gurbet kuşları

İlçemizin yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olan Doç. Dr. Hüseyin Sak’ı “gurbet kuşları” başlıklı köşemize ilk konuk olarak alıyoruz.

Öncelikle sayın Doç. Dr. Hüseyin Sak’ın biyografisini inceleyelim:

-1950 yılı Dursunbey doğumlu.

-1973 yılında İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi’nden mezuniyetini müteakip, Paris-I Panthéon-Sorbonne Üniversitesi’nde iktisat doktorası yaptı (1979).

-Meslek hayatına 1979 yılı sonunda –İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu adı ile Bursa İTİA bünyesinde iken YÖK Kanunu ile adı değiştirilerek Uludağ Üniversitesi’ne bağlanan ve halen Balıkesir Üniversitesi bünyesinde öğretime devam eden Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda Kamu Maliyesi Öğretim görevlisi olarak başladı ve 1982 yılında Yardımcı Doçent unvanı ile İktisat Öğretim Üyeliğine geçti. Adı geçen Yüksekokul’da akademik fonksiyonlarının yanında idari görevler de üstlenerek, önce Müdür Yardımcısı, ardından da 1982 yılından itibaren Yüksekokul Müdürü olarak görev yaptı.

-Söz konusu görevini sürdürmekte iken, 1984 yılında naklen Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne Daire Başkanı olarak atanan Hüseyin Sak, bu görevinin ardından, anılan kurumda geçirdiği yaklaşık 18 yıl boyunca sırasıyla; T.C. Cidde Başkonsolosluğu Ekonomi ve Ticaret Müşaviri (1988-1991), Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü, “Ekonomik Analiz”, “Uluslararası Sermaye Piyasaları” ve “Dünya Ekonomileri İzleme” Daireleri Başkanı (1991-1996), T.C. Bahreyn Büyükelçiliği Ekonomi Müşaviri (1996-1999) olarak çalıştı.

-Bürokratik görevlerinin yanı sıra akademik çalışmalarını da sürdürerek 1987 yılında İktisat Doçenti unvanını aldı. Ayrıca, 2000-2002 yılları arasında Başkent Üniversitesi MBA Programında yarı zamanlı öğretim üyesi olarak, “İktisada Giriş” ve “Dünya Ekonomisinde Gelişmeler ve Türkiye Ekonomisi”  derslerini verdi.

-Bahreyn’deki yurt dışı görevinin ardından atandığı “Hazine Uzmanı” kadrosunda iken, geçici görevlendirme ile, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda “Sektörel Rekabet ve Tüketici Hakları Dairesi” Başkanlığını üstlenen (1 Nisan 2002)  Doç. Dr. Hüseyin Sak, 1 Haziran 2002 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Kurul Üyesi olarak atandı ve 5 Haziran 2002 tarihinde yemin ederek görevine başladı.17 Aralık 2003 tarihli ve 2003/6695 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Kurul İkinci Başkanı olarak görevlendirildi.

-2008 yılında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu üyeliğine atandı ve halen bu görevi yürütüyor.

-Evli ve iki çocuk babası Doç. Dr. Hüseyin Sak, Fransızca, İngilizce ve Arapça biliyor.

-O “DOST” BİR KİŞİ…

24 Nisan 2012 tarihinde Karyağmaz köyü doğumlu edebiyatçı-yazar Ramazan Dikmen’in, 15. vefat yıldönümü nedeniyle TYB Bursa Şubesi’nin “Bir Vefadır Yaşamak” başlığı altında düzenlediği anma programına katılan Sak, bu toplantıda yaptığı dostane konuşması ile de “dost bir kişi” olduğunun mesajlarını verdi

Hüseyin Sak şunları söyledi: “Ramazan’ı anmak için hazırlanan bu programa büyük bir coşkuyla geldim. Fakat konuşabileceğimi hiç sanmıyorum. Zira Fethi Gemuhluoğlu’nun ‘dostluk’ üzerine bir konuşması var. Bu konuşmadan daha iyi bir dostluk konuşması yapamam. Fakat şunları da söylemeden geçemeyeceğim: Ramazan Dikmen, sohbetinden en fazla istifade ettiğim kardeşlerimdendir. Kendisiyle ortak yönlerimiz vardı. Mesela hemşeriydik. Fransa’da yetişmiş bazı Müslüman entelektüellere aşinaydık. Onları konuşurduk. Yazı planlarını, hikâye taslaklarını paylaşırdı. Onun vefatıyla biz gerçekten büyük bir değeri kaybettik.”

-SAK “GÖREVİNE VE OLAYLARA HAKİM” BİR YÖNETİCİ…

Zaman zaman DDK’nın çalışmaları hakkında kamuoyuna ve basına açıklamalarda bulunan Sak, YÖK hakkında yapılan tartışmalar üzerine şu açıklamayı yapmıştı: DDK, YÖK’Ü YALANLADI: Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu üyesi ve ÖSYM’ye ilişkin inceleme komisyonunun Heyet Başkanı Hüseyin Sak, “Biz DDK ile birlikte çalışıyoruz” diyen YÖK Başkanı Özcan’ı yalanladı. Hüseyin Sak, şunları söyledi: “DDK adına görevlendirildik, inceleme yapıyoruz. Çalışmamızın kapsamına, YÖK’ün bütün işlemleri dahildir. iki noktaya dikkat çekmek istiyorum. Çalışmamız, Başsavcılık ve YÖK’ün çalışmalarından ayrıdır. Bizim çalışmamız Cumhurbaşkanlığı adına yapılır. YÖK’ün incelemesinden bağımsız ve farklıdır. Bu kapsama YÖK Denetleme Kurulu’nun yaptığı kopya incelemesi de dahildir. YÖK Başkanı’nın ‘Biz çalışmayı DDK ile yapıyoruz’ açıklamaları da yanlıştır. Kendi çalışmamızı bitirince gerekli makamlara sunacağız.”
 
-DURSUNBEY’LİLERİN AĞABEYİ

Şu an “Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu üyesi” olan Doç. Dr. Hüseyin Sak, mütevazi ve sevecen kişiliği ile tüm Dursunbey’lilerin sevdiği ve saydığı bir isim. Uzun yıllar Ankara yönetiminde çeşitli görevlerde yer alan Hüseyin Sak, Dursunbey’e ve Dursunbey’li hemşehrilerine desteği ile de biliniyor.
Doç Dr. Hüseyin Sak’a Cumhurbaşkanlığı DDK’daki 0312 470 25 11 no.lu telefonundan ulaşılabilir.

-BİRAZ DA NOSTALJİ…
 SAK’IN MİLLETVEKİLİ ADAYI OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

1991 yılı Milletvekili Genel seçimlerinde Anavatan Partisi (ANAP)’tan Balıkesir 2. bölgeden milletvekili adayı olan hemşerimiz Sak, ile o dönemde çok olumlu diyaloglarımız olmuştu. Türkiye’ye ve Dursunbey’e faydaları olacağına inandığımız Hüseyin Sak, o seçimde DYP’nin Balıkesir’de 7-0 yapması nedeniyle seçilememiş ve bir daha da siyaset sahnesinde yer almamıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.