Dursunbey Panayır seyahatnamesi…

79. Dursunbey Panayırını “gazeteci gözüyle” izledik. Yılların klasik panayır anlayışının devam ettiği Dursunbey panayırında oldukça renkli görüntüler ortaya çıktı. Buyurun hep birlikte panayırımızı gezelim.

dursunbey anadolu gençlik

SARI HOCA EFENDİ ADINA AFRİKA’DA KUYU AÇMAK!

Cansuyu Derneği Dursunbey temsilciliği bu yılki panayırda büyük ve önemli bir organizasyona imza atmış. Dursunbey’in yetiştirdiği ve Dursunbey halkının büyük saygı duyduğu din alimlerinden Sarı Hoca adına açılan stant yoğun ilgi görürken, stant çalışanları ise yoğun ve heyecanlı bir hizmet temposu içindeler. Stantta yorgunluk çayı içilebildiği gibi hanımefendilerin kermes türü kendi elleri ile hazırladıkları çeşitli ürünler de taze olarak temin edilebiliyor.

dursunbey belediyeler

BELEDİYELERİN SEÇİM HAZIRLIKLARI PANAYIRA YANSIDI

Dursunbey Belediyesi ve Balıkesir Belediyeleri önümüzdeki yerel seçimlere hazırlık olarak panayırda tanıtım stantları açtılar. Özel bir rehabilitasyon merkezi Dursunbey şubesinin standı da dikkat çeken stantlar arasındaydı.

dursunbey esnaflar

BÖREKLER… PİLİÇLER… KAVURMALAR… MACUNLAR… KOKULU SABUNLAR…

Yılların eskitemediği “Dursunbey’in meşhur börekçisi” Hacı abi her zamanki gibi panayırdaki yerini aldı. Ayrıca oğlak kebabı, sac kavurma, kömürde piliç gibi ağız tatlarını panayırda bulmak mümkün. Seyyar “Burç taşları” satıcısı, nostaljik Macun satıcıları, çaydanlık parlatma tozu satıcısı, kokulu sabun satıcısı panayırın ilgi çeken esnafları olarak dikkat çekti. Panayır başlangıç noktasındaki manav tezgahlarını da unutmamak lazım.

dursunbey panayır lunapark

LUNAPARK RENGARENK VE CIVIL CIVIL…

Dursunbey’de çocukların ve gençlerin bir yıl boyunca özlemle bekledikleri çarpışan otolar, balerin, gondol, uçan sandalyeler her yaşa hitap ediyor. Gençler genellikle gondol, balerin ve uçan sandalyeleri  tercih ederken, çocuklar ise yaşlarına göre diğer eğlence araçlarında neşeli dakikalar geçiriyor.

dursunbey panayır2

FİYATLAR DURSUNBEY’İN BÜTÇESİNE GÖRE… 3 ADET TASARRUFLU AMPUL 10 LİRA…

Dursunbey halkının bütçesine ve taleplerine uygun mallar getiren panayırcı esnafında fiyatlar genellikle 3-5-10 lira arasında seyrediyor. 5 liralık fiyatlar çoğunlukta. Örneğin 5 liraya bayan çantası, gömlek, tişört, fantezi iç çamaşırı alabilirsiniz. Panayır nedeniyle açılan WC’de de 5 liraya duş almanız mümkün. 3 tane tasarruflu ampul 10 liraya satılırken, bazı esnaflarda kredi kartınız ile giyim eşyası alma seçeneğiniz bile var.

dursunbey panayır traktör

KÖYLÜLERE TRAKTÖR PAZARI…

Dursunbey’e bağlı 102 köy olmasını dikkate alan traktör bayileri bu yıl panayırda göze batan esnaf grubu oldular. Bazı traktörlerin önlerine “Falanca köyden falanca kişiye satılmıştır” pankartları asılmıştı. Ayrıca panayır yerinde bir adet Tarım makinaları ve motor satıcısı ile bir adet seyyar sinema yer aldı.

dursunbey atatürk

ATATÜRK POSTERLİ TEK ÇAY BAHÇESİ…

Günümüzde Atatürk adını anmak sakıncalı duruma geldi. Panayır yerindeki en ilginç görsel, halı sahanın karşısındaki çay bahçesinde Türk bayrağı ve Atatürk resminin bulunduğu posterin yan yana yer almasıydı. İşletme sahibini cesaretinden dolayı tebrik etmek lazım. Yine halı sahanın karşısında bir bayanın elek satıcılığı yapması da ilginç karelerdendi. Türkiye’deki kentleşme ve modernleşme süreci nedeniyle özellikle şehirli çoğu ev hanımı eleğin ne olduğunu unutmuş durumda. Bayanlar artık un elemiyor, her şeyi hazır olarak alıyorlar. Zannımızca köylü kadınlarımıza yönelik olarak panayıra getirilmiş. Talep var mı, onu da oldukça merak ettik.

dursunbey panayır1

DÜNDEN BUGÜNE DURSUNBEY PANAYIRI…

Dursunbey panayırında (25 yıldır düzenli takip ediyoruz) fazla değişen bir şeyler olmadı, aksine eksilenler oldu. Dursunbey halkının bütçesine uyumlu olarak getirilen mallar hiç değişmedi. Panayır hep panayır olarak kaldı. Panayırın ilçe esnafına önemli ekonomik darbe vurduğu da kamuoyunda tartışılan ayrı bir konu. Halkın yoğun ilgi gösterdiği Dursunbey panayırında satıcıların ilginç satış söylemleri de dikkat çekiyor. Nostaljiyi doyasıya yaşamak istiyorsanız, buyurun Dursunbey panayırına…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.