Dursunbey, GMKA’na 7 proje sundu

Bu yıl ilçe kaymakamı Yaşar Aksanyar’ın teşvikleri sonucu kamu kuruluşları yoğun bir proje hazırlama dönemi geçirdiler. Bu yoğun temponun sonucunda ilçemizde Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na sunulmak üzere toplam 7 proje hazırlandığı ve GMKA’na sunulduğu öğrenildi.

Dursunbey Belediyesi Destek hizmetleri müdürü Nusret Ergin’den edindiğimiz bilgilere göre; Dursunbey Belediyesi, Dursunbey Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Keresteciler Derneği, Dursunbey Eko Turizm Derneği 1‘er proje hazırlarken, İlçe Tarım Müdürlüğü (Şabanlar, Hamzacık ve Dursunbey/Merkez için) 3 proje hazırladığı öğrenildi. Dursunbey Belediyesi’nin ayrıca Keresteciler Derneği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün hazırladığı projelere ortak olduğu da belirtildi.

Öte yandan; Dursunbey Orman İşletmesi tarafından hazırlanan doğa yürüyüş ve sporlarına yönelik projenin yetiştirilememesinden dolayı başvurusunun yapılamadığı kaydedildi.

gmka mustafa gündoğan

GMKA’na 304 proje başvurusu yapıldı

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, çıktığı üçüncü destek programına Balıkesir ve Çanakkale’den 304 proje başvurusu yapıldı. Ajans’a verilen projelerle, talep edilen destek miktarı ise 60 Milyon TL’yi buldu.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, 27 Ekim 2012 tarihinde açıkladığı Mali Destek Programlarının sonuçlarını açıkladı. Ajansı’nın en büyük destek mekanizmalarından biri olan mali destek programlarının konusu Tarıma Dayalı Sanayinin Geliştirilmesi, Turizmde Rekabetçiliğin Artırılması ve Sosyal Kalkınma olarak belirlenmişti.

Ajans toplantı salonunda yapılan basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulan başvuru sonuçlarına göre 16 Milyon TL destek için 304 Proje teklifi yapıldı.

Proje başvurularının 175 adet ile %58’i Balıkesir ve ilçelerinden,  129 adet ile %42’si Çanakkale ve ilçelerinden yapıldı. 304 adet projenin toplam bütçesi yaklaşık 102 Milyon TL. Başvuru yapılan projeler kapsamında Ajanstan istenen destek miktarı ise yaklaşık 60 Milyon TL olarak gerçekleşti. Böylece Mali Destek Programlarının toplam bütçesinin yaklaşık 3,8 katı kadar destek talep edilmiş oldu.

En çok başvuru Sosyal Kalkınmaya

Proje başvuru istatistiklerinin detaylarını basın mensuplarıyla paylaşan GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, en çok başvurunun Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında geldiğinin altını çizerek, “Bu program kapsamında Ajanstan talep edilen destek tutarı dağıtılacak miktarın yaklaşık 4,6 katı şeklinde gerçekleşti” dedi.

En büyük bütçenin ayrıldığı Tarıma Dayalı Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı için yapılan başvurularla ajanstan talep edilen destek tutarı dağıtılacak miktarın yaklaşık 4,1 katı olduğunu açıklarken, Turizmde Rekabetçiliğin Artırılması Mali Destek Programı kapsamında Ajanstan talep edilen destek tutarının dağıtılacak miktarın yaklaşık 2,5 katı olarak gerçekleştiğini söyledi.

Balıkesir’den 175, Çanakkale’den 129 proje başvurusu yapıldı

Açıklamasında Gündoğan, başvuruları ilçe bazında incelediklerinde tüm ilçelerden Mali Destek Programlarına başvuru yapıldığını ancak Balya, Bozcaada, Gökçeada, Kepsut, Marmara ve Savaştepe ilçelerinden yalnızca birer adet proje başvurusunda bulunmasının dikkatlerinden kaçmadığını belirtti.

Genel Sekreter Mustafa Gündoğan, Sosyal Kalkınma ve Tarıma Dayalı Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı için Balıkesir’den gelen projeler daha fazla iken Turizmde Rekabetçiliğin Artırılması MDP için Çanakkale’den gelen projeler daha fazla olduğunu söyledi. Gündoğan açıklamasında projenin diğer rakamlarını ise şöyle aktardı: “  Balıkesir ve ilçelerinden yapılan başvuruların toplam bütçesi yaklaşık 58,9 Milyon TL, bu projeler kapsamında Ajanstan istenen destek miktarı yaklaşık olarak 34,7 Milyon TL’dir. Bu miktar, talep edilen toplam desteğin yaklaşık %57,6’sına tekabül etmektedir. Çanakkale ve ilçelerinden yapılan başvuruların toplam bütçesi yaklaşık 43,1 Milyon TL, bu projeler kapsamında Ajanstan istenen destek miktarı yaklaşık olarak 25,5 Milyon TL’dir. Bu miktar, talep edilen toplam desteğin yaklaşık %42,4’üne tekabül etmektedir”.

Değerlendirme süreçleri başlıyor

Ajans’ın destek programına başvuruların yapılmasından sonra sıra değerlendirme sürecine geldi.

Kalkınma Ajansları, destek programları kapsamında yapılan proje başvurularını, dört aşamadan oluşan sıkı bir değerlendirme sürecinden sonra destek sağlıyor.

Projeleri teslim aldıktan sonra Ajans, değerlendirme süreçlerine kesinlikle müdahale edemiyor ve yalnızca değerlendirmenin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi konusunda sorumluluğu bulunuyor.

Değerlendirme sürecinin ilk aşamasına alınan projeler, öncelikle usul ve eksik evrak yönünden inceleniyor. Eksik evrakı olan projelere evrakları tamamlatılıyor ve bu aşamada şekil yönünden uygun olmayan projeler reddedilerek, başvuru sahiplerine ret mektupları gönderiliyor.

İkinci aşamada ise bir önceki aşamayı geçen projeler bölge dışından istihdam edilen Bağımsız Değerlendiriciler tarafından teknik ve mali değerlendirilmeye alınıyor. Her proje birbirinden habersiz 2 bağımsız değerlendirici tarafından Başvuru Rehberlerinde ilan edilen değerlendirme tablosuna göre incelenerek puanlanıyor ve puanlama 100 tam puan üzerinden yapılıyor. 65 puan alan projeler başarılı bulunuyor. Ancak bu durum projenin destek alacağı anlamına gelmiyor.

Bağımsız Değerlendirici sürecinden sonra projeler, Değerlendirme Komitesi tarafında bölgesel öncelikleri dikkate alınarak tekrar değerlendiriliyor ve gerek görülen projeler ön izleme sürecine alınıyor.

Son aşamada ise Öz İzleme aşamasına gelen projeler, Ajans uzmanları tarafından risk durumları ölçülmek ve incelenmek amacıyla yerinde ziyaret ediliyor. İncelemeler sonucunda, proje başvurusunda yüksek gösterilmiş bütçeler, her bir bütçe kalemi itibariyle Ajans tarafından yeniden belirleniyor veya uygun olmayan maliyetler bütçeden çıkartılıyor ve tüm bu aşamaları geçen projeler Yönetim Kurulu onayına sunuluyor.

gmka programlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.