Dursunbey mezarlığından insan manzaraları!

Kurban bayramının 3. günü Dursunbey şehir mezarlığını ziyaret ettik. Tüm ölmüşlere kendimizce dualar ettik. Bu arada mezarlıkların ne gibi anlamlar içerdiğini gözlemledik ve araştırdık. Mezarlıklarda düşünenler için, hiç ölmeyecek gibi yaşayanlar için, dünyaya sahip olmak için ömrünü feda edenler için birçok ibretler vardır. Şairin dediği gibi Dünya benim diye göğsünü germe/Dünya kadar malın olsa ne fayda”dır insanoğlunun sonu. Gelin Dursunbey mezarlığında kısa bir gezinti yapalım:

dursunbey mezar şehit

ŞEHİT MEZARLARI

Vatan uğruna şehit olmuşlara ayrı bir saygı geleneğimiz vardır. Bu güzel bir gelenektir. Eğer bir mezarın başında dikili Türk bayrağı görürseniz, o şehit mezarıdır.

dursunbey tarihi mezar taşları

TARİHİ MEZAR TAŞLARINDAKİ SANATKARLIK

Tarihini bilemiyoruz ama geçmiş yüzyıllarda yapılan mezar taşları adeta birer sanat abidesi. O günün şartlarında o günün mezar taşı ustaları önemli ve kalıcı eserlere imza atmışlar. Yazılardaki titizlik, motiflerdeki incelik hemen dikkat çekiyor. Günümüzdeki mezar taşları ile kıyasladığınızda, günümüz mezar taşları çok sıradan ve tamamı ile ticari olarak yapılmış izlenimi veriyor. Ayrıca kelimeleri baştan savma kullanmaları da mezar taşı yapanların bir ayıbı olarak göze çarpıyor.

Bir dönemin mezar taşlarını incelediğimizde Türk bayrağını simgeleyen ay-yıldızlı mezar taşları ayrı bir dikkat çekiyor. Ölen kişinin Türk vatandaşı olduğunu vurgulaması açısından önemli bir simge. Dileriz ki devam eder. Son dönemde ay-yıldız yerine dini veya çiçekli motifler kullanılmaya başlanmış.

dursunbey mezar çeşitleri

ZENGİN-FAKİR, AĞA-PAŞA, İŞÇİ-PATRON, İYİ-KÖTÜ HEPSİ BİR ARADA

İnsan yaşamı boyunca doğal olarak çeşitli insanlar tanır. Kimi ailenizdir, kimi dostunuzdur, kimi arkadaşınızdır, kimi rakibinizdir, hatta kimi düşmanınız bile sayılır. İnsanların mezarlarını ne kadar büyük, ne kadar ihtişamlı, ne kadar süslü yapsalar da, değişmeyen tek şey ölenlerin aynı seviyede toprağa gömülmesidir. Dünyada “Tapulu malım” diyerek dünyanın her yerine sahip olabiliyorsunuz, en yüksek arazilerde, binalarda, ayrıcalıklı alanlarda yaşayabiliyorsunuz. Ancak öldüğünüz zaman ağa da olsanız, paşa da olsanız mezarınız diğerlerine göre birkaç kat yükseğe yapılmıyor.

dursunbey mezar yazıları

MEZAR TAŞLARINDAKİ YAZILAR DUYGUSALLIK  VE PİŞMANLIK DOLUDUR

Mezar taşlarındaki yazılar adeta insanlığın ibret vesikalarıdır. Bu yazıların (istisnalar haricinde) ölenlerin vasiyetleri olduğunu sanmıyoruz. Zannımızca geride kalanların ölenler için münasip veya uygun gördüğü sözler olduğunu tahmin ediyoruz. Bu yazıları analiz ettiğinizde, o kişinin yaşamının anlamını ve duygusal yoğunluğunu fark edersiniz. Genellikle üzüntü ve pişmanlık dolu cümlelere rastlarsınız. Örneğin mezar taşlarında “Mevki-makam sahibi adamdı veya malı-mülkü çok adamdı” gibi vurgulamalar göremezsiniz. Yani dünyadaki imtiyazlarınız mezarlıkta son bulmuştur.

dursunbey mezar çeşme

ÇİÇEKLER VE SU MEZARLIKLARIN VAZGEÇİLMEZİDİR

Eğer mezarlıkların dokunulmazlığı ve ölmüşlere saygı olmasa, insanoğlu dünyada ağaç ve yeşil alan bırakmayacak. Bunu mezarlıkları ziyaret ederken daha iyi anlarsınız. Örneğin Dursunbey’e şöyle uzaktan ve tepeden bir noktadan bakın, mezarlığın haricinde kalan alanlar beton yığını gibi gözükür. İnsanoğlu bu gidişle yeşili ve ağacı sadece mezarlıklarda görebilecek.

TAVSİYE

Mezarlıkları sadece dini bayramlarda veya özel günlerde veya sevap olduğu için ziyaret etmeyin. Boş vakitleriniz olduğu zaman da mezarlıkları ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Yaşarken de bildiğiniz birçok insanın mezarını görüyorsunuz, o günler aklınıza geliyor, kah hüzünleniyor, kah tebessüm ediyorsunuz. Daha da önemlisi hayatın ne demek olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

İhmal etmeyin, mezarlıkları ziyaret edin. Çünkü insana huzur veriyor!

İnceleme/Haber: Ahmer Erdoğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.