Dursunbey’de ahırcılık (!) moda oldu!

dursunbey lambiri hayvancılık

Dursunbey’de Güçbirliği A.Ş. ile başlayan büyük çaplı büyükbaş hayvancılık Lambirisan A.Ş.nin yeni yatırımı ile devam ediyor. Kuruluş çalışmalarından sonra tesislere 18 Ekim 2014 tarihinde 125 büyükbaş hayvan yerleştiren şirketin tesisleri modern görünümü ile de dikkat çekiyor.

Tesislerde yaptığımız incelemelerde; tesislerin konumu gayet güzel ve modern. Ayrıca çevresindeki doğal güzelliği bir harika. Hayvancılıkla ilgili tüm bölümler ve ekipmanlar mevcut. Gübre ayrıştırma ve arıtma tesisleri içinde önemli bir çalışma yapılmış. 300 hayvan kapasiteli tesislerde şu an 125 hayvan bulunuyor. Tesislerde süt üreticiliği ön planda. Sütler özel sektöre ait bir firmaya veriliyor.

 (Tesisleri bize gezdiren ve yardımcı olan Osmaniye’li Mesut kardeşimize öncelikle teşekkür edelim. Haydut isimli bir köpeği var, Mesut’un sözünden hiç çıkmıyor. Tesislere gidecek olursanız, Haydut isimli köpeğe dikkat edin.)

dursunbey lambirisan hayvancılık

BU DEĞİRMENİN SUYU NEREDEN GELİYOR?

Kamuoyunda aylardır Lambirisan A.Ş.’den bahsedilir, dedikodusu yapılır. Araştırdık, soruşturduk. Karşımıza şu bilgiler çıktı:

-Şirket 3 ortaklı. Proje 1 milyon 800 bin liralık bir proje. Projenin yüzde 65’i Avrupa Birliği ve T.C. katkılı. Şirket 1 milyon 75 bin lira civarı geri ödemesiz hibe desteği alacak. Projenin denetimini Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yapıyor.

-Tesislerde şu an 1 karı-koca görevli bulunuyor. Görevli aile burada 24 saat aralıksız kalıyor.

dursunbey lambirisan lojmanı

TESİSLERE YAKIŞMAYAN BİR GÖRÜNTÜ

Şirket aylarca hem bürokrasiyle, hem tesislerin yapımı ile uğraşmış, didinmiş ve ortaya güzel bir çalışma ve tesis çıkarmış. Buraya kadar emeği geçen herkese teşekkür etmek ve kutlamak gerekir. Ancak görevliler için yapılan gecekondu tarzı baraka bu tesislere hiç yakışmamış. (Özel not: Bu konu tamamiyle kendi görüşümüzdür. Görevliler ile uzaktan, yakından ilgisi yoktur. Gidip delikanlıya tafra yapılmamasını rica ederiz) Hayvanların sağlıklı yaşam şartları için her türlü ortamı sağlayan şirketin görevliler için sağlıklı bir bina yapmamaları çelişki olarak gözümüze çarptı ve yadırgadık.

İşin mizahını yaparsak: “Hayvanlar Avrupa Birliği standartlarında ikamet ederken, hayvanları koruyan insanlar Türkiye ve Dursunbey standartlarında ikamet ediyor” diyebiliriz. Anladık, mal canın yongası da, insan neyin yongası onu anlamak mümkün değil!

NOT 1: Haber başlığında kullandığımız “Ahırcılık” tanımı şirket temsilcilerine aittir.

NOT 2: Sitemiz havuz medyasına dahil değildir.

Araştırma/Haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.