Dursunbey’de bize rahat batıyor!

Dursunbey’i dolaşıyoruz, notlar alıyoruz, fotoğraflar çekiyoruz. Üstelik yaya olarak dolaşıyoruz, rastgele cadde ve sokaklara girip çıkıyoruz. Eğer Dursunbey’i araçla gezmeye kalkarsanız tüm detayları kaçırırsınız.

Fırınlarımız var, kasaplarımız var, tavukçularımız yumurtacılarımız var. Ekmeğini al, etini, tavuğunu, yumurtanı al yemeğini yap, karnını doyur. Susadın mı, adım başı çeşme. Daya ağzını kana kana iç, üstelik bedava.

Yorgun musun, canın mı sıkılıyor? Saza git, Suçıktıya git veya Hıdırlığa çık. Çay iç, su sesi dinle, yürüyüş yap. Uzağa gidemem diyorsan otur şehrin göbeğindeki kent parkına, uzat ayaklarını uzatabildiğin kadar. Veya otur belediye parkına, çekirdeğini çıtlat, gelip geçeni seyret!

Kış geliyor; odun-kömür mü lazım. Telefon aç, odunun-kömürün kapıda.

Kiralık ev mi arıyorsun? Elinin beğendiği senin, üstelik üç-beş kuruşa. Sıfır daire almak istiyorum diyorsan, aç telefonu müteahhitlere, sadece mevkiini söylemen yeterli. Uzat elini, yap pazarlığını, al tapunu koy cebine.

Sağlık sorunun mu var? Hastane ve sağlık ocakları iki adım ötende. Dilediğine git, 10 dakikada muayene ol, çık. Doktor ilaç mı yazdı. Adım başı 9 tane eczane. Hangisi daha güler yüzlü ise veya hangisini daha çok tanıyorsan git ilacını ondan al. Para ödemeden eyvallah de, çık git.

Okulda okuyacak çocuğun mu var? Adım başı istediğin statüde okul. Hangisini beğenirsen git çocuğunu ona yazdır.

Her hangi bir ihtiyaç için kereste mi lazım? İn şeritlere en kaliteli malı, en ucuza al. Taksit istersen 12 aya kadar vade yaptır. Kerestecilik yapıcam, para kazanacağım diye düşünüyorsanız, açın bir şerit, basın şaltere, para kazanmaya başlayın. Eleman konusu no problem. En iyi elemanı, en ucuza bulabilirsin.

Arabanda sorun veya arıza mı var? Sanayi sitesi iki adım ötede. Ustalarımız “Ne verirsen ver” tarzı çalışıyor. Asık suratla gittiğiniz sanayi sitesinden güler yüzle ayrılacağınızı garanti ediyoruz.

Araç alacak veya satacak mısınız? İstasyon caddesinde 3 tane galericimiz var. Dileğine sat, dilediğinden satın al.

Evinizin haftalık veya aylık ihtiyaçlarını mı karşılayacaksınız? Marketler Bulvarına gidin, hangi marketi beğenirseniz oradan tıka basa alışverişinizi yapın. Ama kredi kartınız mutlaka yanınızda olsun.

“Kartım yok, şimdilik param da yok” diyorsanız, mahalle bakkallarımız var, onlara gidin. İstediğinizi alın, veresiye yazdırın, canınız ne zaman isterse o zaman ödeyin!

Hizmet bedava, fikir bedava, düşünce bedava, hava bedava, su bedava, işçi bedava, emek bedava, çam kokusu bedava. Ekmek 70 kuruş, çay 50 kuruş… Orhan Veli’nin “Bedava yaşıyoruz bedava” dediği gibi, Dursunbey’de gerçekten bedavadan yaşıyoruz.

Her yıl 1000’i aşkın göç veriyor muşuz, ne gam!

Uzan Saz’daki çimenlere bülbül sesi dinle saatlerce, huzur bul.

Yak pembe köşkte mangalını dalgana bak. Çek kolanı bol bol hork hork diye geğir!

“Toplum sana uymuyorsa sen topluma uy… Suyu akışına bırak, nereye varacaksa varsın… Bırak sarhoş yıkıldığı yere kadar gitsin… İnsanların yüzüne gül, arkalarından kuyusunu kaz…” Hangi filmi beğeniyorsan, al çocuklarını ona git, sinema keyfini yaşa!

-Valla suç bende değil hakim bey. Bütün suç DURSUN BEY denen o adamda, onu tutuklayın!

Bir Yorum var: Dursunbey’de bize rahat batıyor!

  1. Ahmt HYT dedi ki:

    Dursun bey nassın? diye sorduğunuzda – Aaynı be yA! yanıtı alıyorsunuz galiba. İronik yazınızı tebrik ediyor düzenli olarak sitenizi takip ediyorum. İlçede farklı seslere ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Herkes -Aynı be yA diyorsa tedirgin olmak lazım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.