Dursunbey’deki hayvancılık sektöründe neler oluyor?

Dursunbey protokol brifinglerinde ve yazılı tanıtımlarda “Geçimini ormancılık ve hayvancılık ile temin etmektedir” şeklinde takdim edilir. Peki Dursunbey’de hayvancılığın hangi boyutlarda olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Dursunbey’deki hayvancılığın boyutlarına baktığımızda 2013 yılı rakamlarına göre ortalama 35 bin civarında büyükbaş, 22 bini keçi olmak üzere 80 bin civarı küçükbaş hayvan rakamına ulaşıyoruz.

Dursunbey’de hayvancılık sektörüne hitap eden oluşumlara baktığımızda ise 4 birlik göze çarpıyor. 2006 yılında kurulan ve başkanlığını İbrahim Etem Kurkut’un yaptığı Dursunbey Süt Üreticileri Birliği bünyesinde 2400 üyeyi barındırıyor. Başkanlığını Özkan Çoban’ın yaptığı Kırmızı Et Üreticileri Birliği Dursunbey şubesi ise 60 civarı üyesi ile faaliyetlerine devam ediyor. Dursunbey Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin başkanlığını ise Süleyman Cankurt yürütüyor. Balıkesir ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Dursunbey şubesinin ise 130 civarı üyeye hizmet verdiği bilgisini alıyoruz.

dursunbey birlikler

HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE KAÇ VETERİNER GÖREV YAPIYOR?

Dursunbey’deki hayvancılık sektörünü araştırırken, haliyle veteriner sayılarını da ihmal etmedik. Yaptığımız araştırmalara ve edindiğimiz bilgilere göre; Dursunbey İlçe Tarım Müdürlüğü’nde 17 veteriner, 2 teknisyen görev alırken;  piyasada özel çalışan 8 veteriner hekim, 5 teknisyen bulunuyor. Toplamda 32 kişi hayvancılık sektörüne çeşitli hizmetler sunmaya devam ediyorlar.

DURSUNBEY’DEKİ HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR:

-Kredili olarak 7 bin liraya hayvan alan yetiştiriciler, daha sonra fiyatların 1500-2000 civarlarına düşmesi üzerine mağdur oldular… İlgililer, faizsiz hayvancılık kredilerinin açılmasını fırsat bilen bazı büyük firmaların o dönem  fiyatları özellikle yüksek tuttuklarını, o fiyatlardan hayvan sattıklarını ve önemli paralar elde ettiklerinin altını çizdiler.

-Bir dönem 5000 dolar olan ithal hayvanlar şu an 3 bin dolardan satışa sunuluyor.

-7 bin liralık hayvanlar 2 bin liraya düştü ise kasaplardaki et fiyatları neden ucuzlamadı?

-Durunbey Belediye Mezbahasının kapanmasının Dursunbey’deki hayvancılığa büyük darbe vurduğu rakamsal verilerle açıklandı. Son 6 ayda Dursunbey’den 1500 civarı büyükbaş hayvanın (net rakam 1296 adet) Kepsut mezbahasına kesime götürüldüğü, (yol-nakliye vb. giderler hariç) kesim ücreti olarak 116 bin lira ödendiği belirtildi.

-Kesilen 1296 adet hayvan için devletin hayvan sahiplerine sadece kesim için 387 bin lira civarı destekleme ödemesi yaptığına dikkat çekildi.

-2013/Ağustos ayında kredili olarak hayvanların kredi geri ödemelerinin bulunduğu, birçok hayvan sahibinin bu konuda önemli sıkıntılar yaşayacağı öne sürüldü.

DİLEK VE TEMENNİLER…

Bu araştırmaları yaparken, Dursunbey’deki birliklere yönelik sitemde dile getirildi. Birliklerin sadece aidat toplama gibi bir misyon görüntüsü verdiği, oysa hayvanların eti ve sütü haricinde de katma değerleri olduğunu, Dursunbey’deki birliklerin bu konuda her hangi bir çalışma yapmamasının dikkat çekici olduğu ve üzüntüyle izlendiği vurgulandı.

Araştırma/Haber: Ahmet Erdoğan

dursunbeyde hayvancılık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.