Dursunbey’de satılık-kiralık çok, emlakçı TEK!

İnşaat sektöründeki hareketliliği fırsat bilen 3 tüccarın müteahhitliğe soyunması ile başlayan Dursunbey’deki bina yenileştirme hareketleri, ilçede gözle görülür değişimlere yol açtı. 3 tüccarımız yarattıkları bu ortam ile hem şehrimizde binasal değişimlere yol açtılar, hem de yap-sat yöntemiyle önemli paralar kazandılar.

Bu tüccarlarımızı sitemizde haber yapmamızdan sonra belediyemiz ilçeye katkılarından dolayı tüccarlarımızı plaket ile ödüllendirdi.

Bu gelişmeler rağmen, ortada çok ilginç olan bir çelişki vardı ve hiç kimse işin bu tarafını göremiyordu. Dursunbey’deki tüccarların yap-sat yöntemiyle gerçekleştirdikleri binasal yenileşme hareketleri, ilçede beklenen sonuçları vermiyordu, yani eksik olan bir şeyler daha vardı. Yap-sat olayı tüccarların dışında ilçe ekonomisine fazla bir şey kazandırmıyordu. İnşaatçılık yan sektörler yaratmıyor, kendi kısır döngüsü içinde dönüp duruyordu.

Dursunbey üzerine yaptığımız araştırmalarda, tüm cadde ve sokakları dolaşıp gözlemler yaptık, notlar aldık. Yaptığımız araştırmalarda şunları tespit ettik:

Dursunbey’de lokanta çok… Kahvehane-çay ocağı çok… Market-bakkal çok…  Cep telefonu satıcısı çok… Eczane çok… Pazartesi ve Cuma günlerinin haricinde ilçede alış veriş hareketliliği çok zayıf. Bu iki günün haricinde esnaflarımız vakitlerini bilgisayar başında geçirirken, resmi dairelerimizde ise çalışanlar genellikle geyik muhabbetleri ile vakit öldürüyorlar.

Peki Dursunbey’de TEK OLAN kaç tane meslek var diye hiç merak ettiniz mi?

Dursunbey’de tek olan birkaç meslek var ancak bunların içinde en ilginç olanı ilçemizde “Emlakçılık” mesleğini yapan sadece bir kişinin olmasıdır. Şehrimizde inşaat faaliyetlerinin hissedilir derecede olmasına rağmen, emlakçılık işinin tek olması, inşaat işlerinin sektörel konuma ulaşamasından dolayı şehrimizdeki tek emlakçının olması “ilginç meslek” olarak seçilmiştir.

Bildiklerimizi aktaralım. Örneğin resmi olarak, yani vergi mükellefi olarak Bandırma’da 150, Erdek’te 50, Gönen’de 40 civarı emlakçı vardır. Göç alan ve turizm hareketliliği nedeniyle o yörelerde emlakçılık ayrı bir sektör oluşturmuş.

dursunbey şahin emlak

TEK EMLAKÇIMIZ MUSTAFA ŞAHİN GÖZÜYLE, DURSUNBEY’DE EMLAKÇILIK

Şehrimizde “Şahin Emlak” adıyla faaliyet gösteren Mustafa Şahin, 3-5 yıl öncesine kadar Dursunbey’de emlak alım-satım işlerinde hissedilir hareketlilik olduğunu, son 2-3 yıl içinde hissedilir yavaşlamalar olduğunu belirterek “Bazıları bize ‘şu kadar birikmiş param var, şuralardan uygun bir yer olursa almak istiyorum’ diye geliyorlar. Biz de o bilgi doğrultusunda uygun bir yer olunca müşteriyi arıyoruz. Müşteri ‘Ben Bandırma’dan, Bursa’dan veya Balıkesir’den ev aldım. O iş kalsın’ diyor. İşte o zaman şaşırıyoruz” diye özetliyor son durumları.

“Dursunbey’de tüccarlar bina yapıp satıyorlar. Bildiğimiz kadarı ile elde kalan binaları da yok. Dursunbey göç veren bir ilçe. Dışarıdan ilçeye gelen de yok. Peki bu binaları kimler alıyor?” diye soruyoruz Mustafa Şahin’e.

“Genellikle evi olup, aman oğlumun veya kızımın da evi olsun, hatta torunu için daire alan insanlar olduğunu görüyoruz. Ayrıca mevcut evini bırakıp kaloriferli, yeni binada oturup rahat etmek istiyorum diye daire alanlar bile var” diye görüş ve gözlemlerini aktarıyor Mustafa Şahin.

Araştırmalarımız doğrultusunda yaptığımız analiz sonuçlarından Dursunbey’in sosyo-ekonomik yapısının kısır döngü içinde olduğunu görüyoruz.

Özel Haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.