Dursunbey’de hazine var ama nerede?

Daha önce Aşağı Musalar köyü ve Çınarlıpınar mevkiinde resmi görevliler nezdinde izinli olarak define arama çalışmaları yapan Halil Tavşanlı son olarak Mayıs ayında Kavacık yolu üzerinde YİBO arkasında define arama çalışması yaptı.

Bu kazıdan da eli boş dönen Halil Tavşanlı azmini ve umudunu hala koruyor. Dursunbey sınırlarında birkaç yer de önemli hazinelerin bulunduğuna inandığını belirten Halil Tavşanlı, bu işin mutlaka resmi izin alınarak ve resmi görevlilerin nezaretinde yapılması gerektiğini dile getirirken “Malum resmi izin prosedürüne başladığınız zaman bu işin maddi giderleri var. İzin işlemlerini bitirseniz de kazı yaptığınız sürece zorunlu giderleriniz oluyor. Bu giderleri karşılayamadığınız zaman da iş o noktada kalıyor, hedefe ulaşamıyorsunuz. Eğer ciddi bir sponsor bulabilirsem, Dursunbey’de birkaç noktada daha resmi izinli kazı yapmak istiyorum. Bu memlekette hazine kesinlikle var, buna yürekten inanıyorum” dedi.

Hatırlanacağı üzere yıllar önce de Kavacık yolu üzerinde (Sarıoğlu tavukhanesi yakınlarında) kaçak define kazısı yapılmış, bu kazıda dinamit patlatılırken 2 kişi ölmüş, 3 kişide yaralanmıştı. Ayrıca ilçemizden adı açıklanmayan bazı kişilerin de o kaçak kazı işine destek verdikleri belirtilmişti.

Bir başka gelişmede ise, yıllar önce kambur Hüseyin lakaplı merhum Hüseyin Kaynak da hayatının son yıllarında Tektepe’de resmi kazı başlatmış ve bu bölgede kayıp kıta atlantisi aramıştı. Bu arama çalışmaları sırasında görüştüğümüz Hüseyin Kaynak, elindeki döküman ve fotoğrafları göstererek “kayıp kıta atlantisin Dursunbey ilçe sınırları içersinde olduğunu” iddia etmişti.

Dursunbey ve civarında bir çok tarihi kalıntılar olması, define meraklılarının da iştahını kabartıyor. Resmi kazılarda olmasa da, (söylentilere göre) yakın tarih içinde ilçemizde bazı noktalarda bazı kişilerin define bulunduğu ve bu sayede ilçemizde bu kişilerin ani maddi yükselişler gösterdiği halk arasında rivayet edilmektedir.

3 Yorum var: Dursunbey’de hazine var ama nerede?

  1. aaaa dedi ki:

    bulamadık nerde?

  2. turhan yalçın dedi ki:

    burda define falan yok sayın halil tavşanlı sizinle tanışmak isterdim

  3. Çatlı dedi ki:

    Doğru karar vermiş ama yer yanlış aramaları selima ve Dursunbey arasında yada niyet varsa cam köy yol ayrımı nin tam karşısında yapmalısınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.