Bu şehir insanların hayallerini bile öldürüyor!

yenidursunbey kurşun kalem

Genç bir hanımefendi kardeşimizdi. Facedeki kimliğinde “Ak partide çalışıyor” yazıyordu. 6 yıldan fazla AKP kadın kolları başkanlığı yapmıştı. Nisan/2012 tarihinde yaptığı basın toplantısında kendisinin ifadesi ile “ayak oyunu ile” bu görevden alındığını açıklamıştı. Mağdurdu, mazlumdu…

“Balıkesir ilinde kadın kolları olarak örnek gösterilen ve diğer ilçelerimizin gıptayla baktığı bir teşkilat haline getirdik”… “Çünkü ben partimi seviyorum. Partime hizmet etmeyi seviyorum. Hiçbir zaman babam belediye başkanı diye menfaatlenme, kendim için yarar sağlama diye bir düşüncem olmadan görev yaptım”… “Yine ben bir üye olarak partim için çalışmaya devam edeceğim”…  gibi önemli ve ciddi ifadeler kullanmıştı basın açıklamasında. Ak Parti Dursunbey ilçe teşkilatına kırgın ve kızgın olduğu belliydi ama partisini o kadar çok seviyordu ki, “partim için çalışmaya devam edeceğim” diye üstüne basa basa söylüyordu.

Dursunbey’de her şey tek ses, tek nefesti. İktidarın ezici bir çoğunluğu vardı. Bütün kademeler iktidarın adamları ile doluydu. Yerel medya nemalandırılmış, emirlerine amade bekliyordu. Sümeyye hanımın babası belediye başkanı, kendisi koyu bir Ak partiliydi. AKP Dursunbey ilçe teşkilatı çok çalışkan olan, partisi için gecesini gündüzüne katan kadın kolları başkanının görevden alınmasına seyirci kalmış, belki de bir yerleri kurcalayarak görevden alınmasını istemişti. Ortada haksızlık vardı, mağduriyet vardı, mazlum olma durumu vardı.

Sümeyye hanım aktifliği sayesinde iktidarın şöhretleri ile iyi ilişkilerini geliştirmiş, Dursunbey kadın kolları başkanı olarak onlarla bol bol fotoğraflar çektiriyordu. Yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın yanında objektiflere tebessüm edilerek, yandaş medyaya haber yaptırılıyordu. Babası belediye başkanı, kendisi kadın kolları başkanıydı. Babası Dursunbey’e hizmet ediyor, kendisi de partisine hizmet ediyordu. 6 yılı aşkındır bu böyle devam ederken ve sürekli başarı grafiği yükselirken, kimler bunu hazmedememiş ve tekere çomak sokmuştu? Bu konu yuvarlak cümleler ile geçiştirildi. Ama içten içe kanayan bir yara ve birilerine karşı intikam duygusu vardı. Peki bu rövanş alınmayacak mıydı?

Ve Ahmet Erdoğan imzası ile 3 Haziran 2013 tarihinde sitemizde “Dursunbey’i susturacak kadını bulduk” başlığı ile Sümeyye hanımı Dursunbey’in ilk kadın belediye başkanı olarak görmek istediğimizin haberini yayınladık. Haberimizin büyük ilgi çekti. Özellikle bayanlar arasında tartışılır bir haber oldu. Bu haberimiz sonrası AKP Balıkesir milletvekili Tülay Babuşcu şahsımıza facede arkadaşlık teklif etti, kabul ettik. Bizi seven bazı dostlarımız “aile içi konulara müdahale olarak algılanmasın, dikkat et” uyarısında bulundular. Talebin gerekçelerini anlatarak, dostlarımızı da aydınlattık. Ve Sümeyye hanıma verdiğimiz süre 7 Temmuz tarihinde sona erdi.

O haberimizin sonlarında Susma hakkını kullanabilir ancak Dursunbey halkının bunu da değerlendirebileceğini dikkate almalıdır” vurgulamasını yapmıştık. Süre sonunda Sümeyye hanımın susma hakkını kullanacağını az-çok tahmin ediyorduk. Nitekim sonuçta o yönde oldu. Bu süreçte yerel medyamızın bile bu konuda tırsak kaldığını gözlemledik.

dursunbey sümeyye

ASLINDA BİZ ŞÖYLE BİR HAYAL KURMUŞTUK!

