Dursunbey’li keresteci esnafı sineğin yağını hesaplamaya başladı

dorsunbey orman depo

Uzun yıllardır sesi çıkmayan ve kamuoyunda bir eli yağda, bir eli baldaki meslek grubu olarak tanımlanan Dursunbey’li keresteci esnafı son aylarda kapı kapı gezip dertlerine derman aramaya başladılar.

KERESTECİ ESNAFI NE İSTİYOR?

-Kalite ve standartların iyileştirilmesi, İstaihsalde çalışanların kurstan geçirilip, sertifika alanların ormanlarda çalıştırılması.
-Odun bile olamayacak emvallerin depolara indirilmemesi.
-İthal emval ile rekabet edebilme koşulları,Fiyat politikası ve kalite.
-Mektup Faizlerin düşürülmesi veya kaldırılması
-Muammen bedellerin düşürülmesi
-Nereye gittiği belli olmayan ve maliyetimizi yükselten, OGM nin satış gelirini düşüren % 3 Bakanlık fonu ile %3 ağaçlandırma fonunun mutlaka kaldırılması
-OGM ya bağlı depoların 400’den 200’lere düşürülmesi
-Depolarda yükleme yapan kepçecilerin yükleme işine el atılıp, tüm depolarda makul seviyelerde tutulması
-Dikilideki verim % desi kaldırılacak, ağaçların boy ve kuturları ile ihaleye çıkarılacak. Yanılma payı % 1-2 lere çekilmiş olacak.

YETKİLİLER NE TAVSİYE EDİYOR?

Sosyal medyada takip edebildiğimiz kadarı ile KDV tevkifatı konusunda Ankara’ya çıkartma yapan Keresteciler Derneği 2. başkanı Ahmet Savran, oradaki toplantıların ardından OGM İşletme ve Pazarlama Daire Başkanı Kenan Akyüz’ü ilçeye de davet ederek keresteci esnafının bilgilendirilmesini sağladı.

Toplantıda KDV tevkifatı, fonlar ve OGM’nin dikili ağaç satışına yönelmesi ile keresteci esnafın zor duruma düştüğü dile getirilirken, Mayıs ayından itibaren KDV tevkifatı, dünyada yaşanan ekonomik kriz ve dış piyasadaki gelişmeler nedeni ile sektörün ciddi dar boğaza girdiği belirtildi.

Türkiye’de Kereste sektörünün düşüşte olduğunu belirten Kenan Akyüz, yenilikçi ürünlerin önem kazandığını ve OGM’nün bu alana yönelik üretimini arttırdığını söyledi. Son zamanlarda ise STK ve Dernekler vasıtası ile kendilerine esnafın ve sektörün yaşadığı sıkıntıların iletildiğini, kendilerinin de esnaf ile birlikte bu sorunlara çare aradıklarını söyledi.

Maliye Bakanlığı ile görüşüldüğünü ve KDV tevkifatı için oranlarda indirime gidilmesinin beklendiğini söyleyen Akyüz, KDV tevkifatı kaldırılsın ya da oranlar değiştirilsin diye teklifte bulunduklarını, Maliye Bakanlığı kar ettik derken kendilerinin (OGM) zarar ettiğinin anlatıldığını belirtti. Önümüzdeki günlerde ise KDV tevkifat oranlarının esnafın lehine değiştirileceğinin müjdesini verdi.

Kenan Akyüz artık esnafın birleşmesi gerektiğini ve kereste sektörünün yenilikçi ürünlere yönelmesinin önemini de vurguladı.

KERESTECİ ESNAFI SIKINTIDA MI, YOKSA
DAHA ÇOK KAR MI HEDEFLİYOR?

“Dursunbey’de sektör” deyince ilk akla gelen keresteci esnafıdır. Geçmiş yıllarda kerestesi ile ünlü olan ancak değişen faktörler nedeniyle bu özelliğini kaybeden Dursunbey ilçesindeki keresteci esnafında son aylarda ciddi yakınmalar baş gösterdi.

Sineğin yağını hesaplama noktasına gelen kerestecilerin bu gidişatları kamuoyunda tehlike işaretleri olarak yorumlanırken, “Yok keresteciler hem işini bilir, hem de sinekten yağ çıkarmasını bilirler” şeklinde görüşler de ortaya atılıyor.

Dursunbey’deki keresteci esnafının durumunun iyi olduğu, hedef saptırmak adına bu tür çıkışlar yaptığı da kereste imalathanelerinde çalışanlar tarafından öne sürülüyor.

Dursunbey’de her zaman hedef tahtası olan keresteci esnafının son aylardaki yakınmalarının ne kadar doğru olup veya olmadığını ancak ilerleyen süreçte görebileceğiz.

dursunbey kereste

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.