Dursunbey’deki kömür madenleri kapanmak üzere

2005 yılında yaklaşık 800 civarı emekçinin çalıştığı Odaköy bölgesindeki kömür madenlerinin kapanma noktasına geldiği öğrenildi.

2005 yılında Şentaş, Özçevrecilik, Teknik, Polat, Priştina (Nohutçu) madencilik şirketlerine ait ocaklarda 800 civarı işçi çalışırken, bu rakamın bugünlerde 150 civarına düştüğü belirtildi. Soma’daki maden kazasından sonra Dursunbey’deki kömür madeni ocaklarının da üretimi askıya aldığı vurgulandı.

Geçen hafta Priştina (Nohutçu) Madencilik “Ocağı kapatıyoruz” diyerek 120 civarındaki çalışanına çıkış verirken, Şentaş madencilik de Mayıs sonu itibariyle bir çok çalışanına çıkış verdi.

2005 yılına kadar altın dönemini yaşayan Odaköy civarındaki kömür madenleri rekor düzeyde üretim gerçekleştiriyorlardı. 238 metre dikine kömür kuyusuna sahip madenlerimiz bile mevcutken, Haziran/2006 ve Şubat/2010 yılında meydana gelen grizu faciaları kömür madenlerinin gözden düşmesine yol açtı.

Şu an bölgede sadece Şahmetal madenciliğin 150 civarı çalışanı ile 3 vardiya üretim yaptığı belirtilirken, Soma faciasının Dursunbey’deki kömür madenlerine de (hem işveren, hem çalışan açısından) olumsuz yansımalarının devam ettiği belirtildi.

dursunbey odaköy kömür

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.