Dursunbey’de “KADININ ADI” var mı?

yenidursunbey kurşun kalem

Dursunbey’de bir tarih yazmak ve en azından Balıkesir ilinin dikkatini çekebilmek adına “Dursunbey’de bayan belediye başkanı olsun ve Dursunbey’e kadın eli değsin” düşüncesi ile yürüttüğümüz çalışmalar çerçevesinde, kamuoyunun nabzını yokladığımız gibi, bu konuda AK Parti Balıkesir bayan milletvekili Tülay Babuşcu’nun da görüşünü almak istedik.

Sosyal medyadaki arkadaşlarımız içinde yer alan sayın Babuşçu ile konu hakkındaki mesajlaşma trafiğimiz şu şekilde gelişti ve sonuçlandı:

(20 Ağustos 2013) -Sayın TÜLAY BABUŞCU Balıkesir Milletvekili Değerli vekilim. Önümüzdeki yerel seçimler için Dursunbey ilçesinden bir BAYAN belediye başkanı aday adayı olarak AK Parti genel merkezine başvuruda bulunmuş olsa, bu bayan aday adayının diğer aday adaylarına oranla GENEL MERKEZ TARAFINDA ONAY VERİLMESİ VE KABUL GÖRMESİ YÜZDESİ acaba sizce kaç olabilir? Yanıtlayabilir veya şahsi tahmininizi söyleyebilirseniz memnun olacağız. Selam ve saygılarımla…

(26 Ağustos 2013) -Sayın vekilim… Çok zor bir soru mu sorduk acaba?

(28 Ağustos 2013) -Yüzde 0

(28 Ağustos 2013) -teşekkür ederiz!

dursunbey akp kadın

Öncelikle sayın vekilin verdiği cevabı yadırgadığımızı ve milletvekiline yakışmadığını düşünüyoruz. Çünkü Balıkesir ilinde AKP’den 3. sıra (seçilmesi yüzde 80 garanti olan sıradan) milletvekili adayı gösterilen sayın vekil fazla gayret göstermeden milletvekili seçilmiş ve şimdilerde siyaset sahnesinde bol bol fotoğraf çektirerek boy göstermektedir.

Sayın vekilin verdiği detaysız “YÜZDE 0” cevabı, bize göre ucu açık bir cevap oldu. Çünkü Yüzde 0’ı nereye çekersen oraya gidebilir. Yüzde 0’dan çıkabilecek sonuçları ele alalım:

-Dursunbey bayan adayı kaldırmaz

-Partimiz Dursunbey’de bayan aday olmasını istemez.

-Dursunbey’de belediye başkanımız var, tekrar onun seçilmesini isteriz.

-Dursunbey’de siyasete gönül vermiş bayanlar yok.

-Dursunbey’de bayanlar evlerinde otursun. Evinin hanımı, çocuklarının anası olsun.

DURSUNBEY’DE KADININ ADI VAR MI?

Haziran/2013 tarihinde “Ruhi’nin kızını” belediye başkanı olarak görme temennimizi dile getirmiştik, ancak Ruhi’nin kızı (daha önce AKP Dursunbey kadın kolları başkanlığı yapmasına rağmen) elini taşın altına koymayarak Dursunbey’de kadının adı olmadığını bir anlamda kanıtladı.

Dursunbey’deki siyasi geleneğe baktığımızda bayanların yeri olmadığını görürsünüz. Bayanlar sadece giderler oylarını kullanırlar ve oylarının nereye gittiğini bile bilmezler. “Ben bilmem beyim bilir” öğretisi Dursunbey’deki bayanların sağduyularına hakimdir. Dikkat ederseniz Dursunbey’de partilerin “kadın kolları” yoktur. AKP’nin vardır ama onun da varlığı-yokluğu tartışılır durumdadır.

TUİK 2012 nüfus sayım sonuçlarına göre Dursunbey’de 20.060 ERKEK, 21.260 BAYAN bulunmaktadır. Bu tabloya göre Dursunbey’de 1100 civarı bayan sayısı erkeklere göre fazladır. Ancak buna karşın DURSUNBEY SİYASET SAHNESİNDE bayanın adı yoktur. Siyasi partilerimiz bütün hesaplarını erkeklere göre yaparlar. Çünkü kadınlarımıza “evinin kadını, çocuklarının anası” misyonu yüklenmiştir. Bir çok bayana bu konuyu sözlü olarak açtığımızda “Biz öyle şeylerden anlamayız. Evimizde oturur, kocamız ne derse onu yapar, çocuklara bakar, evin temizlik/bulaşık işlerini yaparız. Öyle siyasetti, belediye başkanlığı falan bizi aşar. O işler başka yerlere göredir” cevabını almışızdır.

Bu şunun işaretidir: Dursunbey’de hala kırsal anlayış hakimdir. Şehirleşme sadece yeni ve kaloriferli binalarda oturmak olarak algılanır. Dursunbey’de çalışan kadın sayısı çok azdır. Ancak araç (taksi/motorsiklet) kullanan bayan sayısında hissedilir bir artış vardır. Ayrıca Dursunbey’de 9 eczacıdan 5‘i bayandır. Gün yapmayı seven bayanlarımızın sohbetlerinde “Ne olacak bu memleketin hali!” dediklerini sanmıyoruz. “Kim yeni olarak ne almış? Kim, kiminle ne yapmış?”ın ötesine geçemeyen kısır diyalogların zaman kaybından öte değildir bayanlarımızın yaptıkları.

“Karnından sıpa, sırtından sopa eksiltilmeyen” canlı statüsünü kabullenen veya kabul ettirilen kadınlarımızdan Dursunbey’e siyasi alanda hizmet etmelerini beklemek, fanteziden öteye geçemeyen bir özlem olarak tecrübeler kitabımızda yer almış oldu.

Balıkesir’in bayan milletvekilinin “YÜZDE SIFIR” ile hiç şans tanımadığı Dursunbeyli bayanlarımızın bir kısmı önümüzdeki seçimde yine kapı kapı dolaşıp erkekler için oy isteyecekler. “Biz Tayyipçiyiz, bizim partiye oy verin” derlerken, hiç tanımadıkları diğer erkek adaylar için de oy istemiş olacaklar. Seçim sonunda yine evlerine dönüp “evlerinin hanımı, çocuklarının anaları” olacaklar.

Dursunbey’de bayanların siyasi alanda aktif rol alabilmeleri için 100 yıl gibi bir zaman geçmesi gerekiyor. Öyle olmasaydı AKP’nin bayan milletvekili Dursunbey’li bayanlara YÜZDE SIFIR şans tanımazdı!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.