Milletvekili İsmail Dayı 9-10 kişi ile anıldı

82 yaşında vefat eden merhum milletvekilimiz İsmail Dayı’nın, ölümünün 4. yılında mezarının başında 9-10 kişi ile anılması üzüntü yarattı.

Uzun yıllar İstanbul’da ve Ankara’da yaşamasına rağmen cenazesinin Dursunbey’e defnedilmesini vasiyet eden merhum İsmail Dayı’nın 19 Mart 2012 tarihinde belediyenin organize ettiği “anma töreni”ne 9-10 kişinin katılması dikkat çekerken, 17 ve 18. dönem Balıkesir milletvekili olarak Dursunbey’e önemli hizmetler yapılmasına vesile olan böyle değerli bir şahsiyete karşı “vefasızlık” olarak değerlendirildi.

Öğrencilik yıllarında Milliyetçiler Derneği ile Komünizmle Mücadele Derneğinin faal üye ve yöneticilerinden olan İsmail Dayı, Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı’nın kurucuları arasında da yer aldı.

İsmail Dayı milletvekili olduğu dönemlerde, Türkiye’ye damgasını vuran kanun teklifi ile de gündeme gelmişti. “Öğrenci Dernekleri Yasa Tasarı” ile, halk sağlığını korumak adına “kahvehanelerden bira ve alkol satışlarını yasaklayan teklifi” hazırlayan İsmail Dayı, bu teklifin meclisten geçmesine öncülük etmişti.

İSMAİL DAYI’YA VEFA BORCUMUZU ÖDEYELİM, ADINI YAŞATALIM

Dursunbey’in yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden biri olan İsmail Dayı’nın anısını yaşatmak amacıyla; Mehmet Akif Ersoy çok amaçlı kültür merkezimizde merhum İsmail Dayı’nın adının yer alacağı bir bölüm oluşturulmalı, oluşturulacak bu bölüm “tabeladan ibaret olmamalı”dır.

İsmail Dayı’ya vefa borcumuzu kısmen de olsa bu yolla ödeyebileceğimizi düşünüyor ve Dursunbey’in vefalı yöneticilerini göreve davet ediyoruz.