Dursunbey’de yerel seçimin sonucu belli!

yenidursunbey kurşun kalem

Bir arkadaşımız “Dursunbey durgun deniz gibidir. Az patlar, tam patlar” diye tanımlar Dursunbey’i. Nitekim de öyledir. Bu açıdan ilçedeki emniyet güçlerinin en rahat görev yaptıkları yerlerden biridir Dursunbey ilçesi. Kavga, hırsızlık vb. asayiş olayları yok denecek kadar azdır. Bu yüzden özellikle emniyet teşkilatı “çalışıyoruz” imajı vermek için trafik kontrollerine ve ceza yazma işlemlerine ağırlık verirler.

Dursunbey halkı da sakin ve uysaldır. Herkes işinde ve gücündedir, etliye-sütlüye pek karışmazlar. Bu durum ilçenin en güzel özelliklerinden birisidir ancak çoğu kimse bunun farkında olmaz. Köy ve kasaba ruhu daha ağır basar toplumsal katmanlarda. Yardımlaşma ve dayanışma diğer yörelere oranla daha fazladır ancak paylaşım konusunda egoizm söz konusudur. Birileri “Dursunbey şehirleşti, kent oldu” gibi propagandalar yapsa da, Dursunbey hala kasaba havasındadır.

Dursunbey’de siyaset potansiyeli aktif değildir ama halkın büyük bir bölümü siyasete meraklıdır ve siyasi konu ve haberlere daha çok ilgi gösterir. Dursunbey’de aktif siyaset yapan kişi sayısına bakıldığında ortaya çok karamsar bir tablo çıkar. Bunun nedeni; genellikle ticaret ve esnaflık yapan kişilerin “işlerim etkilenmesin, benden bilinmesin, ön planda olmayayım, iktidar veya belediye yönetimi ile ters düşmeyeyim işim olursa yapmazlar vb.” çekinceleridir. Oysa Dursunbey’de her kahvehanede, her esnaf dükkanında, her işyerinde genellikle siyaset konuşulur. Siyaset konuşulur iken de genellikle kişiler üzerine yorumlar yapılır.

Türkiye Mart/2014 tarihinde yerel seçim heyecanını bir kez daha yaşayacak. Aynı heyecanı Dursunbey ilçesi de yaşayacak. Dursunbey’de siyaseten ezberlenmiş birkaç isim vardır. Kime sorarsanız sorun, size aynı isimleri telaffuz ederler. Geçtiğimiz günlerde ilçede yaptırılan anket çalışması da bu gerçeği teyit etmiştir. Siyasi arenada adı geçen 5-6 kişi vardır. Peki kamuoyu siyasete ve siyasi haberlere büyük ilgi gösterirken “aday bazında” 5-6 kişinin dışında isimler olmaması düşündürücü değil midir? Bastırılmış duyguların sessizliği gibi bir şey!

dursunbey bir hayalim var

DURSUNBEY’İN KADERİ DEĞİŞİR Mİ, YOKSA KADERİNE RAZI MI OLUR?

Dursunbey’de yapılacak yerel seçimlerin sonucu bellidir. Kazanacak parti bellidir. Kazanacak partinin adayı da az-çok bellidir. Peki parti, adayı ve sonuç belli ise, o kadar telaşeyi, o kadar masrafı niye yapacağız? Bayraklar, afişler, konvoylar, köy, esnaf, ev ziyaretleri, hediyeler, vaatler, konuşmalar, nutuklar… Seçim curcunası ve sonuç belli… Kim, kime neyi ispatlayacak veya ne veya neler değişmiş olacak ki?

Peki sonucu belli bir seçim ilçenin kaderini değiştirir mi? Değiştiremez mi?

Genel kanaat “değiştiremez” yönündedir.

Yaptığımız araştırma ve kamuoyu yoklamalarında bize herkesin söylediği “İYİ, GÜZEL DE, İMKANSIZ BİR ŞEY” sözü olmuştur. Evet imkansız gibi gözükse de “Bir şeyi denemediğin sürece başarılı olup olmadığını anlayamazsınız”

Değişmez denilen şeyler değiştiği zaman tarih olarak yazılır. Gemiler karadan yürütülerek İstanbul fethedilmeseydi, İstanbul’un fethinin bu kadar anlamı olmazdı. Çok süslü ve iddialı laflara da gerek yoktur. Başarmak istiyorsak risk almak zorundayız.

Bir arkadaşımızın tabiri ile “Bu dağ ile güreşilmez ise biz de deler geçeriz abi!”

dursunbey imar izni

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.