Dursunbey’de 47 dernek faaliyet gösteriyor

Dursunbey Kaymakamlığı’na 25.6.2013 tarihinde dilekçe ile müracaat ederek, Dursunbey dernekler masasına kayıtlı ne kadar dernek olduğunun bilgisini talep ettik. Talebimiz üzerine Dursunbey Kaymakamlığı’nın 17.7.2013 tarihli cevabi yazısında 41 bin genel nüfusa sahip Dursunbey ilçesinde 47 adet derneğin faaliyet gösterdiği açıklandı.

Dursunbey’deki 47 dernekten 22’sinin cami derneği olması dikkat çekerken, eğitim-kültür amaçlı 7 dernek ikinci sırada yer aldı. Hizmet, Folklor ve Turizm dernekleri de listede dikkat çeken dernekler oldular. Kereste imalatçılarının ve işadamlarının derneklerine karşılık, Dursunbey’de çalışanlara ait her hangi bir dernek olmaması da listede dikkat çeken unsur oldu.

Mevcut dernekler içinde bizce en fazla merak edilen dernek “Dursunbey Hizmet Derneği” oldu.  Başta ilçe kaymakamlığı ve belediye olmak üzere birçok kurum ve kuruluş Dursunbey’e çeşitli şekillerde hizmet verirken, bu derneğimizin “faaliyet ve hizmet alanı” merak konusu oldu. Dernek temsilcileri bu konuda açıklama yaparlar ise, memnuniyetle değerlendiririz.

DURSUNBEY’İN CAMİ HASSASİYETİ TARTIŞILMAZ…

Yıllardır biliriz Dursunbey halkının cami yapımına karşı aşırı duyarlılığı ve hassasiyeti vardır. Yörenin veya köyün imkanları ne kadar kısıtlı olursa olsun, en görkemli camiyi yapma gibi bir özelliğimiz vardır. Cami yapımı konusunda Dursunbey halkının özverilerini, “Türkiye’de eşi olmayan” bir özellik olarak gösterebiliriz. Ayrıca 17 bin nüfuslu şehir merkezinde 30’u aşkın caminin bulunması da “Türkiye’de eşi olmayan” bir uygulama olarak dikkat çekiyor.

ŞEHİR MERKEZİNDE FAALİYET GÖSTEREN DERNEKLER:

Cami Derneği 3, Eğitim-Kültür 3, Kamu Kuruluşu 3, Spor Kulübü 3, Avcılık 2, Kerestecilik, Sanayici, Kur’an Öğrenimi, Talebelere Yardım, Pansiyon, Telsizciler, Hizmet, Folklor, Turizm.

KÖYLERDE FAALİYET GÖSTEREN DERNEKLER:

CAMİ DERNEKLERİ: Adaören, Arıklar, Çakırca, Çınar, Dada, Dada/Küçük Mah, Akbaşlar, Hopanlar, Kavacık, Sağırlar, Sarnıç, Selimağa, Sinderler, Süleler, Şabanlar, tafak, Tezlik, Veliler, Y. Yağcılar.

EĞİTİM-KÜLTÜR: A. Musalar, Durabeyler, Söğütyüzü, Şabanlar.

KUR’AN KURSU:  Yassıören

dursunbey cami dernek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.