Dursunbey kurs masalları ile uyutuluyor!

dursunbey erce tekstil

İlk hayal kırıklığı “Lafla yemek pişecekse eğer, deniz kadar yağı da benden olsun” cazgırlıkları ile başladı.  “150 bin avroluk yatırım. Binlerce işçi çalışacak” falan dediler. Devlet ve belediye imkanları özel sektör için seferber edildi. Hibeler, teşvikler, destekler alındı, kullanıldı.  İŞKUR destekli ERCE 1 yılın sonunda (Ekim/2012 yılı)  iflas ettiğini açıkladı.

Balıkesir Valisinin Dursunbey’i en geri kalmış ilçe ilan ederek, Dursunbey’i “İstihdam ve Göç” konusunda pilot bölge olarak belirlemesi üzerine Ekim/2013 tarihinde İŞKUR, KOSGEB, TKDK, BKT İl müdürlerinin de katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantı sonunda Dursunbey’in ağzına bir parmak bal çalarcasına İŞKUR tarafından 60 kişiyi kapsayan 3 grupluk “Tıbbi Bitki Yetiştiriciliği Kursu” düzenlendi.

İŞKUR, DURSUNBEY’DE HANGİ KURSLARI AÇTI?

-Meyve Bahçeleri Gübreleme Kursu (2012) 25 kişi

-Bitki Zararlıları ile Mücadele Kursu (2012) 25 kişi

-Süt Sığırcılığı Kursu (2012) 25 kişi

-Süt Sığırcılığı Yetiştiriciliği (2013) 25+25 kişi

-Arı Yetiştiriciliği (2013) 25+25 kişi

-Tıbbi Bitki Yetiştiriciliği Kursu (2013) 25+25+25 kişi

-Girişimcilik Kursu (Nisan/2013) 25 kişi (42 kişi başvurdu)

-Girişimcilik Kursu (Ekim/2014) 25 kişi (11 kişi başvurdu)

Bu kursların yanında Eylül/2014 tarihinde GMKA destekli “Kadınlar İş’te” projesi kapsamında 40 bayan kursiyerin katıldığı Ahşap Oyuncak Kursu açıldı, halen devam ediyor.

KURSLAR DURSUNBEY’E NE KAZANDIRIYOR?

Bir takım zorlama veya ricalarla Dursunbey’de açılan kursların Dursunbey’e ve kursa katılan kursiyerlere ne verdiğine veya ne kazandırdığına bakacak olursak, ilgili alanlarda kursiyerlerin bilgi kazanımları olduğu inkar edilemez. Buna kursiyerlerin günlük 20 TL. kazançlarını ilave edebiliriz. Ayrıca kurs veren ilgililerin, öğretici ücreti kazançları oluyor.

KURSLAR SAYESİNDE KAÇ KİŞİ İŞ BULDU VEYA KENDİ İŞİNİN SAHİBİ OLDU?

Yetkililere sorduğumuz, ancak cevaplamaktan kaçındıkları bu sorunun maalesef cevabı yok. Dursunbey’de bu sorunun cevabı olarak yaptığımız araştırmalarda 1 veya 2 kişinin kendi işinin sahibi olduğu bilgisine ulaştık.

SONUÇ VERMEYEN BU KURSLAR NEDEN DÜZENLENİYOR?

İŞKUR, KOSGEB ve diğer ilgililer üstlerine “Biz iyi ve aktif çalışıyoruz” mesajı vermek amacıyla bu kursları düzenliyorlar. Kurslarda bol bol fotoğraf çektirip, bol bol haber yaptırıp, kendi referanslarını ve kariyerlerini garantiye alıyorlar.

dursunbey kurs masalı

DURSUNBEY KURS MASALLARI İLE UYUTULUYOR!

Son yıllarda başta İŞKUR ve KOSGEB olmak üzere, diğer ilgili birimler Dursunbey’de sürekli iş ve istihdam masalı anlatıyorlar. Örneğin Girişimcilik kursuna 2013’te 42 kişi başvururken, bu sayı (İnsanların gerçeği görmeleri üzerine) 2014 yılında 11 kişiye düştü. Birileri her ne kadar “Bu fırsatı kaçırmayınız”, büyük harflerle “Hibe desteği” diye davul çalsa da özellikle girişimcilik kursları beklenen sonuçları vermeyince, girişimciler hayal kırıklıkları yaşıyor. Çünkü “Hibe, teşvik, destek” diye makyajlanan organizasyonlara adım atıldığında vatandaşlar kazın ayağının hiç de öyle olmadığını görüyorlar.

Bu gelişmelere paralel olarak İŞKUR’un özel sektöre ait bazı işletmeleri desteklediği bilgisini alıyoruz. İŞKUR bu işletmelere  (ERCE’de olduğu gibi) stajyer tarzı eleman desteği sağlıyor. Dursunbey’de bu kapsamdaki bazı işletmelerde/atölyelerde çalışanlara köle muamelesi yapıldığı da sıkça duyduğumuz şikayetlerden. İşletmelerin keyfi uygulamalarla elemanlara nefes aldırmadığı, bu yöntemle sık sık eleman yenileyerek İŞKUR desteği aldıkları öne sürülüyor.

dursunbey ahşap oyuncak

AHŞAP OYUNCAK KURSU DA SONUÇ ALINAMAYACAK KURSLARDAN BİRİ

40 bayanın katıldığı bu kursun umutlu başladığı, ancak gidişatın umutsuzluğa dönüştüğü bilgisine ulaşıyoruz. Kursiyerlerin ücret almadığı bu kursta, kursiyerlere “İleride ahşap oyuncak atölyesi kuracağız ama buradaki kursiyerlerden ancak atölyede 3 veya en fazla 5 kişiye iş imkanı sağlayabileceğiz” denildi. Bunlar da yönetime yakın isimler olacağı için kursiyerler için bu kursta hayal kırıklığı olacak kanaati oluşturuyor.

İŞKUR VEYA KOSGEB’İN GENEL İSTATİSTİKLERİ BİZİ İLGİLENDİRMEZ
BİZ DURSUNBEY’İN İSTATİSTİĞİNE BAKARIZ!

Adı geçen kurumlar zaman zaman “Şu kadar kişiyi işe yerleştirdik, şu kadar kişiyi iş sahibi yaptık” diye açıklama yaparlar. Genel icraatlar, yerel icraatlar ile örtüşmüyorsa, özellikle de Dursunbey’de başarılı sonuçlar vermiyorsa, bunu sorgulamanın en tabi hakkımız olduğunu düşünüyoruz.

Lütfen bir yetkili çıkıp, Dursunbey’e ekilen tohumların neden ürün vermediğini bize açık ve net olarak açıklasın ki, biz de boşu boşuna akıntıya kürek çekmeyelim!

Araştırma/Haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.