Dursunbey’de 1 milyon 134 bin liralık hayvan desteklemesi alındı

dursunbey kırmızı et üreticileri birliği

2011 yılı Ekim ayında kurulan Kırmızı Et Üreticileri Birliği Dursunbey şubesi Temmuz/2013 tarihinde 60 olan üye sayısını 1 yılda 116 üyeye çıkardı.

Şube başkanı Özkan Çoban’dan aldığımız bilgilere göre; birlik 2013 yılında üyelerine ait 2765 hayvan için 829.500 TL. devlet desteklemesi alındı. 2014 yılının ilk 6 ayı için ise 1526 hayvan için 305.000 lira alınarak 1,5 yılda Dursunbey’e toplam 1 milyon 134 bin liralık hayvan desteklemesi girdisi sağlandığını açıklandı. Birlik başkanı Özkan Çoban desteklemelerin 2013 yılında hayvan başına 300 TL. olduğunu, bu rakamın 2014 yılı için 200 TL.ye düşürüldüğünü de belirtti.

Birlik yönetiminin Özkan Çoban, Orhan Yavuz (2. Başkan), Halil Sarıoğlu, Şerif Cankurt ve Yahya Çoban’dan oluştuğunu açıklayan Özkan Çoban, şu an itibariyle Dursunbey’deki hayvancılık sektörünün en büyük sıkıntısının mezbaha olmayışının olduğunu belirterek “Belediye mezbahasının kapanmasından sonra hayvancılık işiyle uğraşanlar en büyük sıkıntıyı kesim konusunda yaşadılar. Özel sektör tarafından yapımı devam eden et entegre tesislerinin Dursunbey’e faydası olacağını ve avantaj sağlayacağını düşünüyoruz. Dursunbey’de önemli bir hayvancılık potansiyeli var, ancak bu alan profesyonel bir tarzda değerlendirilemiyor” açıklamasını yaptı.

Başkan Özkan Çoban; Birliğin bir anlamda hayvan yetiştiricilerine desteklemeler konusunda aracılık hizmeti verdiğini, birlik şubesi olarak yeni faaliyetler konusunda araştırmalar yaptıklarını, Dursunbey’e yararlı olacak faaliyetlere karar verildiğinde, hayvancılık sektöründe daha aktif rol oynamayı hedeflerini de sözlerine ekledi.

dursunbey özkan çoban

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.