Eczanenin dışında da bir hayat var!

9 eczacının bulunduğu ilçemizde 9 eczacımızın 5’i bayan, 4’ü erkek eczacıdan oluşuyor. Korkmaz Eczanesi sahibi Mustafa Korkmaz şehrimizin en kıdemli eczacısı olarak göze çarpıyor. Dursunbey’deki eczacılarımızın sosyal hayatlarını incelediğimizde ise Yüksel Eczanesi sahibi Yusuf Yüksel en aktif ve en sosyal eczacı olarak dikkat çekiyor.

HAYATA FARKLI BAKAN, HAYATI FARKLI YAŞAYAN BİR ECZACI

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 1996 yılı mezunu olan Eczacı Yusuf Yüksel , mesleğinin dışında da hayat var düşüncesi ile hayata farklı bakan ve farklı yaşayan bir portre olarak karşımıza çıkıyor. Yaş olarak 40’ına merdiven dayayan Yusuf Yüksel koşuyor, yüzüyor, bisiklete ve ata biniyor. Hobileri arasındaki çeşitli yarışmalara amatörce katılıyor.

9-10 Temmuz’da Sakarya Karasu’da yapılan yarışa katıldı. 17 Temmuz’da da Asya’dan Avrupa’ya boğaz geçiş yarışlarında yer aldı. “Bu yarışa benim yaş kategorimde 150 civarında olmak üzere toplamda dünyanın çeşitli ülkelerinden 800 civarı sporcu katıldı. Asya’dan Avrupa’ya iki kıta arasını topluca yüzerek geçmek, tüm sporculara ayrı bir zevk ve heyecan veriyor. Ben de bu etkinlikte hem ülkemi, hem de eczacıları temsil etmiş olmanın gurur ve mutluluğunu yaşadım” diye anlatıyor katıldığı yarışmayı Yusuf Yüksel.

ECZANENİN DIŞINDA DA BİR HAYAT VAR!

Şehrimizdeki eczacıları sadece işyerlerinde görürüz. Ev ve işyerleri arasına sıkışmış eczacılarımızdan farklı bir yaşamı benimseyen ve bu farklılıkları eczanenin dışındaki hayatına da yansıtan eczacı Yüksel farklı hayatını şöyle özetliyor:

“Ben yüzme, bisiklete binme ve koşu sporlarını severek yapan bir insanım. Spora başlamamın en olumlu yanlarından birisi olarak zamanımı daha iyi kullanmayı öğrendim. Planlı ve programlı davranmak bizim kültürümüzde yaygın bir durum değil. İnsanın bunu kendisine sonradan öğretmesi gerekiyor. Ben spor sayesinde hem sağlığımı geliştirdim, hem de zaman yönetimi konusunda kendimi eğittim. Diğer önemli bir kazanımım da artık eskisi kadar çabuk sinirlenmiyorum ve daha hoşgörülüyüm. Bunu yanında daha sağlıklı ve dengeli beslenmeye başladım. Bisiklet sporunu oğluma da aşıladım. Oğlum bisiklet yarışlarında ikinci olarak ilk madalyasını 4 yaşında almış oldu. Bu da sporun diğer bir güzelliği, yani çocuklarınıza olumlu rol model oluyorsunuz.

SAĞLIK HER ZAMAN PARAYLA SATIN ALINMAZ!

Sağlık alanında çalışan kişiler olarak topluma örnek olma gibi bir misyon üstlendiğimizi de düşünüyorum. Bu düşünceden hareketle başta meslektaşlarım olmak üzere tüm vatandaşlarımıza günlük çalışmalarının yanında en az bir hobi edinmelerini veya bir spor dalı ile ilgilenmelerini tavsiye ediyorum. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için insanlar için spor vazgeçilmez olmalı diye düşünüyorum. Herkes kendi ilgi ve imkanları dahlinde yaş ve sağlık durumlarına uygun bir sporu seçebilir. Ayrıca spor yapmak için pahalı malzemeler almaya da gerek yoktur. Sadece ayaklarınızı koruyacak iyi bir spor ayakkabısı ve rahat kıyafetler yeterlidir.

HEDEFİM: BİSİKLET SEVENLER DERNEĞİNİ KURMAK

Trafikte bazı sürücüler motor ve bisiklet sürücülerini adeta yok sayarak kullanıcılarının can güvenliğini hiçe sayarak hareket ediyorlar. Yerel yönetimlerin bisiklet yollarını önemsemesi gerektiğini düşünüyorum. En büyük arzum, ilk etapta Balıkesir’i kapsayacak şekilde Bisiklet Sevenler Derneği’ni kurmak ve böylelikle daha sağlıklı insanlar sayısının artmasını sağlamak.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.