Cumhuriyet bayramında devlet var, millet yok!

Cumhuriyetin kuruluşunun 89. Yılı tüm yurtta olduğu gibi şehrimizde de törenlerle kutlandı. Cumhuriyet alanında saat 10.00 da başlayan törenler resmi bir kutlama şablonu (halkın bayramının kutlanması, kaymakamın konuşması, şiirlerin okunması, tören geçidi) içinde gerçekleşti.

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına halkın ilgisinin az olması dikkat çekerken, tören alanındaki kalabalığın yüzde 90’ını öğretmenler, öğrenciler ve az sayıda bürokrat oluşturuyordu. Töreni izleyen vatandaşlar arasında da “Resmi emir ve talimatlar olmasa acaba kaç öğretmen, kaç öğrenci ve kaç bürokrat gelirdi?” yorumları yapıldı.

Eskiden hiç değilse tören alanında çocuklarını izlemeye gelen halkın, artık milli bayramlarımıza giderek ilgi göstermemesi üzücü ve düşündürücü bir durum ortaya çıkardı. Bundan 10 yıl önceki milli bayram kutlamalarına baktığımızda halkımızın milli bayram kutlamalarına daha büyük ilgi gösterdiğini görürdük. Arşivimizdeki geçmiş yıllardaki milli bayram kutlama fotoğraflarına baktığımızda daha yoğun kalabalıklar olduğunu görüyoruz. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletin” ise “millet nerede?” diye düşündük.

Törende Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına en hazırlık okul olarak Üçeylül İlkokulu dikkat çekti. Gerek giysileriyle, gerek tören geçidinde öğrencilerin Türk bayraklarını dalgalandırmaları görsel olarak törene ayrı bir renk kattı. Törenin en renksiz okulu olarak da Neziha Bal İlkokulu göze çarptı. Renksiz ve (motivasyon olarak) isteksiz bir görüntü veren Neziha Bal İlkokulu tören geçidinin en sonunda yer aldı.

Önceki milli bayram kutlamalarında Dursunbey İzcilik Kulübü de törenler de yer alır, törene ayrı bir renk katarlardı. Bu yıl ki törenlerde minik izcilerimizi göremeyince “Acaba izcilik kulübü kapandı mı?” diye merak ettik.

Öte yandan Dursunbey Belediyesi’nin 3 Eylül’de “şehit olayları nedeniyle” ertelediği konseri Cumhuriyet kutlamalarına göre ayarlamaması da eleştiri konusu oldu. Konseri 3 Kasım akşamına organize eden belediyenin konseri Cumhuriyet bayramı kutlama etkinliklerine göre ayarlayamaması da tören alanında dile getirilen konular arasındaydı.

(Haber-Yorum: Ahmet Erdoğan)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.