Dursunbey’e kıymayın efendiler!

Balıkesir İl İstihdam ve Mesleki eğitim Kurumu’nun 30.07.2013 tarihli kararı ile “Öncelikle göçün çok fazla olduğu Dursunbey ilçesinin pilot bölge olarak belirlenmesine” karar verilmesi üzerine, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan’ın talimatları sonucu Dursunbey Kaymakamlığı’nın yapmak zorunda kaldığı “Dursunbey’de İstihdam ve Göçü Önleme” konulu toplantı 7 Ekim 2013 tarihinde Öğretmen evi salonunda yapıldı. Toplantıya katılanların büyük bölümünü daire amirleri ve bürokratlar oluştururken, toplantının içeriği ve sonucu kamuoyunda hayal kırıklığı yarattı.

Öncelikle toplantıda öne çıkan pozisyonlara bakalım:

-Dursunbey Kaymakamı Yaşar Aksanyar toplantının açılışını yaptı

-İşkur temsilcisi 18 dakikalık bir konuşma ile Dursunbey’in nüfus hareketleri konusunda istatistiki bilgiler verdi.

-İl Milli Eğitim Müdürü Dursunbey’de yapılan alan çalışması hakkında teknik bilgiler verdi.

-TKDK il temsilcisi 13 kalemde destekleri olduğunu, bugüne kadar Dursunbey’den 3 başvurunun olduğuna dikkat çekti.

Rahmi Kireç, Dursunbey’den ekonomik nedenlerin yanında eğitim ve sağlık yüzünden de gidenlerin olduğunu, eğitime 117 öğretmen açığı ile başlandığını dile getirdi.

-İl Tarım Müdürlüğü temsilcisi Rahmi Kireç’i tekzip edercesine; “İş konusunu çözerseniz, diğerleri beraberinde zaten çözülür” görüşünü ortaya attı.

Ramazan Kıymaz, gençlerin sigortalı iş için dışarı gittiklerini öne sürdü.

-Hamzacık köyünden Mustafa Bey, köylerin toplantıya olan ilgisizliğe dikkat çektikten sonra GMKA’na yönelik sitemlerini dile getirdi.

-Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Soykan, Mustafa Bey’in sitemine (muhatabı olmadığı halde) cevap vererek “Proje güzeldi ama para bitti” açıklamasını yaptı.

-Dursunbey kaymakamı söz almak zorunda kaldı. GMKA’na yönelik olarak “Öncelik veriyorum diyebilir. Fırsat eşitliği olmadığını düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

-Rahmi Kireç bu görüşü desteklemek için “Dursunbey’in projeleri gücenmesinler diye kabul edildi” dedi.

-Kaymakam Yaşar Aksanyar ayrıca Balıkesir ilindeki kurumları kasdederek “Bizim kurumlardan beklentimiz şu: Biz kimse elini taşın altına koysun istemiyoruz. Mümkünse omuzlatıp girsinler taşın altına. Dursunbey olarak pozitif ayrımcılık istiyoruz” açıklaması yaptı.

-Belediye Destek Hizmetleri Müdürü Nusret Ergin “Ekonomiyi ön planda tutmamız lazım” görüşünü paylaştı.

-İlçe Tarım Müdürü Ferudun Emektar, Dursunbey’de organize hayvancılık bölgeleri oluşturulabileceğini ve bu şekilde girişimcilerin teşvik edilebileceğine vurgu yaptı.

-KOSGEB temsilcisi “Dursunbey Kosgeb desteklerinden haberdar değil” hatırlatmasında bulundu.

-Balıkesir İKT müdürü Abdullah Soykan “İnsanlar mutlu oldukları yerlerden göç etmezler” tanımlaması yaptı.

-GMKA temsilcisi, “Tanıtım eksikliğiniz var. Projeleri yaptırırken danışmanlık şirketleri ile çalışın” önerisinde bulundu.

* * *

HABERİN YORUMU:

ÜMİT YOK, ÜMİTSİZLİK ARTTI!

-Toplantının önemli pozisyonları bu şekilde gelişti. Toplantının geneline baktığımızda devleti temsil edenlerin Dursunbey’i anlayamadıklarını ya da anlamak istemekleri kanaatine varıyoruz. Vali beyin talimatları ile bu toplantıya katılmak zorunda kalan devlet temsilcileri şişi de, kebabı da yakmadan toplantıyı bitirmek ve Vali beye pembe tablolu bir toplantı raporu sunma derdindeydiler.

-Devletin temsilcileri Dursunbey’e sadaka vermeye gelmiş ağalar rollerindeydi. Bu roller toplantının ilkokul müsameresi gibi geçmesine yol açtı.

-Dursunbey Kaymakamı Yaşar Aksanyar’ın sitem dolu çıkışları dikkat çekiciydi. Bir anlamda “isyankarlığın” dışa vurumu gibiydi. Ancak çoğu kişi de bu çıkışların ne anlama geldiğini okuyamadı. Okuyanlar ise “bana dokunmayan yılan” modundaydılar.

-Balıkesir Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Soykan’ın, GMKA’na yönelik yapılan bir siteme balıklama atlayarak “Proje güzeldi ama para bitti” diye açıklama yapma ihtiyacı duyması oldukça düşündürücü ve manidardı.

Sonuç  itibariyle toplantı ümit vermedi, aksine Dursunbey’de ümitsizlik arttı…

Haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

Sosyal medyada toplantı hakkında yapılan yorumlardan bazıları:

dursunbey kaymakam

* * *

dursunbey abdullah soykan

* * *

dursunbey nusret ergin

* * *

dursunbey kıymayın efendiler

* * *

dursunbey toplantı

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.