Eskicilerin oğlu Mehmet Dursunbey’e küstü (mü?)

 

dursunbey mehmet ilker1

MEHMET İLKER DURSUNBEY’E NE VERDİ, DURSUNBEY’DEN NE ALDI?

Yıl 2001… Aylardan Eylül… Yer: Öğretmenevi salonu… Törenin konusu: 105 öğrenciye burs için bankamatik kartı dağıtımı… Dönemin kaymakamı: Seddar Yavuz… Burs desteği sağlayan: Mehmet İlker…

Törende kısa bir konuşma yapan Mehmet İlker “Ben Dursunbey’liyim. Bizi Dursunbey’de eskiciler lakabı ile tanırlar…” diye başlıyor konuşmasına. Ve o yıllarda biz böyle tanımaya başlıyoruz Mehmet İlker’i.

dursunbey üçeylül mehmet ilker

Sonraları Mehmet İlker’in Çınarlıpınar bölgesinden ve İstasyon mahallesinden arazi satın aldığını ve buralara meyve fidanları ektiğini duyuyoruz ve görüyoruz. O yıllarda Mehmet İlker ismi Dursunbey’de çok duyulur, çok konuşulur konumdaydı. Şehirde çeşitli binaları ve arsaları satın aldığı, ihtiyaç sahiplerine maddi yardımlar ettiği, Dursunbey’de önemli projeleri gerçekleştireceği halk arasında dilden dile konuşulurdu.

Emniyet Amirliği’nin karşısındaki sobacı Matur’un binasını satın alan İlker burayı yıkarak, buraya (Dursunbey şartlarına göre) çok görkemli bir bina yaptırdı. Bu arada çevre yolunun yanında başka bir arazi satın aldığı, buraya da 14 katlı öğrenci yurdu yapacağı söylendi. Daha sonra bu yere izin ve ruhsat alamadığı kamuoyunda konuşuldu.

İlerleyen süreçte Mehmet İlker’in “Mehmet İlker Vakfı” isimli vakıf kurduğunu gördük. Belediye başkanı M. Ruhi Yılmaz’ın da kurucuları arasında olduğu vakfın Dursunbey’e önemli maddi katkılar sağlayacağı çeşitli beyanlar ile duyuruldu. Emniyetin karşısındaki 4 katlı binanın 3 katı vakfa tahsis edildi. 1 katı “İlkerler Tarım A.Ş.” adı ile ticarethane olarak kullanılmaya başlandı. İlkerler Tarım A.Ş.’nin son yıllarda “en fazla vergi ödeyenler listesinde” üst sıralarda yer alması da dikkat çekiyordu. Vakfa ait katlar özel eğitim kurumlarına tahsis edildi.

Çeşitli zamanlarda değişik meslek grupları ile yemekli toplantılar düzenleyen Mehmet İlker, yerel basın temsilcilerini ihmal etmeyerek onlara plaketler verdi ve basına moral desteği sağladı.

Ramazan aylarında çeşitli sosyal yardımların yanı sıra halka açık iftar çadırı oluşturan İlker, ihtiyaç sahiplerine iftar ikramlarında bulundu.

dursunbey mehmet ilker2

ESKİCİLERİN MEHMET CAMİ DUVARINA MI İŞEDİ?

2012 yılı Mayıs ayında, daha önce yaptırdığı Suçıktı camisine minare yaptırmaya başlayan Mehmet İlker Belediyenin müdahalesi ile karşılaştı ve “kaçak ve ruhsatsız olduğu gerekçesiyle” minare inşaatına engel olundu. İşte ne olduysa, ondan sonra oldu. (Bu konunun detayları gelecek haberimizde yer alacak)

“Suçıktı camisine minare yapılması” konusu sosyal medyada önemli bir yer tuttu ve büyük ilgi çekti. Taraflı-tarafsız, doğru-yanlış birçok bilgi ve görüş sosyal medyada paylaşıldı ve tartışıldı. Bu tartışma ve paylaşımlara taraflar da katıldı.

Belediye Kent parkının köşesine internet kafe amaçlı görselliği olan ahşap bir bina yaptırdı. Bu binanın belirli bir kişiye özel yapıldığı kamuoyunda kulaktan kulağa fısıldanıp durdu. Ancak bu bina kullanıma hazır hale gelmesine rağmen kullanıma açılamadı. Kamuoyunda dolaşan söylentilere göre, Mehmet İlker’in bu binayı imar planına uygun olmadığı gerekçesiyle yargıya taşıdığı yönündeydi. Aynı paraleldeki söylentiler için de “Evininin görüş açısını kapattığı için Mehmet İlker şikayetçi olmuş” dedikoduları da yer aldı.

Her şeye rağmen Dursunbey’e çivi çakmaya devam eden Mehmet İlker son olarak M. Taşkesiği yol güzergahında yol kenarına “Endüstriyel Ürünler Üretim Tesisi” adı altında soğuk hava deposu tesisi kurdu, mezbaha tesisi için de alt yapı çalışmalarına başladı. Mezbaha tesisinin yer konusunun mahkemelik olduğu ve 10 Nisan’daki ilk duruşmasının yapılamadığı ve Haziran ayına ertelendiği edindiğimiz bilgiler arasında.

Haberin yorucu ve sıkıcı olmaması açısından konuları mümkün olduğunca özetledik. Öncelikle Mehmet İlker’in Dursunbey’deki son 12 yılını ve icraatlarını iyice süzgeçten geçirmemiz gerekiyor. Bu haberimizde bunu gerçekleştirmek istedik. Bu haberin devamında yayınlayacağımız ayrı bir haberde “Dursunbey’in kaderini” etkileyen ve değiştiren tüm olayları detayları ve belgeleri ile ele alacağız.

dursunbey mehmet ilker3

SERMAYESİ DURSUNBEY OLAN KUMARDA KİM KAZANDI, KİM KAYBETTİ?

Gelecek haberimizde bu sorunun cevaplarını bulacaksınız.

-Kent parkındaki kafe kimin için yapılmıştı ve neden açılamadı?
-Suçıktı camisine yapılmak istenen minareye müdahale kafenin rövanşı mıydı?
-14 katlı öğrenci yurdu inşaatına neden izin verilmedi?
-“Birisi” denilen kişi Mehmet İlker miydi?
-Duruşma bekleme salonunda hangi isimlere çağrı yapıldı?
-Mezbaha inşaatı hangi nedenle mahkemelik oldu?
-Mehmet İlker’in telefonları dinlendi mi?
-Yerel basın Mehmet İlker’e neden sahip çıkmadı?
-Mehmet İlker röportaj talebimize neden cevap vermedi?

ÖZEL NOT: Bu ve gelecek haberimiz tamamen özgür ve tarafsız bir irade ile belgelere dayanan veriler ışığında hazırlanmaktadır. Dursunbey’in geleceğine ışık tutmak amacıyla hazırlanan haberlerimizdeki olaylar tamamen gerçek kişi ve olayları yansıtmaktadır.

Araştırma/Haber: Ahmet Erdoğan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.