Eğlenmek, göbek atmak AKP’lilerin en doğal hakkıdır!

dursunbey seçim zaferi

AK Parti 30 Mart yerel seçimlerinde Dursunbey’den Balıkesir Büyükşehir Belediyesi için 17.696 oy (%64.6), Dursunbey Belediye Başkanlığı için 15.463 oy (%56.5), Belediye Meclis üyeliği için de 15.939 oy (%58.5) aldı.

Oy sayılarına ve yüzdelerine bakıldığı zaman ortada büyük bir başarı gözüküyor. Bu başarı kabul edilirse, AKP ilçe teşkilatının ve kazanan adayların 40 gün 40 gece düğün-dernek yapmaları ve eğlenmeleri en doğal hakları. Bu duruma burun kıvırmak haksızlık olur, kıskançlık olur.

Seçimlere bir maç havasında bakmak gerekirse; AKP Dursunbey’de maçı açık puan farkıyla kazanmış ve şampiyon olmuştur. AKP en yakın rakibine Büyükşehirde 43 puan, Belediye Başkanlığında 35.6 puan fark atmıştır. Bunu görmemek, kabul etmemek, inkara kalkışmak da demokrasinin ruhuna aykırı düşer.

Nitekim bu sonuçlar doğrultusunda AKP ilçe teşkilatı ve kazanan adaylar seçim sonrası Dursunbey’de, Dursunbey tarihinde olmamış ve görülmemiş bir kutlamayı gerçekleştirdiler. Taraftarlara yemek ikramları yapıldı, konvoylar düzenlendi, havai fişek gösterileri sunuldu, davullar çalındı, oyunlar oynandı. Taraftarlar sevindirildi, rakip taraftarlara nispet yapıldı, rakipler ve düşmanlar çatlatıldı.

Yerel medya tüm bu olup bitenleri kamuoyuna “Zafer kutlamaları… Büyük zafer…” diye takdim etti. Bu takdim  üzerine geçmişe döndük ve arşimize başvurduk. Karşımıza şu bilgiler çıktı.

– 2002 yılı milletvekili seçimlerinde Ak Partinin Dursunbey’den aldığı oy sayısı ve yüzdesi: Oy 17.023 (% 57,01)

-2007 yılı milletvekili seçimlerinde Ak Partinin Dursunbey’den aldığı oy sayısı ve yüzdesi: Oy 21.076 (% 70.45)

-2009 yılı yerel seçimlerinde Ak partinin Dursunbey’den belediye başkanlığı ve İGM’de aldığı oylar: Belediye Başkanlığı 4.088 oy (% 39,5) – İGM 16.559 (% 56,9)

-2010 yılı Eylül ayında yapılan referandumda Dursunbey’deki Evet-Hayır oylarının sayısı ve yüzdesi: Evet 25.171 (% 85.5 ) – Hayır 4.277 (%14.5)

-2011 yılı milletvekili seçimlerinde Ak Partinin Dursunbey’den aldığı oy sayısı ve yüzdesi: Oy 22.325 – % 75.40

Yerel medya ortaya bir zafer lafı attı ama kimse kusura bakmasın, ortada zafer diye bir şey yok. Sadece olağan bir sonuç var. Lütfen kendi kendinizi komik duruma düşürmeyin.

dursunbey halil demir

DURSUNBEY HEP AK PARTİNİN KALESİ OLMUŞ. PEKİ AKP DURSUNBEY’DE HANGİ ZAFERİ KUTLADI, MERAK EDİLİYOR?

2002 yılından bu yana AKP Dursunbey’de hep kazanmış. 2011’de milletvekili seçimlerinde oyunu yüzde 75.4’lere kadar çıkarmış. Belediye başkanlığını sürekli kazanmış, İGM’de hep 3-0 kazanmış. Belediye meclisinde hep kazanmış.

Peki bu çılgınca kutlamaların anlamı ve ifadesi nedir?

Muhalefet partilerine midir? Rakip adaylara mıdır?

Muhalefet partileri bu ülkenin partisi değil midir? Rakip adaylar bu memleketin sevilen-sayılan insanları değil midir? Aday olup seçime katılmaları, kazanamamaları küçümsenecek, yadırganacak bir durum mudur?

Diyelim ki, Dursunbey’de yıllardır başka bir parti sürekli kazanıyordur. Sen öyle çalışırsın ki, kaleyi yıkarak bir tarih yazarsın. O zaman sağduyulu her vatandaş “Helal olsun adamlara, zoru başardılar ve kazandılar. Eğlenmek hakları” diyerek coşkuya ve sevince ortak olur.

Kendi isimleri ile çıksalar 300 oy alamayacak adamların Başbakanın gölgesinde kendilerini başarılı zannetmeleri ve çılgınca kutlamalar yapmaları vatandaşlarca yadırgandı. Vatandaşlar vakur ve sade kutlamalarla birlik ve beraberlik mesajları verilmesi gerekirken, muhalefet cephesine nazire yaparcasına kutlama yapılmasının hoş olmadığını dile getirdiler.

Bu konuyu emekli bir öğretmenimiz ile sohbet ederken, öğretmen arkadaşımız anlattı. Sizlere de aktaralım: Dursunbey’de 50-60 yıl önceleri. O dönemlerde seçimleri kazanan bir partinin ilçe başkanı davulcuları tutmuş ve özellikle rakip partililerin evlerinin önünde davul çaldırmış, davullarla birlikte kendileri de oyunlar oynamışlar.

Bugünkü görüntülere bakınca bazılarının hala 50-60 yıl öncesinde yaşadıkları kanaatine kapılıyoruz. Arkadaşlar biz Büyükşehir olduk, Dursunbey’de köy değildir. Bırakın bu Erol Taş ayaklarını.

Haber/Araştırma/Yorum: Ahmet Erdoğan

dursunbey akp kutlama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.