Dursunbey’in imajını inşaatçılar değiştiriyor

Her yıl 1000’i aşkın göç veren bir ilçede inşaat sektörü tam gaz giderken, Ekmekçioğlu İnşaat’ın önlenemez yükselişi de devam ediyor.

2011 yılı için 267 bin (267 milyar) lira vergi ödeyen (Fırın İşletmecisi-Müteahhit) Hüseyin Bıldır Dursunbey tarihinde kırılamayacak bir rekora imza atarken, (Sarraf-Müteahhit) Süleyman Varol 48 bin lira ile vergi sıralamasında 3.cü sırayı aldı. İlker Kandemir ve İsmail Kıymaz ortaklığı olan Kardelen İnşaat’ın ise ilk sıralarda yer alamaması dikkat çekiyor.

İlçemizde inşaat işinde tam gaz giden 3 inşaatçının ortak özellikleri, 3’ünün de “şirket olmaması” ve bireysel çalışmaları. Hüseyin Bıldır ekmek fırını işletmeciliğinin yanında, Süleyman Varol ve İlker Kandemir sarraf işinin yanında, İsmail Kıymaz ise kereste ticaretinin yanında adeta “ek iş olarak” inşaat işiyle uğraşıyorlar.

Ticaret hayatına Eminbey caddesindeki babasına ait ekmek fırınında başlayan Hüseyin Bıldır’ın son 4-5 yıl içinde inşaat sektörüne el atmasıyla başlayan “yap-sat” serüveni 267 bin lira vergi ödemesi ile zirveye çıktı.

İlçemizdeki 3 inşaatçının arasında süren tatlı rekabet ilçemize bir çok yeni bina kazandırırken, 3 girişimcinin şu ana kadar 1000’i aşkın dairenin yapımına imza attıkları tahmin ediliyor. Yüzlerce ailenin yeni ev sahibi olmasına da imkan tanıyan müteşebbislerimiz Dursunbey’in kentsel imajını da değiştirmeyi sürdürüyorlar.

Dursunbey’deki kentsel dönüşümü yıllar öncesinden başlatan inşaatçı müteşebbislerin bu çalışmalarında tek olumsuz taraf, tüm inşaatların benzer standartlarda ve tek düze bir şekilde yapılması.

Dursunbey’de birçok şirket ve oluşum mevcut iken ve bu şirket ve oluşumlar havanda su döverken, 3 girişimcinin “ek iş olarak yaptıkları” inşaat çalışmaları ilçemizin en önemli konularının başında geliyor. İlçemizdeki inşaat sektörüne ve ekonomisine can veren, yüzlerce insana dolaylı ve dolaysız istihdam ve iş imkanı sağlayan bu girişimcilerin gidişatları daha çok konuşulacak ve bu sektör için önemli ve ciddi analizlerin yapılmasına yol açacak.

(Ahmet Erdoğan özel haber)

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.