“Dursunbey sizinle gurur duyuyor”

dursunbey seçim sonuçları

Her şey seçimlerin ufukta görünmesiyle başladı. Biz de Dursunbey’e faydalı olabilecek isimler üzerine kafa yormaya başladık. Nereden başlamışız, nasıl bir sonuç ortaya çıkmış. Belgesel niteliğindeki bu haberden büyük keyif alacağınızı iddia ediyoruz.

dursunbey seçim sonuçları1

30 Eylül 2013 tarihinde emekli öğretmen İsmail Çoban’a AK Partiden belediye başkanı aday adayı olmasını önerdik. Daha sonra İsmail Çoban Belediye meclisinin 6. sırasından aday gösterildi. Şu an mecliste.

23 Ekim 2013 tarihinde Veteriner İlyas Demirel’e AKP’den BM üyesi adayı olmasını önerdik. 9. sıraya konuldu. Seçilme ihtimali zayıf gözüktü, ancak seçildi ve şu an BM üyesi.

25 Ekim 20123 tarihinde Hüseyin Bulut ve Ahmet Savran’a, AKP’den BM üyesi adayı olmalarını önerdik. Hüseyin Bulut’tan ses çıkmadı. Ahmet Savran önceleri ses vermedi, 2 Şubat tarihinde aday adayı olduğunu şahsımıza açıkladı. Ahmet Savran daha sonra BM 1. Sırasından aday gösterildi. Şu an mecliste. Aynı zamanda Büyükşehir belediyesi Dursunbey temsilcisi.

AKP’de belediye başkanı aday adayları arasında rekabet sürerken, bazı aday adaylarının Ramazan Bahçavan aleyhinde aslı-astarı olmayan karalama kampanyası yaptıkları duyumlarını aldık. Bunun üzerine 18 Kasım 2013 tarihinde “Yedirmeyiz” başlığı ile dedikodu yapan aday adaylarını eleştirdik.

dursunbey seçim sonuçları2

RAMAZAN BAHÇAVAN’IN SEÇİLECEĞİNİ 4 AY ÖNCEDEN AÇIKLADIK…

29 Kasım tarihinde daha adaylığı açıklanmadan Ramazan Bahçavan’ın belediye başkanı seçileceğini iddia ettik ve hayırlı olsun temennilerimizi ilettik. Bahçavan’ın seçileceğini 4 ay önceden alenen söylemek büyük cesaret işiydi. Bazı tepkiler aldık ancak tüm öngörülerimiz doğru çıktı. Ramazan Bahçavan şu an belediye başkanı.

6 Aralık 2013 tarihinde Ramazan Bahçavan’ın aday gösterileceğini iddia ettik. 16 Ocak’ta Bahçavan’ın adaylığı açıklanınca konuyu 40 gün önceden bilmenin keyfini yaşadık.

30 Ocak 2013 tarihinde daha önceleri yaptığımız mesajlaşmaya istinaden röportaj talebinde bulunduk. Fakat bu talebi gerçekleştirme imkanı bulamadık.

dursunbey seçim sonuçları3

ŞUBAT AYINDA SİYASİ ATMOSFER ISINMAYA BAŞLAMIŞTI…

Sosyal medya üzerinden yaptığımız yayınlarda AKP ilçe başkanı Halil Demir’i de gözden kaçırmadık. 2 Şubat 2014 tarihinde köy kahvesinde çekilen fotoğrafa istinaden “Halil başkan işi bitirmenin mutluluğunu yaşıyor” başlığını attık.

19 Şubat 2014 tarihinde yine önemli bir öngörüye imza attık. Ramazan Bahçavan’ın belediye başkanı seçileceğini yineledik, bunun yanında AKP’nin 9 BM üyesi çıkaracağını, hatta 11 olabileceğini açıkladık.

Bu arada Büyükşehir adayı Edip Uğur’un Dursunbey ziyaretini de 21 Şubat tarihinde ihmal etmedik.

24 Şubat tarihinde BM üyesi adayı Ahmet Savran’ın, Ramazan Bahçavan seçildiği takdirde başkan yardımcılığı görevine getirileceği öngörüsünde bulunduk.

26 Şubat tarihinde Ramazan Bahçavan’ın  çok demode afişlerle seçim maratonuna başlaması üzerine şahsına özel grafik ve tasarımlar yaparak, şahsına özel sloganlar ürettik.

27 Şubat tarihinde AKP’nin 4 güçlü adayına dikkat çektik. Bu 4 adayın seçimlerin lokomotifi olacağına vurgu yaptık.

AKP ilçe teşkilatının başbakanın Balıkesir’deki mitingine gidişi de olay oldu. 28 şubat tarihinde ilçe başkanı Halil Demir’in komutan pozisyonunda olduğuna dikkat çektik.

28 Şubat tarihinde sosyal medyada yer alan bir fotoğraf üzerine AKP ve MHP BM üyesi adayları üzerine baloncuklu mizah ürettik. Bu fotoğrafın mizahlaştırılması muhataplarının ve kamuoyunun hoşuna gitti.

dursunbey seçim sonuçları4

MART AYINDA SİYASİLERLE BİRLİKTE BİZİM DE TEMPOMUZ ARTTI

2 Mart’ta AKP sempatizanı bir arkadaşımız sosyal medyada yaptığı paylaşımda nezaket dışı bir ifade kullanınca tepkimizi ortaya koyduk. Daha sonra bu arkadaşımız gelen tepkiler üzerine uzun süre sosyal medyada gözükmedi.

