Dursunbey ilçesi İsmet Paşasını bağrına bastı

ismet inönüyü dursunbeyde karşılama

1939-1945 yılları arasında devam eden 2. Dünya savaşı sırasında taraflar Türkiye’nin de savaşın içinde yer almasını istiyorlar ve bu konuda Türkiye’ye baskı yapıyorlardı. 2. Dünya savaşında Cumhurbaşkanı olarak dış politikada tek belirleyici konumda olan İsmet İnönü, ikinci dünya savaşında Türkiye’nin “aktif tarafsızlık üzerine bir politika” takibini benimsedi.

Tarafsızlık politikasını başarıyla yürüten ve Türkiye’yi savaştan uzak tutan İsmet İnönü’nün, Birleşik Krallık Başbakanı Winston Churchill’in stratejik önemi büyük olan Türkiye’yi savaşa dahil etme çabalarını çeşitli yöntemlerle uzaklaştırdığı dikkat çekmektedir.

İsmet İnönü’nün bu yöntemleri içinde, taraflar ile muhatap olmama ve zaman kazanmak amacıyla zaman zaman Ankara’dan uzaklaşarak Anadolu’nun çeşitli kasabalarını ziyaret ettiği ileri sürülmektedir.

istasyon devlet büyüğü karşılama tarihi bilinmiyor

Bu ziyaretler çerçevesinde Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün tren yolu ile Dursunbey’e geldiği ve eşi ile birlikte Dursunbey’in Alaçam bölgesinde 3 veya 4 gün kaldığı bilinmektedir.

İsmet İnönü’nün Dursunbey’i ziyareti bazı kaynaklarca 4 Şubat 1944 olarak belirtilse de, 2. Dünya savaşının süreci incelendiğinde bu tarihin çelişkili olduğu tahmin edilmektedir. Bu konuda Dursunbey’in önemli isimlerinden Ulvi Kaymak’tan edindiğimiz bilgilere göre, bu ziyaret 1942 yılının Nisan veya Mayıs ayında gerçekleşti. Ulvi Kaymak, bu konuda en sağlıklı bilginin belediye kayıtlarında olması gerektiğine işaret etti.

ismet inönü dursunbey'de

Foto Kaynak: İbrahim Deles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.