DEKOD “Hayaldi, gerçek olacak” başlıklı projesini GMKA’na sundu

dekod açık teşekkür

Kısa adı DEKOD olan Dursunbey ilçesi Eko Köy ve Eko Turizmi Geliştirme ve Kalkınma Derneği tarafından hazırlanan eko turizm konulu “Hayaldi, gerçek olacak” başlıklı proje 14 Şubat Perşembe günü Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)na teslim edildi.

Balıkesir ilinin en fazla nüfus azalması yaşanan ilçesi olan Dursunbey ilçesinde kalıcı ve sürdürülebilir bir projeyi hayata geçirmeyi amaçlayan DEKOD, yaklaşık 10 aydır üzerinde çalıştığı projeyi Dursunbey ortamı ve olanaklarına paralel hazırladı.

“İnsanlar eko turizm için Dursunbey ilçesine neden gelsinler?” sorusuna cevap aranarak başlanan projede ilk aşamada “Hedef Dursunbey 2023” hedefi belirlendi. Yapılan 5 yıllık gelişme ve kalkınma planının hayata geçirilmesi sonucu 5 yıl içinde ilçe ekonomisine (diğer ekonomik yansımalar hariç) 1.266.750 TL. turizm geliri kazandırılması amaçlandı.

Projenin akademik ve bilimsel veriler ışığında gerçekleşmesi amacıyla Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu’nun projeye ortak olması düşünüldü. Kısa adı BTİOYO olan Turizm Yüksek Okulu projeye ortaklık teklifine olumlu yanıt vererek, projeye ortak oldu.

Çevreye duyarlı bir proje olması nedeniyle, projede Çevre Mühendisi “kilit personel” olarak yer aldı.

Kısa adı BALDAK olan Balıkesir Dağcılık ve Arama Kurtarma İhtisas Kulübü, Dursunbey ilçesinin gezi ve yürüyüş alanlarının tespiti ve planlaması konularında uzman ve ekip desteği sağlaması amacıyla projede “iştirakçi” sıfatıyla yer aldı.

Dursunbey ilçesinin ilk ve tek turistik oteli olan 2 yıldızlı Hotel Balat’a, “Bilgilendirme, yönlendirme, teknik destek ve dayanışma” konularında projede 2. iştirakçi sıfatıyla yer verildi.

Projede “1. Ortak” olarak yer verilen Dursunbey Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği, 12.2.2013 tarihinde “mali imkanlarımız yetersiz” gerekçesi ile talebi kabul etmedi. Bu konudaki gelişmeleri kamuoyu ile daha sonra detaylı bir şekilde paylaşacağız.

Dursunbey halkının çoğunun yabancı olduğu bir projeyi hayata geçirmeyi amaçlayan ve hedefleyen DEKOD proje sorumlusu Ahmet Erdoğan; Dursunbey’de eko turizm dendiği zaman ‘o ne biçim şey?’ soruları ile karşılaştıklarını, insanların kafalarında tatil deyince ilk etapta akıllarına deniz turizmi geldiğini belirterek “Bu konuda bir çok engellemeler ve umarsızlıklar yaşadık. Ancak ilerleyen günlerde projemizin içinde de yer alan kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarını çeşitli şekillerde sürdüreceğiz. Birileri fabrika açsın, işsizlik önlensin, göç dursun yaklaşımlarının doğru hedefler olmadığını bilenlerdeniz. Eko turizm Dursunbey şartlarında zor ama zoru başaracağımıza inanıyoruz. Projemize destek ve katkılarını esirgemeyen tüm kişi ve kuruluşlara teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz” açıklamasında bulundu.

dekod dursunbey eko turizm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.