Dursunbey Anadolu Sağlık(sız) Meslek Lisesi, ilçenin kanayan yarası!

dursunbey asml

1990 yılı… ANAP Balıkesir milletvekili hemşerimiz rahmetli İsmail Dayı ilçe kaymakamından “Memleketin ileri gelenlerini toplayalım. Bir konu var beraberce görüşelim” diyerek rica etmiş. İlçe kaymakamı da Orman Lokalinde bir toplantı düzenlemiş. Bu toplantıya basın olarak biz de davet edildik.

Rahmetli İsmail Dayı koltuğunun altında mavi plastik dosya ile salona girdi. Ardından salonda bulunanlara neden toplanıldığını anlattı. Dönemin Sağlık Bakanı Halil Şıvgın’ın Sağlık Meslek Liselerini çok önemsediğini ve ülke genelinde yaygınlaştırılmasını arzu ettiğini vurguladı. Salondakiler “İsmail abi bu işin maliyeti var mı?” diye sordular. İsmail Dayı; maliyetinin olmadığını, okul için bina bulunması gerektiğini ve okulun acil ihtiyaçları için dernek kurulması gerektiğini dile getirdi.

Toplantıda Atatürk İlkokulundan boşalan eski binanın geçici olarak SML’ne tahsis edilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca dernek için kurucu yönetim oluşturuldu. Bu yönetimde şahsımıza da görev verilmişti. Daha sonra kurucu yönetimde yer alan Devlet Hastanesinden emekli Sedat Erdin dernek çalışmalarında aktif rol üstlendi, önemli gayret ve emekleri oldu.

2001 yılında MHP Balıkesir milletvekili hemşerimiz merhum Hüseyin Kalkan’ın ilgisi ile şu an Çıraklık Eğitim Merkezinin bulunduğu binanın (kaba inşaat halinde iken) SML’ne tahsisi için ilçede yazılı protokol yapılmıştı. (Belgesi arşivimizdedir)

Kuruluş öyküsünü kısaca özetlediğimiz Dursunbey Anadolu Sağlık Meslek Lisesi yıllar itibariyle üvey evlat muamelesi görerek oradan oraya atıldı. Şu an Neziha Bal İlkokulu ek binasında eğitim ve öğretimi devam ettiriyor. Yıllar itibariyle ilçeye yeni okullar yapıldı, yurtlar yapıldı, mevcut bazı okul ve eğitim binaları yenilendi ancak SML için “laftan öteye” hiç bir ciddi adım atılmadı.

Ağustos/2012 tarihinde Dursunbey ilçesini ziyaret eden AKP Balıkesir milletvekili Ahmet Edip Uğur; Dursunbey Anadolu Sağlık Meslek Lisesinin 2013-2015 yılları arasında yeni binasına kavuşacağını, 16 derslik olacak olan ve 5.000.000.00 TL değerindeki yeni okul binası projesinin yatırım proğramına alındığını belirterek “Dursunbey’e hayırlı olsun” demişti. A. Edip Uğur’un belirttiği tarihe daha çok var ancak, söz konusu projenin başka bir ilçeye kaydırılacağı iddiaları yerel medyada ve sosyal medyada ciddi yer buldu.

Yerel medyada yer alan “Dursunbey SML hem çöküyor, hem üşüyor” başlıklı haberde söz konusu okul inşaatının yatırım programından çıkarıldığı, Milli Eğitim bakan yardımcısının söz vermesine rağmen yapılacak yeni okul inşaatının İvrindi’ye kaydırılacağı iddia edildi. Ayrıca öğrencilerin sınıflarda elektrikli sobalarla ısınmaya çalışıldığına vurgu yapıldı.

