Eczacı Mustafa Korkmaz’ın Türkiye’de eşi yok!

1957 Dursunbey doğumlu olan Mustafa Korkmaz 1983 yılında Dursunbey’de başladığı eczacılık mesleğinde hem Dursunbey’de, hem Türkiye genelinde kırılamayacak rekorlara imza attı.

29 yıllık eczacılık mesleğinin son 20 yılının 17 yılını genellikle açık ara “Dursunbey vergi rekortmeni” olarak geçiren Korkmaz 3 yılı 2.ci olarak geçirdi. 1992 yılında en fazla vergi ödeyen mükellefler sıralamasında Mustafa Özer’in ardında az farkla 2.ci olan Mustafa Korkmaz 1995 yılında Hüseyin Deniz’in, 2012 yılında da Hüseyin Bıldır’ın altına düştü.

Son 20 yılında önemli vergi ödemelerine imza atan, 2004 yılında Balıkesir ili sıralamasında 4.cü olan (O yılda güneydoğu illerinde 13-14 il rekortmenini de geride bırakmıştı) Eczacı Mustafa Korkmaz’ın son 20 yılda ödediği vergi toplamına baktığımızda ise ortaya 880 bin 408 lira 98 kuruş (eski rakamlarla 880 milyar 408 milyon 980 lira) gibi bir rakam ortaya çıkıyor.

Böyle bir vergi rekortmenliğinin hem meslek olarak, hem de istikrar yönünden Türkiye’de eşi ve benzeri olmadığını rahatlıkla iddia edebiliriz. Dursunbey ve Türkiye şartlarında böyle bir rekorun bir daha kırılamayacağını da övünerek iddia edebiliriz.

Son 20 yıl içinde rekor üstüne rekor kıran ve devlete önemli vergiler ödeyen Ecz. Mustafa Korkmaz bu süreçte şehrimize Anadolu Lisesi kazandırılmasında da öncülük etti. 1995 yılında Anadolu Lisesi açılması şartıyla DÇPL yanındaki ek binanın her türlü bakım, onarım, mefruşat, malzeme vb. giderlerini üstlenen Mustafa Korkmaz’ın bu özverisi üzerine yeni açılan Anadolu Lisesine “Mustafa Korkmaz” ismi verildi.

İlerleyen yıllar içinde MKAL’nin ihtiyaçlara cevap vermemesi üzerine Hıdırlık mevkiine yeni bina yapılmasıdevlet tarafından  programa alındı, okul binası ihale edildi ve yapımı halen sürüyor.

İşyerinde ziyaret etiğimiz Ecz. Mustafa Korkmaz her zamanki mütevaziliği içinde sorularımıza gönül rahatlığı içinde cevap verirken, yaptığı işten ve devlete ödediği vergilerden dolayı kendisini mutlu ve huzurlu bir insan olarak gördüğünü ifade ederek “Eczacılıktan büyük huzur alıyorum. Çünkü ilçemiz kırsal, yoksul bir kesim olduğundan burada insanlara yardım etmek, mesleği zevkli hale getiriyor. Ayrıca eczacılık çok saygın bir meslek. Biz sadece eczacılık yapmıyoruz aynı zamanda danışmanlık da yapıyoruz. Örneğin bir hastalık karşısında bize danışanlara en modern yöntemleri sunuyor, onlara yol gösteriyoruz.” açıklamasını yapıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.