Dursunbey’de 10 yılda 12 bin büyükbaş hayvan azaldı

Dursunbey’de 15 yılda 25 bin insan göçü verdik, bunu az-çok anladık da 10 yılda 12 bin hayvan göçü nasıl oldu? Bunu anlamakta oldukça zorlandık. Zorlanınca da araştırdık, soruşturduk ve gerçeklerle yüzleştik.

Dursunbey önceleri ormanları, 2 orman işletmesi ve buna bağlı “Meşhur Dursunbey Kerestesi” ile bilinirdi. Sonraları hayvancılık yaygınlaşmaya başladı. Buna paralel süt firmaları Dursunbey’e süt toplama merkezleri açarak ilçenin sütünü toplamaya başladılar. Büyük çaplı hayvancılığın teşvik edilmesi nedeniyle Güçbirliği ve Lambirisan gibi şirketler kuruldu. Hibe, teşvik ve desteklerden yararlanarak tesisler açtılar.

Daha önceleri Dursunbey’de 2-3 kasap var iken şimdilerde 10’un üzerinde kasap ve et ürünleri satışı yapan ticarethane var. Dursunbey’de hayvancılık potansiyelinin iyi olması nedeniyle TAMET isimli tesisin temeli atıldı, tesis çok yakında faaliyete başlayacak. Bu tesis de hibe, teşvik ve desteklerden yararlandı.

dursunbey özkan çoban

HAYVAN KESİM DESTEKLERİ YÜZDE 33 AZALDI

2013 yılında kesilen hayvan başına yetiştiriciye 300 TL. ödenirken, bu rakam 2014 yılında 200 TL.ye düşürüldü. Kırmızı Et Üreticileri Birliği Dursunbey şubesi 2013 yılında 2765 kesilen hayvana karşılık 830 bin lira teşvik alırken, 2014 yılında 2353 kesilen hayvana karşılık 470 bin lira teşvik aldı. Bu verilere bakıldığında ilçe ekonomisi son 1 yılda 360 bin lira ekonomik kayba uğramış oldu. Ayrıca son 1 yılda Dursunbey’de 412 az hayvan kesildiği gözlendi.

dursunbey hayvancılık

PEKİ O ZAMAN BİZİM 12 BİN BÜYÜKBAŞ HAYVAN NEREYE GİTTİ?

2004 yılında 40 bin olan büyükbaş hayvan sayımız 2014 yılında 27 bin 858 olarak belirlendi. 10 yıl önce 110 bin olan küçükbaş hayvan sayısı 2013 sonu itibariyle 82 bine düşerken, son yılda atağa kalktı, 100 bin sınırını zorladı, ancak 2004 yılının 10 bin gerisinde kaldı.

Peki yukarıdaki gelişmelere rağmen hayvan sayımız neden sürekli geriliyor?

İşin uzmanları “Dursunbey’de küçük çaplı hayvan yetiştiriciliği sürekli zarar yazıyor. Hani 2 inek alayım, damda besleyeyim, destek olur demek artık hayal oldu. Bu yüzden hayvanını satan Dursunbey’den sanayi kentlerine göç ediyor. Oralarda sigortalı bir işe girip kendilerini garantiye alıyorlar” diye görüş belirtiyorlar.

DURSUNBEY’DE GÖÇ FIRTINASI NASIL DURUR?

Kereste imalat sektörü kan kaybetti, cazibesini yitirdi. Hayvancılık sektörü kan kaybediyor ve tekelleşiyor. Kömür madenleri kapandı. Ne yapacağız, ellerimizi bağlayıp tükenişimizi mi seyredeceğiz. Kesinlikle hayır. Çare yok mu? Var. Ne zamanki Dursunbey’i yönetenler fotoğraf çektirmekten vazgeçerler, ne zaman ki havanda su dövmekten vaz geçerler, ne zaman ki bizi kandırmaktan vaz geçerler ve halkın sesine kulak verirler, o zaman çareyi de söyleriz, çözümü de söyleriz.

Türkiye’de büyükbaş hayvan sayıları

büyük baş hayvan 2014

Türkiye’de küçükbaş hayvan sayıları

küçükbaş hayvan sayıları

Türkiye kesilen hayvan sayıları

kesilen hayvan sayıları

Araştırma/Haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.