erefene ismiyle bahsedilen eylenceleri hatirliyorumda

  2. Nuray dedi ki:

    Harika olmus yaziniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.