Dursunbey’in her yerinden bereket fışkırıyor!

Dursunbey ilçemiz genellikle çok sayıdaki camileri ile bilinir. Ayrıca Suçıktı mesire yeri de ilçenin gezilecek tek noktası olarak sunulur. Oysa Dursunbey’i akılda bırakan ne camileridir, ne de Suçıktı mesire yeridir.

Türkiye’nin birçok yerinde Dursunbey’deki camilerden daha görkemli ve gezilmeye-görülmeye değer camiler vardır. Yine Türkiye’nin birçok yerinde Suçıktı mesire yerinden kat kat güzel ve kullanışlı doğa harikası yerler mevcuttur.

dursunbey çeşmeler toplu1

Biz Dursunbey’in gerçek özelliğinin doğal suları ve çeşmeleri olduğunu iddia ediyoruz. Dursunbey’in hangi yönüne giderseniz gidin, mutlaka bir çeşmeye rastlarsınız. Bu Dursunbey’in en güzel özelliklerinin başında gelir. Dilerseniz çeşme başında aperatif yapabilir, dinlenebilir, dilerseniz kana kana doğal dağ ve kaynak sularını içebilirsiniz.

Dursunbey ilçe sınırları dahilinde yaptığımız araştırmalarda irili-ufaklı olmak üzere 500’ün üzerinde çeşme olduğunu, bu sayıda çeşmenin Türkiye’nin herhangi bir ilinde veya ilçesinde olacağını sanmıyoruz. Bu açıdan bakıldığında Dursunbey ilçesinin çeşmeler konusunda bir rekorun sahibi olduğunu övünerek ve rahatlıkla söyleyebiliriz.

dursunbey çeşmeler toplu2

Yaptığımız araştırmalarda söz konusu çeşmelerin büyük bölümü hayırsever vatandaşlar tarafından “aman su boşa akmasın, en azından birilerine ve canlılara faydası olsun” düşüncesi ile derme-çatma da olsa kullanılabilir çeşme haline getirilmiş, su içmek için tası da unutulmamış.  Bazı çeşmelerde hayırsever vatandaşlarımızın isimlerini görmek mümkün. Bazılarında ise isim vermeye gerek duyulmamıştır.

dursunbey çeşmeler toplu3

Dursunbey’e ayrı bir renk ve eşi bulunmaz bir özellik ve güzellik katan çeşmelerimizde emeği olan herkese teşekkür ediyor, hepsinden “Allah razı olsun” diyoruz.

Özel haber/Yorum: Ahmet Erdoğan

dursunbey havuz park

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.