Konunun sosyal medyada paylaşılması üzerine eski okul mezunlarından şu yorum geldi: “Bir Sağlık Meslek Lisesi mezunu olarak; ilçemiz gençlerinin eğitimi ve buna mukabil meslek sahibi olmaları ve devlet kadrolarında binlerce Dursunbey’linin atanmasını sağlayan köklü bir okulun sığıntı gibi farklı okul çatısı altında zor şartlarda eğitim veriyor olması çok üzücü aynı zamanda Dursunbey için bir utanç kaynağıdır. Bazıları kızabilir ama; hem sedir kente hem yeşil kente ayrı ayrı cami yapacağımıza bir cami yapıp birde SML yapabilirdik. SML’nin Dursunbey ekonomisine ve gençliğine katkıları ortada 24 yılda bir binası olmayan bir okul şaka gibi…”

Çeşitli yorumlara bir de yetkili bir makamdan ekleme yapıldı. O yorumda ise şu görüşler dile getirildi: “Sağlık Meslek Lisesi binasının yapılması için, en fazla uğraşanlardan birisi Okul Müdürü Ahmet KÖSE’dir. Onun verdiği mücadeleyi en iyi bizler biliyoruz. Resmi yollardan yapılacak her türlü girişim yapılmıştır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı’na dosyalar defalarca gönderildi. Mustafa Korkmaz Anadolu Lisesi’nin batısında inşaat arazisi bir yıldan beri hazır bekliyor. Fakat okul binasının yapılmasını Dursunbey dışından bazı bürokratlar mı engelliyor? Cevabını ve şahısları bizler biliyoruz. Fakat önemli olan bu soruna kimsenin sahip çıkmaması ve o güzel öğrencilerin hiçte layık olmadıkları bir ortamda eğitim görmesine göz yumulmasıdır. Güven kardeşim sitemlerinde sonuna kadar haklı. Camiler ibadetler için yapılsın. Buna hiç kimsenin itirazı yok. Fakat yarın hayatınızı kurtaracak olan bu evlatlarımız için neden okul yaptıramıyoruz. Dursunbey’de maddi durumu iyi olan, hatta vergi rekortmeni olan 3-5 değerli tüccar ve esnafımız bu işe neden ön ayak olmuyor. Tek başına bu okulu yaptırabilecek kadar durumu iyi olanlar var. Gelin sizlerin adını verebileceği bir okulu beraber inşa edelim. Halk sahip çıkmazsa bu okulun yapılacağı yok. Bürokratlar da, siyasetçiler de bu güne kadar bu işi başarabilselerdi bu satırları hiç yazar mıydık?”

1,5 yıl önce “müjde… müjde…” diye verilen duyurular bugün yerini karamsarlığa ve suskunluğa bırakmış durumdadır. İlçe siyasetçileri sessizliğini korumakta, ilçenin bürokratları “ben bilmem büyüklerim bilir” modundadır. Dursunbey halkı ise 24 yıldır kanayan yara olan ASML’ye çare aramaktadır ve şu soruların cevaplarını merak etmektedir:

-Siyasiler söz vermiştir, sözlerinin arkasında duracaklar mıdır?

-İlçe bürokratları bu konuda suya-sabuna dokunmamaya devam edecek midir?

-Dursunbey’de apar-topar yapılan bazı eğitim binaları bazı müteahhitlere iş çıksın diye mi yaptırılmaktadır?

-Öğretmenevi binasının yanındaki daha önce SML’nin kullandığı eski bina yıkılmış, yerine Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yeni 18 derslikli Atatürk Ortaokulu binası yapılmaktadır. Aynı birliğin Dursunbey’in SML binası ihtiyacı aklına gelmemiş midir? Yoksa görmezden mi gelinmiştir?

Sonuç itibariyle Dursunbey Anadolu Sağlık Meslek Lisesi “SAĞLIKSIZ” konum ve durumdadır. Yetkili ve ilgililerden konuya acilen el atmalarını, beyanattan ziyade NET SONUÇLAR vermeleri kamuoyu tarafından bekleniyor.

Araştırma/Haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

dursunbey asml müjde

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.