Dursunbey’de günlük 1000 kişi sağlık kuruluşlarına gidiyor!

Dursunbey Kaymakamlığı’na 25.06.2013 tarihinde “yenidursunbey.com haber sitesi olarak Dursunbey ilçesinin genel sağlık analizi üzerine bir araştırma yapmaktayız. Bu araştırmaya kaynak olması açısından “Dursunbey ilçesinde son 10 yıl içinde yıllar itibariyle sağlık hizmeti (poliklinik ve yatan) alan kişi” sayılarına istatistiki veri olarak kullanmak üzere ihtiyaç duymaktayız” konulu bir dilekçe sunmuştuk.

İlgili dilekçenin Dursunbey İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne havalesi ile dilekçemize 05.07.2013 tarihinde yanıt verildi. Öncelikle zor bir konuyu en kısa sürede yanıtladıkları için Dursunbey İlçe sağlık Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz.

dursunbey tsm

DURSUNBEY HASTA MI? RAKAMLAR KORKUNÇ VE ÜRKÜTÜCÜ…

Edindiğimiz istatistiki veriler ışığında; sadece Dursunbey Devlet Hastanesinde son 6,5 yıl içinde 640 bin 208 poliklinik (muayene) hizmeti verilmiş. Yıllık ortalaması 98 bin 494 muayene olan kişi sayısı (2012 yılı sonu itibariyle) 41 bin 320 olan ilçe sayısına bölündüğünde Dursunbey nüfusuna kayıtlı her kişi yıl içinde 2.38 oranında Dursunbey Devlet Hastanesinin kapısını çalmış sayılıyor. Veri hesaplamalarına göre Dursunbey Devlet Hastanesine günlük ortalama 500 hasta başvuruda bulunuyor.

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ DE ADETA KOMŞU KAPISI!

İstatistiki verilere göre; 1, 2 ve 3 No.lu Aile Sağlığı Merkezlerinde son 2,5 yılda toplam 298 bin 452 kişi muayene oldu. Yıllık ortalaması 119 bin 280 civarında seyreden Aile Sağlığı Merkezlerinde günlük 500 civarı hasta muayene ediliyor. ASM’nin son 2,5 yıllık toplam muayene sayıları ise şöyle:

-1 No.lu ASM (eski Ekin Pazarı) : 145 bin 651 kişi

-2 NO.lu ASM (eski SSK) : 132 bin 340 kişi

-3 No.lu ASM (Kavacık köyü) : 20 bin 461 kişi

dursunbey sağlık istatistik

HASTA MIYIZ? YOKSA HASTALIK HASTASI MIYIZ?

Veriler incelendiğinde ilginç bir çelişki de dikkat çekiyor. Dursunbey genel ilçe nüfusu her yıl azalırken (kaynak: TUİK verileri) Dursunbey’deki sağlık kuruluşlarına giden ve yatan hasta sayıları giderek artış gösteriyor. Veriler son 6,5 yılda Dursunbey’deki  tüm sağlık kurumlarında toplam 938 bin 660 kişinin muayene olduğu, 11 bin 274 kişinin yatarak tedavi olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.

DURSUNBEY’DEKİ SAĞLIK PASTASI, RANTİYEYE Mİ DÖNÜŞTÜ?

Dursunbey’deki sağlık kuruluşlarının gayretli çalışmalarına rağmen hasta sayılarının giderek artış göstermesi ve ürkütücü boyutlara gelmesi dikkat çekerken, dıştaki çeşitli özel sağlık kuruluşlarının da Dursunbey’deki hasta pastasından ciddi ve önemli bir pay aldıkları da bilinmektedir. Özellikle Balıkesir’deki özel hastanelerden birinin Dursunbey’in sağlık politikalarını (doktor-personel vb.) belirlediği yönündeki iddialar oldukça önemli ve kaygı verici. “Hastanesi var, doktoru yok” konumundaki Dursunbey ilçesinin sağlık fotoğrafı üzerinde bazı çıkar gruplarının rötuşlar yaptığı ve siyasi güçlerin eli-kolunun bağlandığı kanaati de kamuoyunda oldukça yaygın. Dıştaki sağlık kuruluşlarının cazibesine kapılan hastaları da bu verilere eklediğimizde ortaya korkunç bir sağlık SORUNU ve SORUSU ortaya çıkıyor.

doktor hasta

İÇME SULARINDA SORUN YOK!

Son aylarda kamuoyundaki “İçme suları sürekli bembeyaz klor akıyor. Acaba bir sıkıntı olur mu?” endişeleri üzerine Dursunbey TSM internet sitesinin iletişim bölümünden Dursunbey’deki içme suları hakkında sorular yönelttik. Sorularımız en kısa sürede hem e-posta, hem yazılı olarak yanıtlandı. Dursunbey TSM’nin içme suları hakkındaki açıklaması ise şöyle oldu:

dursunbey sular

TÜRKİYE’DE SAĞLIK GRAFİKLERİNDEKİ GÖSTERGELER ÇOK TEHLİKELİ

Türkiye genelindeki sağlık hareketleri de sağlıksız grafikler ortaya koyuyor. Son 10 yılda 35 milyon ameliyatın gerçekleştiği ülkemizde yatan hasta sayısı 5 milyon 549 bin kişi arttı. 2012 yılında 2 milyar kutu ilacın tüketildiği ülkemizde “sağlıksız bir toplum olmaya doğru gidiyoruz” kaygıları giderek artıyor.

türkiye ameliyat

Bunun yanında Tıp ve sağlık sektörünün daha çok kazanç elde etmek amacıyla hasta olmayan insanları “Sen hastasın” diyerek hasta ettikleri, o insanları ilaca boğdukları veya gereksiz ameliyatlar yaptıkları kamuoyunda dile getirilen görüşlerden bazıları.

ilaç tüketimi

Ahmet Erdoğan ÖZEL haberi…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.