Osman-Kemal, asayiş berkemal!

Dursunbey’de ÜÇEYLÜL isimli gazetenin 1987 yılında yayına başlamasından sonra spora olan merakımızdan dolayı da Dursunbeyspor maçlarını izlemeye başlamıştık.

Bu süreçte Dursunbeyspor maçlarını izliyor ve maçları gazetemizde haber olarak yayınlıyorduk.

O yıllarda izlediğimiz bir maçta (arşivimizde kayıtlıdır) tüm oyuncularımız iyi mücadele etmişti, ancak rakip güçlü ve zor bir takımdı. Bu zor maçta Osman ve Kemal ikilisi harika bir uyum sergileyerek zor maçın kazanılmasında öncü olmuşlardı.

Çıkan ilk sayımızda, spor haberinin yanında “Osman-Kemal, asayiş berkemal” başlıklı kısa bir yorum da yapmıştık. Bu bizim maçlar hakkındaki ilk yorumumuzdu.

OSMAN VE KEMAL SON SEZONLARINI BİZİM HATIRIMIZ İÇİN OYNADILAR…

1990 yıllarında, o zamanki kulüp başkanımız Rıdvan Güven siyasi faaliyetler ile yoğundu ve milletvekili adaylığı için çaba gösteriyordu.

Bu süreçte Rıdvan Güven’e gittik ve “Abi izin verirsen biz Dursunbeyspor Kulübü yönetimine gelmek istiyoruz” dedik. Sayın Güven “Hay hay Ahmet’ciğim. Çok iyi olur. Zaten benim işlerim yoğun, kulübe de çok faydalı olamıyorum” dedi.

Sayın Güven’den bu oluru ve icazeti alarak ilk kongrede yönetime talip olduğumuzu açıkladık ve kongrede yönetime seçildik.

Ancak; yaşları nedeniyle de Osman Cengiz ile kemal Onat arkadaşlarımız da futbolu bırakmak istiyorlardı. Her ikisine de bizzat giderek “Arkadaşlar, biz acemi insanlarız, merakımız nedeniyle yönetime ilk kez seçildik. Allah aşkına, biz işi öğrenene kadar bir sezon daha oynayın. Siz oynamazsanız biz yönetim olarak rezil oluruz” dedik. Arkadaşlar sağ olsunlar hiç itiraz etmeden “tamam” dediler ve son sezonlarını oynadılar. Sağ olsunlar diğer sporcu arkadaşlarımız da hiç fire vermeden kadroda yer aldılar.

OSMAN CENGİZ: HEM HARİKA BİR ORTA SAHA OYUNCUSU,
HEM DE EN BEYEFENDİ BİR FUTBOLCUYDU

Osman Cengiz ve Kemal Onat isimleri Dursunbeyspor tarihinin en akılda kalan yıldız oyuncularıydılar. Başlarında Dursunbeyspor’un eski oyuncularından olan Halil Biltekin gibi deneyimli bir hoca da olunca rahat futbol oynuyorlardı, önemli başarılara imza atıyorlardı.

Osman’ın zekası ve ayak bileklerini ustaca kullanması, oyunu iyi okuması, özellikle Kemal’in ne zaman, nerede olacağını iyi hesap etmesi, süper pasları, süper frikik golleri yıllarca Dursunbeyspor seyircisine büyük keyif ve güven verdi.

Bir o kadar da beyefendi olan Osman Cengiz “bizim ilk, kendisinin son sezonunda” oyun temposunu hiç bozmadan başarı işle oynadı ve gönüllerimizde taht kurarak futbola veda etti.

Bu arada bir anımızı da paylaşalım: Deplasmanda Çimentospor ile oynuyoruz. Hava şartları çok kötü ve hava çok soğuk. Devre arasında Osman Cengiz elleri formasının içine sokmuş vaziyette antrenörümüz Halil Biltekin’in yanına gelerek “Halil abi hava çok soğuk, çok üşüdüm. Ben ikinci yarıya çıkmayayım” dedi. (takımımız skor olarak önde olmasına rağmen) Halil Biltekin, Osman Cengiz’e “olmaz” anlamında bakınca, Osman Cengiz hiç itiraz etmeden takımıyla birlikte sahaya çıktı.

MİÇO KEMAL’İN GOLLERİNE DOYULMAZDI…

Lakabı “Miço” olan (bu lakabın nereden geldiği konusunda herhangi bir bilgimiz yok) Kemal Onat, Dursunbeyspor tarihindeki golcüler arasında en akılda kalan isimdir.

Oyunu okuması, rakibini iyi gözlemlemesi, fırsatçılığı, golü adeta koklaması sonucu yıllarca Dursunbeyspor seyircisine yüzlerce harika ve süper goller izlettirdi.

Necati Seçal’dan edinebildiğimiz bilgilere göre; Kemal Onat o yıllarda Çimentospor’a transfer olmuş. Ancak o süreçte Galatasaray futbol takımı da Kemal Onat’ı kadrosuna katmak istemiş. Çimentospor yöneticileri Kemal Onat’ın lisansını vermemesi üzerine Kemal’in Galatasaray Kulübü’ne gitmesi imkansızlaşmış.

Kemal Onat az konuşan, çok beyefendi ama futboluyla konuşan çok özel bir arkadaşımızdı. Kendisinden geçmişiyle ilgili herhangi bir bilgi edinememiştik. Ancak Necati Seçal’ın aktardığı bilgilerin doğruluğunu sizlere aktaracağımız bir hatıramız ile teyit edelim.

Kemal’in Dursunbeyspor’da son sezonu. O sezon grubumuzda Çimentospor’da yer aldı. Kemal de son sezon diye kendisini yormamak için libero mevkiinde (son adam) oynuyor.

Çimentospor ilk maç olarak Dursunbey’e geldi. O maçta Çimentospor’u 10-0 yendik. Kemal Onat o maçta TEK BİR GOL attı (10.cu ve son gol). İşte o gol futbol tarihinde görülemeyecek güzellikte bir goldü.

Ligin ikinci yarısında rövanş için Çimentospor deplasmanına gittik. Hava şartlarının çok ağır olduğu o maçta da Kemal Onat bir gol attı. Kazanılan frikik atışını Osman kullanacaktı. Kemal izin istedi ve vuruşu kendisi yaptı. O frikik golü de süper güzellikte bir goldü.

Kemal Onat futbol hayatını noktalarken, son sezonunda SADECE 2 GOL ATMIŞTI ve attığı bu gollerin ikisi de ÇİMENTOSPOR’a olmuştu.

Başta Osman Cengiz ve Kemal Onat olmak üzere Dursunbeyspor’a emeği geçen ve Dursunbeyspor için ter döken tüm sporcu ağabeylerimizi, arkadaşlarımızı ve kardeşlerimizi yürekten kutluyor, tümüne saygı, sevgi ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.