Ercan abi bu işi başarır!

ercan bal dursunbey

20 Nisan Cumartesi günü yapılan kısa adı DUKİAD olan Keresteciler, İmalatçılar ve Ambalajcılar Derneği’nin olağan kongresi 2’si kıdemli, 1’i çiçeği burnunda 3 Ak Partili adayın dernek başkanlığına aday olması ile ilk defa renkli ve hareketli geçti. Kongredeki seçimler sonrası 54 oy alan Ercan Bal dernek başkanlığına seçildi.

Seçimler sonrası yapılan değerlendirmelerde “Dursunbey’e ve keresteci esnafına en faydalı olacak kişi” olarak yorumlanan Ercan Bal, başkanlığa seçilmesinden sonra ilk olarak klasik resmi daire ziyaretlerini gerçekleştirdi. Ardından meslektaşlarını bir yemekli toplantı ile bir araya getirerek birlik ve beraberliği sağladı. Bu arada kendisine ve yönetimine gelen tebrikleri kabul etti.

Seçimler sonrası (22 Nisan tarihinde) işyerinde ziyaret ederek hayırlı-uğurlu olsun temennisinde bulunduğumuz Ercan Bal’dan ayrıca “bize özel röportaj” talebinde bulunmuştuk. Zannımızca işlerinin yoğunluğu nedeniyle röportaj talebimize zaman ayıramadı. Lütfederse “nalına da, mıhına da şeklinde” bir röportaj yapabiliriz.

Keresteciler Derneği’nin kongresi oldu, bitti. Doğal olarak kazanan sevindi, kaybedenler üzüldü. Protokol işleri halledildi, yemekler yenildi, tebrikler kabul edildi.

PEKİ BUNDAN SONRA NE OLACAK?

ercan bal yemek

Kongrede Ahmet Savran kazansaydı çok farklı beklentiler olmayacak, Savran Osman Bahçavan misyonunu devam ettirecekti. Alaattin Aslanboğa kazansaydı ne olacağı belli değildi. Çünkü sayın Aslanboğa ön hazırlıksız olarak ve her hangi bir açıklama yapmadan ve de isteksiz bir görüntü ile aday oldu. Dernek başkanlığı için “çok istekli bir aday” olarak sahneye çıkan Ercan Bal’ın kazanması kamuoyunda ve keresteci esnafları arasında beklentileri oldukça yükseltti.

Seçimler sonrası kamuoyunda yaptığımız araştırmalarda hemen hemen her kesim Ercan Bal’ın çok şeyler yapabileceğini ve çok şeyler yapması konusunda hem fikir durumundaydı. Burada en ilginç olanı ise, kereste imalathanelerinde çalışan emekçilerin bile Ercan Bal’dan büyük beklentileri vardı. “Ercan abi bu işi yapar. Bu işin yanında sanayi çalışanlarına da sahip çıkar, onların hakları, hukukları içinde mücadele eder” yorumlarına bizzat şahit olduk.

SAYIN BAŞKAN DURMAK YOK, YOLA DEVAM!

-Eski yönetimin ve kongrede aday olan Ahmet Savran’ın ismi ile hazırlanan “Bu ilçede iş var” bir proje hazırlanmış ve GMKA’na sunulmuştu. Bu proje ajansın asil projeler listesinde yer alamadı. Ancak bu projeyi incelediğimizde Dursunbey’e yararı olacak bir proje konumunda. Ahmet Savran kazansaydı bu projesini (ajans desteği olmadan) dernek ve yerel imkanlar ile hayata geçirir miydi, geçirmez miydi bilinmez ama kamuoyunun görüşü “devlette devamlılık vardır” ilkesi içinde Ercan Bal’ın bu projeyi sahiplenmesi ve yerel imkanlar ile hayata geçirmesi yönündedir.

278.000 TL. bütçeli proje “Ormanlarımızda kalan tonlarca üretim artığını köylülerimiz aracılığı değerlendirmek, ilçedeki hava kirliliğini önlemek, kerestecimizin imalat artıklarını değerlendirerek belirli bir işlemden geçirilip Pelet haline getirmeyi” amaçlıyor. Projedeki lay-lay lom tarzı mali detaylar çıkarıldığında ortaya çok cüzi bir maliyet tablosu kalıyor. Kamuoyunun; Ercan Bal’ın DUKİAD başkanı olarak bu projeyi hayata geçirebileceğine olan kanaatleri yaygın.

-Yılardır keresteciliği ile ön planda olan ancak değişen şartlar ve teknolojiler nedeniyle güncelliğini ve cazibesini kaybeden Dursunbey’deki kereste imalat sektöründeki kan kaybı devam etmekte ve yakın gelecekte misyonunu tamamlayacağı keresteci esnafları tarafından dile getirilmektedir. 10 yıl önce 1500 çalışanı olan sektördeki çalışan sayısı şu an 400 civarındadır. Bu durumdan hareketle Dursunbey’deki kereste sektörü yeni bir açılım, yeni bir gelişim süreci beklemektedir.

Son yıllarda “Dursunbey’de keresteci işadamı yoktur, kendisini işadamı sanan esnaflar vardır” tanımlamaları ve yorumları oldukça yaygındır. Keresteci esnafların “işadamı” statüsüne taşınması gerektiği dile getirilmektedir. “Sanayi” olarak adlandırılan kereste imalat sektörünün her yönüyle “gerçek bir sanayiye kavuşturulması” yönündeki arzu ve temenniler büyüktür.

Kereste sektöründe Ercan Bal’dan adeta devrim niteliğinde radikal kararlar alması ve kerestecilik sektörünü geleceğe taşıma beklentisi oldukça yüksek durumda. Ayrıca kereste imalat sektöründe emeği ile çalışanların da “Ercan abimiz” diye umut bağladıkları görülmektedir. Emekçi sınıfı Keresteciler Derneği’nin kendilerine de sahip çıkacağına ciddi anlamda inanıyorlar.

OSMAN BAHÇAVAN DERNEĞİ NE BÜYÜTTÜ, NE KÜÇÜLTTÜ

17 yıl başkanlığını yürüttüğü Keresteciler Derneği’nde “rutün” bir yönetim gösteren eski başkan Osman Bahçavan dönemi doğrusu ile, yanlışı ile geride kaldı. Peki yeni yönetim derneği ileriye taşıyabilecek mi? Taşıyacaksa, nereye kadar taşıyabilecek? “Protokollerde temsil ve yemek yemekten öteye” geçilebilecek midir?

Derneğin gelirleri az-çok bilinmektedir. Duyumlarımıza göre dernek kasası şu an “sıfır” durumdadır. Bazı kerestecilerin derneğe önemli miktarda borç taktıkları da rivayet edilmektedir. Ercan Bal ve yönetimi dernek gelirlerini artırabilecek midir? Tahsil edilmesi gerekenleri tahsil edebilecekler midir? Yıllardır “hayır kurumu gibi” imajı taşıyan dernek “herkesi kucaklayan statü de” üretimin lokomotifi olabilecek midir? Bekleyeceğiz ve göreceğiz.

Ercan Bal’dan beklentiler ve umutlar yüksek olsa da, bize göre Ercan abinin (ve yönetiminin) işi bu sefer oldukça zor. Çok çalışman lazım Ercan abi çok…

Araştırma/Haber: Ahmet Erdoğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.