Dursunbey’den KISA KISA haberler

dursunbey pelet üretimi

PELET ÜRETİM İŞİNE EL ATILDI…

Dursunbey gündemine yerleşen “Pelet üretimi” konusuna ilçemizin 3 önemli üreticisinin el attığı öğrenildi. Pehlivan Orman Ürünleri sahibi Erdem Özer öncülüğünde başlatılan pelet üretim tesisi kurma aşamasına gelindiği belirtildi.

Edinilen bilgilere göre; Pehlivan Orman Ürünleri, Birlik Kereste ve Yörükler Orman Ürünlerinin iştiraki ile pelet üretim tesisi kurulacak. Bu tesis için 180 bin lira civarında yatırım yapılacak. Bu tesiste, ilk etapta iştirakçi firmaların üretim artıkları değerlendirilecek ve üretilen peletler iç piyasada değerlendirilecek. Daha sonra arz-talep dengeleri çerçevesinde pelet üretiminin kapasitesi belirlenecek.

dursunbey ekmek

DURSUNBEY’DE EKMEKLER KALİTESİZ Mİ?

Zaman zaman şehir dışından gelen çeşitli misafirlerimizi Dursunbey’de ağırlıyoruz. Çoğu da gezmiş-görmüş kişiler. Dursunbey’in havasına, suyuna, doğal güzelliğine hayran kalıyorlar ancak iş ekmek konusuna gelince duraksıyorlar. Dursunbey’de üretilen ekmeklerin kalitesiz olduğunu öne süren misafirlerimiz, ekmek üretiminde bir şeylerin yanlış olduğunu iddia ediyorlar. Bu iddialarını çürütmek adına şehrimizdeki tüm fırınlardan, her tür ekmek aldık ama iddiaları çürütemedik.

Ekmeklerin tadı olmadığını, çoğunun içlerinin hamur olduğunu öne süren misafirlerimiz “Ya bir şeyleri eksik yapıyorlar, ya da fazla. Başka il ve ilçelerde ekmeklerin tadı-tuzu var, burada yok” yakınmalarını sürdürdüler.

Dursunbey’deki ekmek üreticileri hepsi, arkadaşımız, dostumuz. Amacımız üretimlerine leke sürmek değil, dıştan gelen misafirlerin tespitlerini aktarmak ve Dursunbey’i olumsuz bir propagandadan kurtarmaktır.

dursunbey demiryolu

“ELALEME KARILARIMIZIN, KIZLARIMIZIN DONLARINI MI GÖSTERECEĞİZ” DENDİ Mİ, DENMEDİ Mİ?

Dursunbey’in imajı üzerine yapıştırılmış bazı yanlış bilgileri ve yaftaları zaman zaman çeşitli araştırmalar ile çürütmeye çalışıyoruz. Bu yaftalardan biri de “Zamanında demir yolu Dursunbey şehir merkezinden geçecekmiş, bazıları ‘Elaleme karılarımızın, kızlarımızın donlarını mı göstereceğiz’ diyerek demiryolunun Dursunbey şehir merkezinden geçmesini engellemiş” söylentileridir.

Bu söylentilerin doğru olduğunu veya doğru olmadığını kanıtlayacak her hangi bir kişi hayatta yok. Ayrıca böyle yazılı bir kaynak veya veri de yok. Bu konuda yaptığımız araştırmalarda, bu söylentinin “uydurma olduğu” ve Dursunbey’i negatif anlamda yaftalamaya yönelik olduğu sonucuna varıyoruz.

İzmir-Ankara güzergahı olan İstasyon mahallemizden geçen demiryolunun yapım yılı 1920-1935 yıllarına tekabül ediyor. O yıllarda demir yollarının güzergahları belirlenirken en ekonomik ve en faydalı olacak şekilde düzenlenmiş. Hem Alaçam ormanlarından tomruk nakline kolaylık sağlasın (Çelikler köyü yakınındaki dekavil hattı, en gerçekçi kanıttır), hem de şehir merkezine çok uzak olmasın düşüncesiyle demir yolunun İstasyon mahallesinden geçtiği kanaati daha mantıklı geliyor.

Dursunbey’in boynuna asılan bu yafta doğru değildir, gerçek dışıdır. Yapılan sohbetler veya tartışmalarda bu konuya dikkat edilmesini “özellikle gençlerimizin” bilgilerine arz ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.