3 Mart tarihinde “Sahici Adam” rumuzlu biri sosyal medyada Ramazan Bahçavan ile ilçe başkanı Halil Demir arasında görüş ayrılığına vurgu yapan bir yazı yayınladı. Bu yazıya da tepki verdik.

7 Mart tarihinde yine seçim çalışmalarında çekilmiş bir fotoğrafa mizah katarak “AK Parti tam kadro muhalefetin cenaze namazında” esprisini yaptık. Muhalefet cephesi bu mizaha tepki verdi. Bugün itibariyle seçim sonuçlarına baktığımızda Dursunbey’de muhalefetin cenaze namazı gerçekten kılınmış oldu. Mizahtı, gerçek oldu.

8 Mart tarihinde “Teslim olun etrafınız sarıldı” başlığı ile AKP’nin ilçedeki avantajlarına dikkat çektik, vurgu yaptık.

8 Mart tarihinde köylerde promosyon dağıtan AKP’li kadınlara mizahi göndermelerde bulunduk.

10 Mart tarihinde “Oyumuz bahçavan’a, oyumuz güçlü kadroya” başlığı ile oyumuzu Ramazan Bahçavan ve ekibine vereceğimizi açıkladık.

11 Mart’ta eczacı Eda Özden’e promosyonlar konusunda göndermede bulunduk. AKP’li kadınlar 13 Mart’ta sokağımızda promosyon dağıtımı yaptılar. Aynı gün promosyonlar için AK partili kadınlara teşekkür ettik.

12 Mart’ta AKP’nin neferlerinden Ramazan Yıldız’a dikkat çektik. Daha sonraları yolda görüştüğümüz Ramazan Yıldız “Abi arkadaşlar bu işe çok şaşırdı” diyerek şahsımıza teşekkür etti.

13 Mart tarihinde ilçede yapılan açılışları farklı bir bakış açısı ile yorumladık. Aynı tarihte eski başkan ile vedalaşma yazısı yayınladık.

18 Mart tarihinde en riskli grafik-tasarım işini yaptık. Edip Uğur ile Ramazan bahçavan’ın kol kola olduğu resmin altına “Dursunbey sizinle gurur duyuyor” sloganını ve AKP’nin logosunu yerleştirdik. Bu paylaşımda muhalefet cephesinden en fazla tepki alan paylaşımların başında geldi.

20 Mart tarihinde önerdiğimiz adayları ve önerdiğimiz projeleri dikkate aldığı için Ramazan Bahçavan’a “Açık Teşekkür” yayınladık.

21 Mart tarihinde çeşitli noktalara dev pankartlar asılması nedeniyle AKP’nin ezici gücüne dikkat çektik.

21 Mart tarihinde Ramazan Bahçavan’ın seçim beyannamesindeki “Şehir içi tuvaletler ücretsiz olacak” sözüne istinaden Mehmet Ayva kardeşimize mizahi göndermede bulunduk.

22 Mart tarihinde bir işadamımızın Dursunbey’deki seçimler hakkındaki görüşlerini yayınladık. Bu paylaşımın altına yorum yapan arkadaşlar en çok olayın cemaat boyutuyla ilgilendiler. Ancak başbakanın balkon konuşmasında aynı konuları tekrar etmesi, işadamımızı haklı çıkardı.

dursunbey seçim sonuçları5

GELDİK FİNALE…

27 Mart tarihinde ilçe seçim kurulundan aldığımız seçmen sayılarını yayınladık. Seçmen sayılarından sonra da “Hiç kimse hayal görmesin? Dursunbey’de seçimi Bahçavan ve ekibi kazanır” başlığı ile bu öngörümüzün rakamsal gerekçelerini açıkladık. Altına da “Muhalifiz ama aptal veya salak değiliz” notu düşmüştük.

Bu paylaşımımız platformdan bazı arkadaşlarca “taraflı bir öngörü” gerekçesiyle kaldırıldı. Bunun üzerine biz de aynı gün platformdan ayrıldığımızı yazılı olarak açıkladık.

Bu tarihten sonra platformda her hangi bir siyasi paylaşım yapmadık.

Bizim adımız ilçede muhalife çıktığı veya çıkartıldığı için bu paylaşımların ne anlama geldiğini AKP dahil hiç kimse iyi okuyamadı. Kimi AKP propagandası yaptığımızı, kimi yalakalık yaptığımızı zannetti. Bizim en büyük dayanaklarımız fotoğrafları ve rakamları iyi okumak ve tahlil etmek üzerine oldu.

En son paylaşımımızda Ramazan Bahçavan’a 13.500 oyun yeteceğini, 3 bin oy fazlası bulunduğunu açıklamıştık. Rakamlar bizi yanıltmadı, Bahçavan 15.463 oy alarak başkan seçildi.

İster bilinçaltı deyin, ister tecrübe deyin, ister attı-tuttu deyin ama aylar öncesinden açıkça ve alenen paylaştığımız konular AK Parti cephesinde aynen gerçekleşti.

Ramazan Bahçavan ve ekibini kutlar, seçimlerin Dursunbey ilçemiz için hayırlara vesile olmasını dileriz.

Not: Diğer adaylar hakkındaki çalışmaları da yukarıdan aşağıya doğru sırasıyla yayınlayacağız.

Araştırma/Haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.