Dursunbey tarihi ile yüzleşmeli

“DURSUNBEY” ADI NEREDEN GELİYOR?

Dursunbey’deki resmi kaynaklara (Kaymakamlık, Belediye, DMYO vb.) bakarsak, Dursunbey adının nereden geldiği konusu tam bir bilgi kirliliğidir. Bir rivayete (söylenti) göre, ti tarihinde Bursa’dan ilçemize dönemim paşası tarafından Emir Dursun isimli bir zat görevlendirilmiş. Bu zat-ı muhterem burada çok sevilmiş, daha sonra onun anısına ilçemize “Dursunbey” adı verilmiş. (Osmanlı Padişahı Orhan Gazi, kendine bağlı Sancak Beyi Emir Dursun’u buraya komutan olarak atamış; İlçeye Emir Dursun’a izafeten DURSUNBEY denmiştir. (Kaynak: Dursunbey.gov.tr)

Kaynak: http://www.dursunbey.gov.tr/haberler/2/DURSUNBEY-iN-TARiHi.html

Kaynak: http://www.dursunbey.bel.tr/icerik/21-DURSUNBEY-HAKKINDA.syt

Bir başka rivayete (söylenti) göre de; Türkmen önderi Dursun isimli ağanın biri ilçemize yerleşmiş, ilçenin ismini değiştirmek söz konusu olunca bu ağanın adı ilçeye verilmiş (1918’de Nahiye İlçeye dönüşünce Balat Nahiye heyetinin önerisiyle Balat Türkmenlerinin Önderi Dursun Ağa’nın adına izafeten ilçenin ismi Dursunbey yapılmıştır.

Bu konuda DMYO eski müdürlerinden Fuat Özer ile yaptığımız görüşmede; bu bilgi ve kaynakların sağlıklı olmadığı; Dursunbey adının, (eski adı BALAT) diğer yöre ve ilçeler ile karışmaması adına, dönemin yönetimi tarafından DURSUNBEY olarak değiştirildiği bilgisini aldık.

Dursunbey tarihinin “daha sağlıklı yazılması ve gelecek nesillere daha sağlıklı bilgiler aktarılması” açısından Dursunbey tarihinin ilgili ve uzman kişilerin bilgisi ve onayı alınarak tekrar yazılmasının, Dursunbey’e yapılacak önemli hizmetlerin içinde yer alacağı dile getirildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.