-Karşımızda “Çalışma yerini AKP olarak gösteren… AKP kadın kollarını örnek gösterilen ve gıpta edilen hale getiren… Partisini ve partisine hizmet etmeyi seven… Menfaatlenme, kendi için yarar sağlamayı düşünmeyen” genç bir isim vardı…

-Siyaseti ve iktidarın gücünü babasının değirmenine su taşımak için kullanmadığına, partisinin bir neferi olduğuna, Dursunbey’e hizmet söz konusu ise tüm zorlukları göğüsleyebileceğine, en önemlisi Dursunbey’de tarih yazacağına inanıyorduk…

-Bu süreçte AKP Balıkesir il ve Dursunbey ilçe teşkilatının Sümeyye hanım ismine sıcak baktığının mesajlarını da aldık. Kamuoyunda şaşkınlık ve tereddütler vardı ama “ben varım” demesi taşların yerine oturmasını sağlayacaktı.

-Bu konuda bize itiraz edilen en önemli konu şu olmuştu: Sümeyye’nin babası bu dönem tekrar adaylığı düşünüyor. Çok büyük sürpriz olmazsa Dursunbey’de AKP’nin belediye başkanı adayı Sümeyye’nin babası olacak. Bu noktada Sümeyye hanımın ben varım diyebilmesi imkansız ve babasına saygısızlık olmaz mı? yönündeydi. Biz de onlara “Dursunbey mi önemli, babası mı önemli? Siyaseti seviyor, partisini seviyor, partisine hizmet etmeyi seviyor. Aday olursa yüzde 90 oy alabilir ve rekor kırabilir. Biz sonucu samimiyet testi olarak göreceğiz, kimse kusura bakmasın” şeklinde cevaplar verdik.

Bize en çok sorulan “Babası varken, kızı olur mu?” sorusunu da cevaplandırarak yazımızı sonlandıralım.

-Hangi anne-bana (kız olsun, oğlan olsun) evladının iyi bir yerlere gelmesini, hatta kendilerinden daha iyi yerlerde olmasını istemez ve bundan gurur duymaz? Sümeyye hanım “ben adayım” dese ve seçimi açık farkla kazanarak Dursunbey’de bir tarih yazsa, annesi-babası sevinmez mi? Bundan gurur duymaz mı? Düşünün ki, Başbakan Sümeyye hanımı tebrik etmek için özel olarak Dursunbey’e gelmiş, “kızım dile benden ne dilersen” diyor. Kim kazanırdı?

Susma hakkı “Babam belediye başkanı olsun, bu bize yeter” egoizmi olarak okunuyor  ve basın açıklamasındaki tüm iddialar (bize göre) çürümüş ve tekzip olmuştur. “Haksızlığa uğradım. Bana bizim medyamızı çağırın basın açıklaması yapacağım” gösterisi basit bir ilkokul müsameresi olarak hatıralarda kalmıştır. Bu tablo karşısında halk olarak şunu sorarız: “Siyaseti Dursunbey’in çıkarları için mi yapıyorsunuz? Yoksa şahsi çıkarlarınız ve egonuzu tatmin için mi kullanıyorsunuz?”

Sümeyye hanım dosyası kapanmıştır. Bu yazı sadece hayal kırıklıklarımızın dışa vurumudur. Allah herkesin gönlüne göre versin. Biliyoruz bu devran böyle dönüyor ama her şeyin bir sonu olduğu gibi bu devranın da sonu gelecek ve Dursunbey kendi tarihini mutlaka yazacaktır.

İşsizlik, yoksulluk, göç almış başını gitmiş. İflaslar artmış, ocaklar sönmüş. Veresiyecilik yüzünden insanlar birbirinin yüzüne bakamaz olmuş, kimin umurunda? Birileri hala siyasi fanteziler peşinde, üzüntümüz, sıkıntımız bunadır.

Doğası güzel, insanı güzel ama bu şehir insanların hayallerini bile öldürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.