Ercan Bal: Palet işi programımızda. İşçilerimizi unutmadık!

6 Mayıs 2013 tarihinde “Ercan abi bu işi başarır” başlıklı haberimizi “Çok çalışman lazım Ercan abi çok…” diyerek bitirmiştik. Bu haberin üzerinden 40 gün geçti. Bu sürede Keresteciler Derneği başkanı Ercan Bal’ın çalışmalarını takibe aldık.

Kısa sürede önemli işleri gerçekleştiren Ercan Bal, kereste imalat sanayinin bulunduğu alanın her türlü güvenliğinin sağlanması yönünde dikkat çekici adımlar attı. Dernek üyelerinin işlerini kolaylaştırıcı ve rahatlatıcı düzenlemeleri hayata geçirdi. Hepsini tek tek yazmaya kalkarsak, propagandaya girer, bu da bizim tarzımız değildir.

Dursunbey keresteciler derneği

Yoğun çalışmaları nedeniyle araya maydanoz olmak istemediğimiz için “Elçilik görevimizi bir ara yaparız” düşüncesi ile Keresteciler Derneği başkanı Ercan Bal’ı rahatsız etmemiştik. Ancak bir düğün davetinde karşılaştığımız Ercan Bal’a kamuoyunun taleplerini iletme fırsatı bulduk. İlk kez “ayak üstü” röportajı gerçekleştirdiğimiz Ercan Bal’a (biraz da samimiyetimize dayanarak) “Ercan başkan lafı uzatmayacağız. Şu palet işine sıcak bakıyor musun, bakmıyor musun? Dursunbey’in üretim reflekslerine ihtiyacı var. En azından artı/eksi araştırmalarını yap olacaksa da, olmayacaksa da kamuoyunu bilgilendir. Diğer bir konuda sanayi çalışanları (emekçileri) homurdanıyor. ‘Ercan abi dedik, bağrımıza bastık. Ercan abinin dönüp yüzümüze baktığı yok. Hep patronların işlerini yapıyor’ tarzında laflar ediyorlar. Sen bilirsin ama biz elçiyiz, herkesi kucaklayıcı olman gerekir diye düşünüyoruz” diyerek soru ve görüşlerimizi ilettik.

Bunun üzerine “ayaküstü” açıklama yapan dernek başkanı Ercan Bal “Abi palet işi programımızda. Şu an Dursunbey’de kereste fuarı açabilir miyiz, açamaz mıyız bunu araştırıyoruz. Palet işine ben de sıcak bakıyorum ama malum 40 günde ancak bu kadarı olabiliyor. Kereste çalışanları müsterih olsunlar, onları ihmalimiz söz konusu olamaz. Kereste sanayi işvereniyle, işçisiyle, dahili-harici çalışanıyla bir bütündür, bunun bilincindeyiz. Biz sadece işverenlerin değil, işçi arkadaşlarımızın da yönetimi olacağız. Önümüzdeki günlerde sadece kereste imalathanelerinde çalışanlara özel yemekli bir toplantı düzenleyeceğiz ve onların tüm görüş ve taleplerini bizzat dinleyeceğiz. Bunları rahatlıkla yazabilirsin. Ayrıca her şeyi hemen yapmak mümkün olamıyor, malum bazı işlerde bütçe meselesi. Derneğin kasasını sıfır durumda teslim aldık. Gelir getirici yeni kaynaklar oluşturmaya çalışıyoruz. Abi diğer bir davete daha gitmem lazım, bana müsaade” diyerek ayaküstü röportajımızı sonlandırdı.

Genç ve arzulu olması nedeniyle kamuoyundaki beklentileri yüksek olan başkan Ercan Bal’ın görüşleri umut verici oldu. Tahminimizce “Ercan abi” bu işi başaracak, belki de Dursunbey’in ufkunu açacak. Haydi hayırlısı…

dukiad site

Not: “Ercan abi” tanımlamasını sanayide çalışan 60 yaşlarındaki emekli bir arkadaşımız ifade etmiştir. “Senin oğlun yaşında” dememize rağmen “Olsun, o bizim gönlümüzde bizim abimiz durumunda” dediği için bu ifade kullanılmaktadır. Merak edenler için açıklamış olalım.

Haber/Röportaj: Ahmet Erdoğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.