Dursunbey tüketim merkezi oluyor

“Dursunbey Gelişme ve Kalkınma Projesi” kapsamında yürüttüğümüz araştırmalar doğrultusunda ilçenin ekonomik analizini yapmaya devam ediyoruz.

Şehrimizde yer alan AVM ve marketlerin sayılarını ve konumlarını incelediğimizde, bakkal ve mini market türü alışveriş yerlerini hariç tutmamıza rağmen karşımıza gizliden gizliye adeta “marketler savaşı” çıkıyor. Adnan Menderes Bulvarı ise adeta savaş meydanı konumunda.

Şehrimizdeki AVM ve marketlerin caddelere göre dağılımı şöyle:

İstasyon caddesi 1, İsmail Dayı caddesi 1, Eminbey caddesi 1, Belediye altı 1, Sipahi sokak 1, Subaşı caddesi 1, Adnan Menderes Bulvarı 12 adet. Bu marketlerin 3’ü genel sermayeli, 15’i yerel semayeli marketler.

Tablodan da görüleceği marketler ağırlıklı olarak Adnan Menderes Bulvarına konuşlanmış durumda. Sinmar’ın aynı cadde üzerinde ikinci şubeyi açacak olması da, şehrimizde marketler arasında gizli bir yarış ve rekabetin yaşandığının işaretlerini veriyor.

Genel sermayeli marketlerin bir takım avantajları bulunurken, yerel sermayeli bazı marketlerin zaman içinde yarış dışı kalabilecekleri öne sürülüyor. Öte yandan şehrimizin “tüketim merkezi” haline dönüştüğüne de dikkat çekiliyor…

EMİNBEY CADDESİNDE 10 İLETİŞİMCİ DÜKKANI VAR…

Şehrimizde göze batan ve dikkat çeken bir başka meslek dalı ise, cep telefonu ve kontür ticaretine yönelik iletişimcilik. Genellikle küçük dükkanlarda faaliyet gösteren iletişimciler, dikkat çekmek ve müşteri çekebilmek amacıyla işyerlerini ışıklı panolarla donatmış durumda.

Bu konuda yaptığımız araştırma da ise, şehrimizde toplamda 18 civarında iletişimci olduğu, bunların 10 tanesinin Eminbey caddesinde bulunduğunu görüyoruz. 1’i kapanmış, 9 faal durumda. Diğerleri başka cadde ve sokaklarda faaliyet gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.