Dursunbey’i tanıt(ama)mak!

Balıkesir Valiliği’nin organizasyonu, kaymakamlıkların öncülüğü ve belediyelerin katkıları ile İstanbul Feshanede gerçekleştirilen “Balıkesir Tanıtım Günleri” etkinlikleri sona erdi.

Etkinliklerin ana amacına baktığımızda “Balıkesir’i tanıtmak”. Amaç bu ise, Balıkesir ili tanıtılmaya ihtiyaç duyan, az bilinen veya bilinmeyen bir il yorumu da ortaya çıkabilir. Bu yorumu açmak gerekirse, örneğin İstanbul, İzmir, Ankara gibi iller hiçbir zaman başka bir il’e gidip kendilerini tanıtmaya ihtiyaç duymazlar.

Bu tür organizasyonlar son dönemlerde moda oldu. Feshanede bir çok il bu tür etkinlikler yaptı. Ancak hemşerilerini memnun etmekten ve memleket nostaljisi yaşatmaktan öteye gidemedi. Malum TV’lerde de “Gezelim/Görelim” tarzı  bir çok program yapılmakta, bu programlarda tanıtılmadık il, ilçe ve köy adeta kalmadı.

dursunbey feshane etkinlik

DURSUNBEY FESHANEDE HANGİ OYUNCULARI İLE OYNADI?

Diğer ilçelerin durumu ve pozisyonundan ziyade biz organizasyona “Dursunbey penceresi”nden bakmak istiyoruz. Öncelikle Feshaneye Dursunbey’den neler götürüldü, onlara bakalım:

-Ahşap sanatçıları (Sadi Bagana ve Turan Kaplan), seramik sanatçıları (DMYO Öğr. Gör. Nedim Çaltı) , Ametist taşı, elma, lokum, ahşap ürünler, kitap, broşür. Son gün Barana ekibi ve gösterisi.

-İlçe kaymakamı Yaşar Aksanyar etkinlik süresince görevinin başındaydı. Diğer ilçe kaymakamlarını etkinliklerde pek göremedik. Belediye başkanı Ramazan Bahçavan etkinliğe zannımızca bir gün katılabildi. Hasan kardeşimiz 4 gün süresince görevdeydi. Adnan kardeşimiz “hangi taşı kaldırsak, altından Adnan çıkıyor” dedirtti. Bazı hemşerilerimiz Dursunbey standında ilgi gördüklerini söyleyip, memnuniyetlerini dile getirdiler. Dursunbey standında önemli isimler olarak işadamı Mehmet İlker’i gördük.

-Etkinliklere her yöre kendine özgü bir şeyler götürür. Edremit zeytinyağı ile, Sındırgı halıları ile, Erdek turizmi ile, Çayırhisar sucukları ile, Susurluk ayranı ile, Karapürçek kadınları tarhanası ve eriştesi ile, Bigadiç boru ve termalleri ile, Mahmudiye köy ekmekleri ile etkinlikte yer aldılar. Dursunbey ise ahşap, ametist ve lokum ile ön plana çıkmaya çalıştı.

dursunbey feshane stand

ADI ÜZERİNDE: “TANITIM GÜNLERİ”

Şimdi “Siz oraya ne için gittiniz?” diye sorsak, doğal olarak “Balıkesir’in tanıtımına Dursunbey olarak katkıda bulunmaya gittik” denilecektir. Cevap doğrudur. Ancak böyle bir fırsatın avantaja çevrilememesi Dursunbey için büyük bir eksikliktir diye düşünüyoruz.

Tanıtım günlerinde Dursunbey tanıtılmış mıdır? Tanıtıldı ise ne kadar tanıtılmıştır? Gerekli tanıtımlar yapıldı ise, bunların pozitif yansımaları nedir ve bu yansımalar ne zaman görülecek veya hissedilecektir? “Dersinize iyi çalışmışsınız, aferin” veya “Hemşerilerimizi burada görmekten çok memnun olduk”un ötesinde Dursunbey’in ekonomik ve sosyal hayatına nasıl bir katkılar sağladık? İlgililer ve yetkililer, prosedürü yerine getirmenin dışında bu maçı gösteri maçının ötesine taşıyabilmiş midirler? Bizce önemli olan ve merak edilen konular bunlardır.

ETKİNLİKLER NEDENİYLE KAÇ TV KANALINDA, KAÇ HABER SİTESİNDE, KAÇ GAZETE VE DERGİDE DURSUNBEY ADI GEÇTİ? HANGİ İŞ BAĞLANTILARI SAĞLANDI?

Amaç; Dursunbey’i, Dursunbey’liye anlatmak olmamalıdır veya olmamalıydı. Amaç ve hedef; Dursunbey’i Balıkesir’e, Türkiye’ye, gerektiğinde dünyaya açmak olmalı ve olmalıydı. “Ben bana verilen görevi en iyi şekilde yerine getirdim veya getirdiğime inanıyorum” mantığı ile yola çıkar, tabulaşmış görseller ile havanda su döverseniz, Dursunbey yerinde saymaya devam eder. Bir başka deyişle havamız yerinde ama cepte para yok!

Dursunbey, Balıkesir ilinin en fakir ve en fazla göç veren ilçesidir. Dursunbey’in acil müdahalelere ihtiyacı vardır. Dursunbey kabuğunu kırmak zorundadır ama kabuğunu kırmaması için kabuğun üzerine beton dökerseniz, bu kabuğun kırılması mümkün değildir. Bu açılardan bakıldığında Balıkesir tanıtım günleri Dursunbey açısından “Körler, sağırlar birbirini ağırlar”dan öteye gidememiştir.

Dursunbey’in bizce önemli bir sıkıntısı da “DURSUNBEY’İ TANIT(ama)MAKTIR!”

Haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

dursunbey yüzde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.