Dursunbey’de yerel seçimler sürprizlere gebe!

Siyasi partiler dahil Dursunbey’de yerel seçim havası gözlenmiyor. Genellikle sosyal medya üzerinden yerel seçim havası oluşturmaya çalışırken, aday olacaklar veya olması gerekenler korkularından dolayı “ben varım” diye siyasi arenaya çıkamıyorlar.

Kamuoyunda “M. Ruhi yılmaz ne yapar ne eder bu seçimi yine kazanır. Ortaya çıkıp meze olmayalım” kaygıları nedeniyle ne iktidar partisi AKP’de, ne de diğer siyasi partilerden ses-seda duyulmuyor. Özellikle AKP camiası da M. Ruhi Yılmaz’ın gücü karşısında eli-kolu bağlanmış durumda.

DURSUNBEY’DE YEREL SEÇİMLERİN KADERİNİ SOSYAL MEDYA BELİRLEYECEK

Dursunbey Özgür Düşünce Platformu aday adayları konusunda ilk adımı atan sosyal medya platformu oldu. 8 belediye başkanı aday adayı ile yola çıkan platform aday adaylarını açıklamaya başladı. Türkiye’de eşi benzeri olmayan platform ilk olarak Eczacı Esra Güven Yeşilova’yı AKP’den belediye başkanı olarak görmek istediğini duyurdu. Ardından Mehmet Yarma’nın MHP ile seçimi kazanacağını iddia etti. Son olarak da Ercan Bal ve Murat Sali ikilisinin SP’ni uçuracağını öne sürdü. Platform ayrıca Dursunbey’de yapacakları projeleri de tartışmaya açarak kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor.

miv aday açıklama

MEHMET İLKER “NABIZ” YOKLADI, ADAYLIK SİNYALİ VERDİ…

Kamuoyundan sıkça gelen talepler doğrultusunda belediye başkanı adaylığı gündeme gelen Dursunbey’in yetiştirdiği ünlü işadamı Mehmet İlker sosyal medya aracılığı ile de nabız yokluyor. Face’de Mehmet İlker Vakfı olarak yapılan ilk duyuruda “Vakfımızın kurucusu ve değerli işadamımız Mehmet İlker beyin belediye başkanlığına adaylığı ile ilgili fikir ve görüşlerinizi sevgili Dursunbey’li hemşerilerimizden bekliyoruz” denildi.

Daha sonra 27.9.2013 tarihinde Mehmet İlker imzası ile yapılan açıklamada ise “BU İŞLER KARAGÖZ OYNATMAKLA, KONSER DÜZENLEMEKLE, ONA BUNA ÇAMUR ATMAKLA, CEP DOLDURMAKLA OLMAZ. Bizim insanımızın aşa ve işe ihtiyacı var. Biz bu memleketin çırasını bile değerlendirdik. Ben inanıyorum ki kim gelirse gelsin bize destek verecek veya biz destek vereceğiz, hasetlik yapmayacağız, yaptırmayacağız, yatırımın önünü kestirmeyeceğiz ve hep beraber hep birlikte cennet beldemizi iş ve aşa kavuşturacağız” denilerek adaylığın ciddi sinyallerini verdi.

ercan bal aday adayı

ERCAN BAL AKP’DEN ATAK YAPTI…

Uzun süredir belediye başkanı adaylığı için sinyaller veren Keresteciler Derneği başkanı Ercan Bal haberimizin hazırlandığı sıralarda kendisine ait haber sitesi ve sosyal medya aracılığı ile Ak Partiden aday adayı olduğunu açıkladı. Sosyal medyada Saadet Partisi’nden aday olması gerektiği öne sürülen Ercan Bal’ın aday adaylığı kamuoyunda tartışılmaya başlandı.

SİYASİ PARTİLER VE TEMSİLCİLERİ UMUT VERMİYOR

Son dönemin en renksiz seçim dönemi yaşanan Dursunbey’de siyasi partilerin eli ayağı bağlanmış durumda. Sosyal medyada gruplar aday adaylarını açıklarken (iktidar partisi AKP dahil) siyasi partilerin şaşkın durumda olması da dikkat çekiyor. Dursunbey’de siyasi partiler bile sosyal medyanın adaylarını merak ederek pozisyon almaya çalışıyorlar.

“AK PARTİ DURSUNBEY’DE M. RUHİ YILMAZ İLE YOLUNA DEVAM EDER”

Kamuoyunda ve siyasi cephelerde Ak Parti’nin Dursunbey’de yoluna M. Ruhi Yılmaz ile devam edeceği kanaati ve görüşü oldukça yaygın. Buna gerekçe olarak da “AKP genel merkezi M. Ruhi Yılmaz’ı yine aday olarak onaylar veya M. Ruhi Yılmaz kendisini bir şekilde aday olarka onaylattırır” düşüncesi hakim. Bu düşünce hem AK Partide, hem diğer partiler de hakim olması nedeniyle belediye başkanlığını düşünen bir çok isim sessiz kalmayı tercih ediyor. Eğer M. Ruhi Yılmaz “Ben yokum” dese başta AKP’den 20 tane aday adayı ortaya çıkar. Öte yandan Dursunbey’de AKP seçmeninde partisine bağlılık sürüyor, ancak bu seçmenin büyük bölümünde “Oyumuz Ak Partiye olsun ama adayı M. Ruhi Yılmaz olmasın” beklentisi yüksek.

proje 3

SOSYAL MEDYANIN ADAYI BÜTÜN DENGELERİ BOZACAK

Türkiye’de ilk kez Dursunbey’de sosyal medya aracılığı ile partiler üstü Belediye Başkanı ve BM üyesi adayları belirlenecek. Siyasi partiler Dursunbey’e yakışan ve Dursunbey’i taşıyabilecek adaylar çıkaramadığı takdirde Dursunbey ilçesi ilk kez partiler üstü bağımsız aday ile seçim yarışına katılacak. Sosyal medya adayını Ekim ayı sonunda kamuoyuna açıklayacağını duyurdu. Dursunbey’deki tüm bu gelişmeler seçimlerin büyük sürprizlere gebe olduğunun işaretleri olarak değerlendiriliyor.

SEÇİM TAKVİMİNE DİKKAT!

Yüksek Seçim Kurulunun açıklayacağı yerel seçim takvimi, siyasi partilerin taktiklerini de oluşturuyor. Örneğin her hangi bir partiden diyelim ki 10 tane Belediye başkanı aday adayı başvuruda bulundu. Siyasi partiler (özellikle iktidar partisi) genel merkezce onayladığı adayı mümkün olduğunca son gün, son saatlere saklar. Genel merkez tarafından belediye başkanı adayı olarak kim onaylandı ise partinin ilçe adayı o kişi olur. Diğer 9 kişi saf dışı kalmış demektir. O saatten sonra her hangi bir müdahale veya değiştirme şansı yoktur. Kamuoyunun ve aday adayı olacakların bu konuya çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

Dursunbey'de kale sallanıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.